חברים, התפקדו - מפקד מחוז "העבודה" - ובינתיים במרצ
קרני עם-עד

 


חניק מרשק

על-פי חוקת מפלגת העבודה אמורות להתקיים בחירות ליו"ר המפלגה בחודש מאי 2007, ומפקד החברים אמור להסתיים כחצי שנה לפני מועד זה, כלומר בתחילת נובמבר 2006. אלא שהמועמדים השונים טרם סיימו להתארגן ולגייס מתפקדים, והמפלגה מכנסת דיונים ומוסדות כדי להחליט על מועד חדש לסיום המפקד. ביום חמישי (30.11) אמורה הוועדה לענייני מפלגה של "העבודה" לדון אודות היום הקובע לסיום מפקד החברים ויום הבחירות לראשות המפלגה. המלצת הוועדה תובא בפני לשכת המפלגה, שתביא את המועדים המוסכמים לאישור חברי המרכז. ביום ראשון השבוע התכנסה ועדת המשנה לענייני המפלגה וקיבלה את הצעתה של חניק מרשק, מזכירת מחוז הקיבוצים של המפלגה, לקבוע את יום  הבחירות לתאריך (28.5.2007 עם אפשרות לשינוי המועד לימים מספר לפני התאריך הזה או אחריו), וסיום המפקד שלושה-ארבעה חודשים לאחור (קרי, בסוף חודש מארס או בפברואר). השר שלום שמחון הסתייג מהתאריך המוצע וביקש לקבוע את מועד הבחירות לראשות המפלגה ל-13.3.


עד עתה פקד מחוז הקיבוצים יותר מ-10,000 חברים, והוא מוביל בראש. במרחב המיעוטים, למשל, התפקדו עד כה 6,500 חברים, במרחב מרכז 5,600, בשרון-שומרון 5,300. "נכון לעכשיו, מדובר בהישג לא מבוטל", אומרת חניק מרשק, "על רקע המצב הפוליטי במדינה, מלחמת לבנון השנייה, הצטרפות ליברמן לממשלה ובעיית המנהיגות והלכידות בקרב נבחרי העבודה, שאינה מעודדת את החברים להתפקד". מרשק מאמינה, עם זאת, כי במאמץ נוסף בשטח ניתן יהיה לסגור את הפער (%20) שבין המצב הנוכחי לתוצאות המפקד אשתקד.

 

כמה נתונים: בקיבוצי התק"ם התפקדו עד עתה כ-9,600 חברים ובקיבוצי הקבה"א כ-730. מספר המתפקדים הגדול ביותר מגיע מיגור (477), מנען (453), מעין-חרוד מאוחד (416), משפיים (386), מבארי (380), ממעגן-מיכאל (350), בולטים בקיבוץ-הארצי: עין-השופט (135 לעומת  97 בשנה שעברה), עברון (161לעומת 145 בשנה שעברה) ומענית (43 לעומת 6).

 

לדברי מרשק, כל עוד לא הסתיים המפקד לא ניתן לנתח את מגמות ההתפקדות "אך ניתן לזהות חזרה של תומכי מפלגת קדימה הביתה", היא מציינת. "חשוב לציין את פועלם המסור והנאמן של החברים הפוקדים בביתם, שהם הבסיס האיתן לגודלו ולחוסנו של המחוז". מרשק קוראת לצעירים בקיבוצים להתפקד ולקחת אחריות, כאזרחים, על העתיד.

 

בתוך כך מתארגנים מטות המועמדים השונים (ברוורמן, אילון, ברק, פינס) להגדיל את אחוז המתפקדים מטעמם, גם אם חלקם טרם הודיעו רשמית על התמודדותם מול היו"ר עמיר פרץ. מטה התמיכה באילון מתארגן בעמק הירדן (היועץ האישי אבינועם בר זיו משדה-נחמיה, עלי קדם ממעגן ואחרים); אהוד ברק המתלבט זוכה לרוח גבית מצד מאירקה ויזל (נתיב-הל"ה) ונתן טל (שפיים); ואילו אבישי ברוורמן נהנה מתמיכתו של יהודה טל מרמת-יוחנן.

 

יהודה טל (62), פעיל פוליטי ותיק, זוקף לזכותו מפקד מרשים של 320 חברי מפלגה רק בקיבוצו, רמת-יוחנן. "ביום חמישי האחרון קיימנו באפעל כנס תמיכה באבישי ברוורמן. בצד חברי קיבוצים הגיעו תומכים גם מהמגזר הערבי, שם יש לי השפעה לא מעטה", אומר טל .

 

ש: ידוע שיש הסכם בין אילון לברוורמן, לפיו מי שיצטייר כבעל הסיכויים הגדולים יותר יזכה לתמיכת המתמודד השני.

יהודה טל: "אכן, יש הסכם בין המועמד שלי לבין עמי אילון. אם אבישי לא יתמודד אני לא אתמוך אוטומטית בעמי, אלא רק לאחר הערכה מחודשת של המצב. כידוע, התנגדתי לצירוף ליברמן לממשלה, ואילון תמך בצירופו. הוא עשה שגיאה פוליטית גדולה, וקשה לי למחול על כך".


לרכישת מנוי ל"הקיבוץ" התקשרו 03-9309111 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים