מצעד פוליטי
 

תחיה שירן, אריק בשן,  יעקב דרומי

 


תחיה שירן

 

כששמעון פגש את גברי התנועה הקיבוצית תשולב בקידום התוכנית האסטרטגית לפיתוח הנגב, שהעביר בממשלה משרדו של המשנה לראש-הממשלה והשר לפיתוח הנגב והגליל, שמעון פרס - כך סוכם בתום שיחה בין השר פרס למזכיר התנועה, גברי ברגיל. את התוכנית, שאושרה לפני שבוע במהלך ישיבת ממשלה מיוחדת במדרשת שדה-בוקר, לציון יום בן גוריון, הכין פרס, ועלותה מסתכמת ב-400 מיליון ש"ח, המתוקצבים בתיאום עם משרדי הממשלה הרלוונטיים.

 

ברגיל הביע את הערכת התנועה הקיבוצית לעבודה הרבה הנעשית במשרדו של פרס לקידום הפריפריה בישראל, וציין שהתנועה תשמח לקחת חלק ולסייע בהרמת פרויקטים משותפים לכלל מגזרי האוכלוסייה בנגב ובגליל. פרס ציין בשיחה את הערכתו לתרומתם הגדולה של הקיבוצים לפיתוח הפריפריה, לשמירתה ולהשבחתה לאורך השנים, והבטיח שהקיבוצים יהיו כלולים במכלול התוכניות שמקדם המשרד.

 

בוז'י נפש בניר-עם הרבה לפני הפסקת האש החליט שר התיירות, יצחק (בוז'י) הרצוג, להפגין סולידאריות עם יישובי עוטף עזה, והזמין צימר בניר-עם. אחרי שנכנסה הפסקת האש לתוקף, החליט הרצוג לדבוק בתוכניתו והגיע ללון בקיבוץ, מלווה בצוות המקצועי של משרדו. סיורו בנגב, שנמשך יומיים, התמקד במיוחד בהתיישבות הכפרית במועצות האזוריות שבדרום. הביקור בניר-עם היה עבור הרצוג גם בבחינת "סגירת מעגל": בספר האורחים של הקיבוץ גילה, להפתעתו, את תמונתו של אביו, נשיא המדינה לשעבר חיים הרצוג ז"ל, שביקר שם לפני כעשרים שנה, כאשר ניר-עם ציין 40 שנה להיווסדו. הרצוג, החבר גם בקבינט המדיני-ביטחוני, קיים פגישת עבודה במזכירות קיבוץ ניר-עם, בה נכח גם ראש המועצה האזורית שער-הנגב, אלון שוסטר. בישיבה נדונו הנושאים הבוערים שעל סדר היום של האזור ושל המדינה, והשר הדגיש את פעילות משרדו לטובת המגזר ההתיישבותי (החזרת תקציבים להקמת צימרים באזור) ואת דרישת המשרד לכלול מלוניות ובתי מלון קטנים במסגרת עידוד השקעות הון. את סיורו חתם הרצוג במפגש פעילים בקיבוץ בארי.


שלי קוראת במשמר-העמק בערב שבת (1.12) נפתחה במשמר-העמק סדרת מפגשים בנושא "גלובליזציה, ישראל והקיבוץ", בחסות המכללה החברתית-כלכלית. במפגש הראשון, שהתקיים בחדר-האוכל המקומי, ונכחו בו כשישים חברים, התארחה ח"כ שלי יחימוביץ', שייחדה את הרצאתה למשבר ההפרטה העובר על המדינה. לפני כן ביקרה ח"כ יחימוביץ' בקיבוץ הזורע, שם נפגשה עם ראש המועצה האזורית מגידו, חנן ארז. "תהליך ההפרטה הוא עמוק ומוחלט ולא פוסח על שום מערכת במדינת ישראל", אמרה יחימוביץ'. "בתקציב 2007, ותוך שותפות פעילה של מפלגת העבודה - לצערי וכנגד רצוני - יש אפילו העמקה של התהליך, כולל הפרטה עמוקה של שירותים חברתיים, והמשמעות היא התפרקות של המדינה מאחריות לאזרחיה והתבוננות דרך משקפיים עסקיות בלבד, בלי תשתית ערכית. הדבר מנוגד לחלוטין לערכי תנועת העבודה, לסולידאריות הבסיסית ולציונות בכלל". לסיום, קראה יחימוביץ' לנוכחים לגלות מעורבות פוליטית ולתבוע מהשרים ומחברי הכנסת לחזור אל סדר היום הסוציאל-דמוקרטי שהובטח ערב הבחירות.

 

קואליציית השלום חוזרת בשבוע שעבר התקיימה פגישת התייעצות של גופי שלום ואנשים פרטיים שהיו פעילים בעבר במסגרת "קואליציית השלום". השתתפו בה, בין השאר, נציגים מ"שלום עכשיו", יוזמת ג'נבה ומרצ, וסוכם להחיות מחדש את פעילות קואליציית השלום ולצרף אליה גופים וארגונים רבים ככל האפשר, כדי לצאת לקמפיין ציבורי בזמן הקרוב ביותר. מזכיר התנועה הקיבוצית, גברי ברגיל, קיבל על עצמו לרכז את עבודת המטה של הקואליציה. המטרה המרכזית עליה הוחלט בפגישה היא ליצור דעת קהל שתדרוש אלטרנטיבה למצב הקיים, על-ידי בניית יוזמה מדינית ישירה הן בערוץ הסורי והן בפלסטיני.

 

ביבי מרגיש בבית

אריק בשן

 

הקיבוצניקים הריעו לנתניהו בכנס כלכלי של "ברית פיקוח"

 

ביבי נתניהו מרגיש "בבית" בסביבה קיבוצית. בשבוע שעבר הייתה זו הפעם השנייה השנה שהוא מרצה על משנתו הכלכלית והקהל מריע, מלא התפעלות, מרותק, אפילו משוכנע בנכונות הדברים שביבי חוזר ומשנן באוזניו: "היינו צעדים ספורים מפי התהום כשנכנסתי לאוצר. לארגנטינה כמעט הגענו". לטענתו, הסיבה לכך שאנחנו - העם שמחזיק את האצבע על ההיי-טק, ש"גאונים" מסתובבים ברחובותיו יותר מאשר בכל פינה אחרת בעולם - לא מצליחים להתעשר, היא פשוטה: ידע לבד לא עושה כלום. כאשר סקטור ציבורי "שמן" רוכב על גבו של סקטור פרטי "רזה"; כשלא מורידים מסים; כאשר אין רפורמות להתייעלות - אין שום סיכוי להתעשר. כשלא בונים "כלכלה נכונה" אין מקומות עבודה חדשים, אין כסף לשכר, השכבה התחתונה רק הולכת ונשחקת יותר ויותר. ואז צריך לגבות יותר מסים כדי לשלם יותר קצבאות, נדרשים יותר עובדי ציבור כדי לחלקם, וחוזר חלילה.

 

לנציגים הקיבוציים, ברובם ממלאי תפקידים, שהגיעו לכנס "ברית פיקוח" ו"מבט יועצים", התיאוריה של ביבי לא ממש זרה מבחינת ההתנהלות הפנימית. הבעיות שהוא מתאר, בגדול, אופייניות גם בקיבוצים שלהם. אלא שהתמונה ה"נקייה" שמציג נתניהו לא מזכירה, כמובן, את הקיצוצים האדירים שביצע ב"שומנים" של החינוך, של הבריאות, של הנכים והקשישים, ושל כשליש מילדי ישראל שמתחת לקו העוני. הוא לא מזכיר שישראל הייתה למדינה שהפערים בה הם מהרחבים ביותר בעולם; שמדינה הנלחמת על חייה עם צבא גדול והוצאות אדירות, וקולטת ללא הרף עלייה מכל גלויות העולם - לא ממש יכולה, אולי גם לא בהכרח מסוגלת לוותר על אלה שנגררים מאחור בעקבות ההצלחה הכלכלית המופלאה של מתעשרי נתניהו.

 

"מה שדופק את נתניהו זה התפיסה המדינית שלו", נאנחו כמה חברים, המשוכנעים כי הפרקטיקה שהוביל אכן הצילה את ישראל מכיליון כלכלי. הבשורה של נתניהו, שהוא עוד מתכוון לחזור אל האוצר ולהשלים את משימתו, לצד עוד איזה "תיק" קטן, לא ממש מרתיעה אותם. להיפך.

 

הקיבוצניקים, שהתכנסו במלון "דניאל" בהרצליה פיתוח, יוכלו לציין בשביעות רצון שביבי אמר, בהזדמנות זו, שתמיד תמך, עודנו תומך ויוסיף לתמוך בכך שיהיו "בעלי נחלות" ושמינהל מקרקעי ישראל יעביר לידיהם את הבעלות על הקרקעות. נתניהו מבין, לדבריו, שיש לקיבוצים זכויות בקרקע. מעניין רק מדוע הוא עצמו, בתקופת כהונתו, "תקע" את החתימה על 979 לאורך חודשים רבים, בזמן שהשר האחראי דאז למועצת מקרקעי ישראל (אולמרט), כמו גם ראש הממשלה דאז (שרון), עשו באמת כמעט הכול כדי לפתור את הבעיה הכאובה בזמן סביר. אז שניתן לו עוד צ'אנס?

 

נוקד דואגת לבית

יעקב דרומי

 

ח"כ אורית נוקד יוזמת הצעת חוק לגבי חוזה חכירה לדורות

 

"קיימת אפליה בגישת מינהל מקרקעי ישראל לחברי הקיבוצים בעניין בתי המגורים", אמרה ח"כ אורית נוקד ביום העיון שערכו "מבט יועצים" ו"ברית פיקוח" בנושא ההיערכות לתום שנת המס. "במיוחד", אמרה נוקד, "בולט הדבר לנוכח מבצעי ההיוון שעורך המינהל במגזר העירוני". נוקד יזמה, בזמנו, את התיקון לפקודת האגודות השיתופיות הנותנת הגנה לחבר הקיבוץ בעת פירוק הקיבוץ, לעניין בית המגורים שלו. עתה מבקשת נוקד ליזום הצעת חוק לגבי חוזה חכירה לדורות, לפיו קיבוץ שחתום עם המינהל על חוזה מתחדש - יראו אותו כמי שחתום על חוזה חכירה לדורות.

 


לרכישת מנוי ל"הקיבוץ" התקשרו 03-9309111 

 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים