שירה, עכשיו במדבר - פסטיבל "ימי שירה במדבר" בשדה בוקר

אורה ערמוני, יוסי שריד


 

את שירו היפה "חיים חדשים", המוכיח שיש חיים גם לאחר הפוליטיקה, אם כי ודאי לא זו הייתה כוונת המשורר, יקרא יוסי שריד ביום חמישי השבוע (7.12), כשייפתחו "ימי שירה במדבר", שלושה ימים של שירה שיתקיימו, כמדי שנה, במדרשת שדה-בוקר.

 

המון "פסטיבלי" קריאת שירה מתקיימים בארץ. זה כבר כמעט הפך לטרנד. גם המון משוררים וכותבי שירה נודדים מפסטיבל לפסטיבל בכל רחבי הארץ ומחפשים במה ואוזן קשובה לשיריהם - אולם לי אישית אין ספק, שמלבד הגליל, שהוא ביתי, אין מקום יפה יותר לקריאת שירה והקשבה לה - השכם בבוקר ובשעות בין הערביים, ביום וגם בלילה - מאשר מעל נחל צין ומצוקיו. וכששם, במדרשת שדה-בוקר, מתגוררת המנהלת האמנותית הנמרצת, אילנה שחף, שטורחת יומם ולילה, למרות כל הקשיים, יחד עם הצוות שלידה - אין פלא ש"ימי שירה במדבר" מביאים לנגב קהל אוהבי שירה, שהולך ומתרחב מדי שנה. השנה, אולי בגלל המלחמה שעברה על הארץ ובעיקר על הגליל, נופיו ואנשיו, ואולי סתם כך כמחווה מהמדבר הצמא - לארץ נחלי מים, נקבע "חלון" מיוחד ל"גליליים", אליו הוזמנו כותבי שירה צפוניים שיקראו משירי תבנית נוף מולדתם. בין המוזמנים: עודד פלד ודודו פלמה (כפר-הנשיא), יורם ורטה (כליל), נעים עריידי (מרר), יוסי שריד (מרגליות), וגם אני אקרא משיריי.

 

ספרתי יותר מחמישים משוררים, חלקם מוכרים וידועים ומופיעים מדי שנה כאן ובבמות רבות בארץ, חלקם שזה להם ספתח, ניסיון ראשון וקצת מפחיד אפילו, לגעת בכנפות בגדיהם של משוררים ידועי שם. כל אלו אמורים להשתתף בסדנאות, ב"מרחבי שירה", ב"חלונות שירה" ובלילות קולנוע, קברט, ואפילו, השכם בבוקר - יוגה עם התבוננות בנוף. סופרים רבים, חוקרי תרבות, מו"לים ועורכים, יבחרו את ספר השנה בשירה, מוזיקאים ינגנו וישירו, קהל גדול יחגוג עם נתן זך את יום הולדתו, וחיים גורי יסגור את "ימי השירה במדבר" בשיחה עם בתו יעל על שירת הפלמ"ח והמדבר ועל ע. הלל וחברים.

 

גם מקומם של הקיבוצניקים לא נפקד. מלבד הנזכרים בחלון "הגליליים", ישתתף שלמה אביו (געש) במרחב "על ורד ועל שושן" - הוקרה ללורקה וסמיח אל-קאסם; אליעז כהן (כפר-עציון) יקרא משיריו "בים העתיק שלנו" כהוקרה לחתן פרס ישראל, ישראל פנקס; תרצה בן-דוד (כפר-הנשיא) תשתתף באירוע "השירה, המקרא, הפירוש", שיתקיים בבית הכנסת של המדרשה, ואנדד אלדן (בארי) ישתתף במרחב "שירת האדמה, הטבע, הדרום והמדבר". ודאי ישנם עוד, שבלי שום כוונה רעה פסחתי עליהם, ואני מקווה שעל כולם תשרה אווירת "ישושום מדבר וציה".


לרכישת מנוי ל"הקיבוץ" התקשרו 03-9309111 

 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים