יודע חקלאי - לקט חקלאי

תחיה שירן

 


לראשונה בארץ, הובאו 912 זרמות של פרי הרבעה צעירים ובתולים (זה חשוב, למניעת הדבקות במחלות מין) - מגזע אנגוס שחור שהובאו במיוחד מאוהיו - והוזרעו על-ידי מומחים אמריקאים בפרות ישראליות. ההזרעה הראשונה מביניהן נעשתה בקיבוץ עמיעד, ובסך הכול יזריעו המומחים האמריקאים כ-350 פרות וכ-170 עגלות, בעשר חוות גידול בקר בצפון הארץ. ההמלטות הראשונות של עגלים ועגלות מהגזע הזה צפויות באוגוסט 2007, כך נמסר מאמב"ל (ארגון מגדלי בקר לבשר). ד"ר מאורי רוזן, חוקר בתחום ענף הבקר מטעם שירות ההדרכה במשרד החקלאות, ומקדם הפרויקט - אמר: "הבאת זרמת האנגוס השחור היא צעד משמעותי לחובבי הבשר. השאיפה היא שתיווצר נישה של שוק עם ביקושים גבוהים לבשר טוב ואיכותי. במסעדות בארה"ב משלמים יותר על סטייק של אנגוס שחור, כי הבשר נחשב לאיכותי וטעים".

 

אפרופו בשר: עלייה של % 20 בצריכת בשר בקר טרי לעומת אשתקד עלתה מנתוני מועצת הבקר, שפורסמו לכבוד כנס הקצבים השנתי שנערך השבוע בתל-אביב. לפי הנתונים, בקטגוריית הבשר הקפוא נרשמה עלייה נמוכה יותר, של %.14.

 

ואם ברפתות עסקינן: שירות ההדרכה במשרד החקלאות פותח קורס שבו יודרכו חקלאים כיצד להפוך את עיסוקם לאטרקציה תיירותית. בשנים האחרונות הפכו רפתות, דירים, מכוורות ומחלבות למוקד משיכה לתושבי הערים, המגלים התעניינות הולכת וגוברת להכיר מקרוב את אורח החיים החקלאי. כך, בוחרים חקלאים רבים לפתוח את שעריהם בפני מבקרים ולשלב בין העיסוק בחקלאות לבין תיירות כפרית, ההופכת להיות מקור הכנסה משלים וחשוב עבורם. הקורס, שייערך בשיתוף עם מועצת החלב, מיועד לרפתנים, לנוקדים, לדבוראים, לבעלי מחלבות ולתיירנים מתחילים, שילמדו בו כיצד להיכנס לתחום התיירות החקלאית בדרך נכונה ואפקטיבית.


ויקינג בישראל משתלות גבעת-ברנר חושפות צמח טורף חדש בישראל - "ויקינג". הצמח האקזוטי, שהתגלה לפני כשלוש שנים באי תאילנדי בים אנדמן, כונה ויקינג בשל צורתו המזכירה את חרטום הספינות של הוויקינגים. תושבי האי נהגו להשתמש בו כקוטל חרקים ואף אכלו אותו, ממולא, בימי חג. אריה כהן, יו"ר האגודה הישראלית לצמחים טורפים, שמע על קיומו של הזן ועשה מאמצים רבים כדי להביאו לישראל. כהן הצליח להשיג כמה ייחורים, והודות לידע ולמומחיות שרכש בנושא הצמחייה הטורפת, הצליח להשלים את תהליך הריבוי של הצמח, להביאו לקליטה מוצלחת ולטפח אותו לשיווק מסחרי. המאגר שמוחזק בישראל הוא הגדול ביותר של הזן הזה מחוץ לתאילנד. הוויקינג יחשף בפני קהל חובבי הגינון במפגש מיוחד שיערכו משתלות גבעת-ברנר ביום שישי (8.12).

 


לרכישת מנוי ל"הקיבוץ" התקשרו 03-9309111 

 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים