צלילים מכוונים - פסטיבל "צלילים במדבר" יתקיים בשבוע הבא בשדה בוקרמיכאל וולפה

צלילים מכוונים

סיון שדמון


יצירת מוזיקה קלאסית שנכתבה כמחווה ליצירתם של מלחיני גטו טרזין, תבוצע לראשונה בפסטיבל "צלילים במדבר", פסטיבל החורף המתקיים על רקע הנוף המדברי בשדה בוקר. זו השנה התשיעית שבה מתקיים הפסטיבל בניהולו של חבר שדה בוקר, המלחין והמורה למוזיקה מיכאל וולפה.

 

הפסטיבל שם לו כדרך לשלב ולמזג סוגי מוזיקה ישראלית עכשווית, והוא נותן במה ליוצרים ולמבצעים המחפשים במה אלטרנטיבית שתאפשר חיבור בין סוגי מוזיקה.

 

ובתוך כך יהיו השנה מחווה למתי כספי (בליווי תזמורת סימפונט רעננה בניצוחו של דודו זבה). בראשית המופע הזה תבוצע יצירתו התזמורתית האחרונה של המלחין בן ציון אורגד, חתן פרס ישראל אשר הלך לעולמו לפני כמה חודשים ממחלה ממארת. תהיה גם מחווה לגיורא פיידמן, שמיניית הסקסופונים של האקדמיה למוזיקה בירושלים תופיע אף היא, ויוקדש ערב לטנגו, לתיאטרון מוזיקלי, וזאת רק רשימה חלקית.

 

מיכאל וולפה, 46, המנהל המוזיקלי של הפסטיבל וממקימיו, הוא יליד תל-אביב וחבר שדה בוקר מאז שחרורו מצה"ל. וולפה הוא בוגר האקדמיה למוזיקה בירושלים ואוניברסיטת קיימברידג' באנגליה. הוא מלמד באקדמיה למוזיקה בירושלים, שבה הוא גם משמש כראש החוג לקומפוזיציה וניצוח, ומלמד גם בבית הספר למדעים ולאמנויות בירושלים. וולפה גם כותב יצירות שמנגנות תזמורת הקיבוצים ואחרות.

 

"הכל התחיל בחוג האזנה למוזיקה קלאסית, שנערך כל שבוע זה כ-20 שנה", מספר וולפה. "חברי הקיבוץ, תושבי האזור ומוזיקאים היו מגיעים, מקשיבים למוזיקה יחד, ומדברים עליה. חוג החברים הלך וגדל, וכך עלה הרעיון לקיים פסטיבל. בניצוחה של זיוה שביט, מפיקת הפסטיבל מהפעם הראשונה, ובתמיכת ראש המועצה האזורית רמת הנגב שמואל ריפמן, אנחנו מצליחים לקיים את המסורת כבר כמעט עשור. כמעט 4,000 איש פקדו את הפסטיבל בשנה שעברה, ונהנו מהמופעים הרבים שחלקם פתוחים לקהל הרחב".

 

וולפה אומר כי ערב הפתיחה הוא הפקה מיוחדת מאוד ומרגשת בשבילו. "הערב הוא מחווה למלחיני גטו טרזין (טרזינשטט), וכולל ארבע יצירות. את האחרונה שבהן, הסונטה השביעית לפסנתר משנת 1944, כתב ויקטור אולמן, אחד המלחינים החשובים שפעלו בגטו, כתמצית של סימפוניה שאותה לא זכה להשלים. בזמן שהותו בגטו לא פסק אולמן מלכתוב ולבצע יצירות שלו ושל אחרים, ואף זכה להכרה מהנאצים. בעבודת צוות משותפת תוזמרה היצירה במיוחד לקונצרט זה על ידי ארבעה מלחינים, משתתפי סדנת "מוזיקה וזיכרון", שהתקיימה

 

בקיץ האחרון בבית טרזין שבקיבוץ גבעת חיים איחוד. חמשת המלחינים הם תם דיין, ישראל גליקסברג, ניר כהן, רועי הנדלר ומיכאל וולפה, מנחה הסדנה. צילום של כתב היד שימש בסיס לפענוח ולתזמור.

 

"לאחר שעברנו יחדיו על כתב היד ועל הוצאות שונות של היצירה, בחר כל אחד מאיתנו פרק אחד מבין חמשת הפרקים, וניגש למלאכת התזמור", מספר וולפה. "בסונטה יש חמישה פרקים, והפרק חמישי והמסכם כולל וריאציות על הלחן שחיבר המלחין יהודה שרת לשיר 'רחל' למילותיה של המשוררת רחל ('הן דמה בדמי זורם'). יש סברות שונות באשר לסמליות שבבחירת שיר זה דווקא כנושא לסדרת הווריאציות המרגשת המסיימת את היצירה. האם היו מילות השיר המיוחד הזה ידועות לוויקטור אולמן? או שמא הלחן יוצא הדופן שאותו כנראה שמע מפי אנשי התנועות הציוניות בגטו, ייצג בשבילו משהו? אולמן השלים את גרסת הפסנתר ב-16 באוקטובר 1944 ויומיים אחר כך נשלח אל מותו באושוויץ. את חזונו, כך אני מקווה, הצלחנו להוציא אל הפועל, וכולם מוזמנים לשמוע במו אוזניהם".

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים