החצר - מעשיות וסיפוריםחצר

ורד דרורי


 

זוכרים וזוכים

 

בחטיבת הביניים "מנור-כברי" שבקיבוץ אילון מלמדים מזה עשור בדרך למידה ייחודית שנקראת "אשכולות תרבות". בשיטה הזאת עושים מקושקשת מכל המקצועות ההומניסטים והתלמידים לומדים לפי נושאים שמעניינים אותם. שזאת גם גישה אפשרית לבית הספר, שלא תמיד חושבים עליה. זקני השבט ודאי זוכרים שכך היה נהוג בעבר ללמד במוסד החינוכי, אך עובדה זו אינה מורידה מחשיבות השיטה. ומסתבר שלא רק אנחנו מתפעלים ממנה אלא גם במוזיאון "יד ושם" החליטו שהגיע הזמן להעניק לבית הספר ולצוות ההומניסטיקה במיוחד, פרס מיוחד לתוכניות מצטיינות מהקרן ע"ש חונו ובלימה ניימן ז"ל. את הפרס העניקה לא אחרת מאשר השרה ההורסת (והפרופ') יולי תמיר וגם יו"ר "יד ושם" אבנר שלו היה שם.

מפרגנים.

 

על הקשר בין "פרות נמוכות" וה"מודיע"

 

באחד מימי השבוע החולף פורסמה באתר ערוץ 7 ידיעה שתיארה חילופי דברים בוועדת הכספים של הכנסת בין יו"ר הוועדה ליצמן לבין ח"כינו המומרץ חיים אורון הלא הוא ג'ומס.

הנושא הנדון: הפסקת שירותי הדואר הנע ברחבי הנגב. ואז, כך באתר, מציין ג'ומס שיש רק עיתון אחד שפורץ את מצור הדואר של אזור הדרום והוא עיתון "המודיע". תשאלו איך. מסתבר שזאת בעזרתה של אישה צדקת שמגיעה מדי יום שישי ומשאירה ערימת עיתונים ונרות שבת ליד תאי הדואר של החברים.

הצדקת היא כנראה צדקת גדולה מאוד, כי היא לחלוטין מתעלמת מכך שאוכלוסיית הקיבוץ מתפרנסת גם על גידול חזירים, ואין ספק שגם יצרני הדבר האחר בוודאי לא יחשדו כ"עושי דברו".

לדיון המלומד הוסיף הח"כ שי חרמש (שער הנגב) וציין שהקטע הוא שאף גיליון של "המודיע" לא נשאר. מה שמעיד ללא ספק על פתיחות בקרב קיבוצי הנגב או שמא תאווה בלתי מסופקת לעיתונות?

 

אמור לי מי חבריך...

 

ועוד כמה מילים על ח"כינו חרמש. ובעצם לא רק עליו. מייד תראו.

חרמש הוזמן השבוע לישיבת שרי מפלגת קדימה לקדם טיפולם של נושאים הקשורים להתיישבות.

כמי שמודע היטב למשכורת שמשלמים לו העלה חרמש שורה של נושאים וכאשר הגיע להחלטה 979 של מינהל מקרקעי ישראל הוא העיר הערת אגב חייכנית, שגברי ברגיל מזכיר התנועה לוחץ לסיים את הטיפול בנושא. להפתעת שרי קדימה, נאורו פניו של ראש הממשלה אהוד אולמרט.

הראש דפק על השולחן ואמר, "גברי ברגיל משלנו, אני אדבר אתו ונסגור את העניין".

בישיבת צוות התיאום התנועתי שנערכה באותו היום סיפר חרמש את הסיפור והודיע לברגיל חגיגית שהוא מעביר אליו את הטיפול בנושא. מסקנה: "תפוח אדמה לוהט" תמיד כדאי להעביר לזה שלשמאלך.

 

משולש רומנטי

 

ובפינתנו "הוא עוד ישוב" נספר הפעם על יואב תלמי (בן מרחביה) שחבר לתזמורת הקאמרית הקיבוצית כדי לחגוג 150 שנה להולדת שומאן.

"מחווה לשומאן", הוא לא סתם עוד קונצרט, אלא כזה שקשור באופן מיוחד לאהבה ומבוסס על יצירות של מלחינים שהיו נתונים בתוך משולש רומנטי-מוזיקלי: המלחינים שומאן וברהמס, שהיו מאוהבים בפסנתרנית והמלחינה קלרה שומאן.

תלמי, שהיה קצת ילד פלא (כשהיה בן 20 הלחין את המארש של צה"ל, "צה"ל צועד", שזכה בפרס הראשון בתחרות המארשים הראשונה של צה"ל), סוגר מעגל בהופעה שלו עם התזמורת הקאמרית הקיבוצית בקיבוץ מרחביה. אביו בן ה-95 עדיין חי ומצייר בקיבוץ.

 

קר בקנדה

 

תלמי לא הסתפק בתזמורת צה"ל ובמנצחה האלמותי גרציאני ז"ל, אלא המשיך ולמד ניצוח אצל גארי ברתיני ולאחר מכן בבית הספר היוקרתי ג'וליארד בניו יורק, וסיים בהצטיינות בניצוח וקומפוזיציה. ולאחר תלאות מצלצלות וערבות לאוזן התייצב בסופו של דבר בקוויבק הקרה והקפואה והוא מנהל שם את התזמורת הסימפונית.

אז יקבלו אנשי הקאמרית ח.ח. על היוזמה להציל אותו מקרחוני מונטריאול ולהזמין אותו לבלות כמה שבועות בשמש הישראלית.

 

איך עושה פרה?

 

שמתם לב איך שהמדור שלנו בזמן האחרון נעשה מאוד מאותגר-פרות ורפתות בכלל ותנובה בפרט?

ושלא נהיה? במיוחד בימים אלה כשאנשי החלב נעשו כל כך פייטרים וכל אחד זורק בוץ על כל היתר, כמו גליאטורים בזירת רומא הביזנטית.

אז הנה עוד כמה מילים על טיול מתוק במרכזי המבקרים של תנובה בחופשת החנוכה.

מרכזי המבקרים של תנובה ממוקמים במרכז תנובה בגלילות, במחלבה ברחובות ובמחלבת אלון תבור והפעילות מלווה באמצעי המחשה, מולטימדיה ורובוטיקה, ממש דיסנילנד. נכון שלא מלמדים שם למכור מניות, אבל בסוף כל סיור ניתנים לכל המשתתפים מעדנים לטעימה ושי למזכרת.

 

ואף מילה על בני סלע

 

בלי קשר לכך שבמפת הבריחה שנמצאה בתאו של האנס הנמלט נמצאים מספר אתרים בצפון הארץ. במחלקה לקידום נשים של המועצה האזורית גליל עליון החליטו על דרך אחרת לציין את היום נגד אלימות כלפי נשים. הן אמרו, מה יעשה לנו עוד סרט, עוד הרצאה או סדנה על אסרטיביות והעצמה נשית? עדיף להכות על הנושא החם: לטפל תכל'ס בהגנה עצמית. דפנה אברהמס, האחראית במועצה על האג'נדה הנשית, בלמה את עשרות הנשים שביקשו להשתתף וכך נוצרה לה יחידת עילית של 18 נשים שעוברות סדנה מקיפה בת 4 מפגשים שבה הן לומדות קרטה וג'ודו וסתם להרביץ מכות במי שיעז לפגוע בהן.

הסדנה מועברת על-ידי מורן קויפמן (דפנה) שהיא סאנסאיי בקרטה.

לבולים מהצפון, ראו הוזהרתם.

 

הממתקים של סבתא

 

סבתו ממוצא מרוקני של יואב אמזלג (צאלים בעבר, דגניה ב' בהווה) לא ממש הייתה מודעת לכך שעוגיות התמרים שלה תכבושנה את המדפים כמוצר אנרגיה ממותג שבימים אלו משווק בקרב חובבי הכושר והמזון הטבעי בישראל ובחו"ל.

יואב, שעזב את צאלים והגיע לתל-אביב, החל בייצור ביתי של ממתק שזכר מבית סבתא על טהרת התמרים, האגוזים ושאר "גודיס", והחל לשווק אותו בחנויות בעיר. תוך זמן קצר עלה הביקוש לגבהים לא יאומנו ומנהל השיווק של "צמח תמרים" התחיל כבר לשאול את עצמו מה עושה הלקוח עם כמות כזו של תמרים?

שיתוף הפעולה בין "צמח תמרים" ואמזלג הוליד רעיון מקורי: צמח תקים חברה חדשה בשם "צמח חטיפי אנרגיה" ויואב, שכבר נקלט נהדר בדגניה ב', מנהל אותה.

הסבתא מבסוטה.

 

אם אין מטוסים שיטוסו במסוקים

 

כבר סיפרנו בעיתון על כך שמפעל גולן פלסטיק בקיבוץ שער הגולן חנך קו ייצור חדש בהשקעה של 10 מיליון שקל. הגיעו כמובן המון סליברטאים, נציגי מרכז ההשקעות, וספקי ולקוחות החברה מהארץ ומחו"ל. אבל בגלל השביתה בנמל התעופה בן גוריון, פחדו שהאורחים מחו"ל לא יספיקו להשתתף בטקס ומה יהיה על כל הסנדביצ'ים שהכינו. אז בשער הגולן לא התעצלו, פתחו את הארנק ושילמו כמה ג'ובות כדי להביא את האורחים ישירות משדה התעופה במסוקים.

 

הדלפות און ליין

 

בעלי המחשבים הנישאים מליאונרדו לא צריכים יותר לריב בישיבות רבות משתתפים על השקע הבודד השייך למחשב. זאת כיוון שבקומות 5 ,6 ו-7 סידרו חיבור לרשת אלחוטית. בין יתר היתרונות שנמנו על-ידי חלק מהמשתמשים: אפשרות לגלוש באינטרנט במהלך הישיבות והדלפות און ליין לתקשורת, מה שמזכיר לי להזכיר למשתמשים החדשים את כתובת המייל שלי.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים