החצר - סיפורים ומעשיותהחצר

ורד דרורי


 

נחיתה רכה

 

על שפת נחל האסי שזורם לו בשלווה בסמוך לקיבוצי הגלבוע, יש פינה פסטורלית המהווה, מדי יום, מקום מפגש לעשרות דייגים חובבים. עכשיו תארו לעצמכם עד כמה הופתעו השפמנונים עת הופרה השלווה על-ידי מכונית קיבוצית שדהרה לה הישר לתוך הביצה. לנהגת (ללא שמץ סקסיסטיות) שלום! ובקיבוץ עין הנצי"ב יהיה מי שיברך ה"גומל".

 

שמור לי ואשמור לך

 

בימים הקשים שעברו על קיבוצי הגליל בקיץ האחרון היו אלו תושבי הנגב שהיטו כתף ונחלצו לעזרה. בימים אלו יש הזדמנות לתושבי הגליל להשיב להם כגמולם. עתה, בעת שחוליית השיטור הקהילתי של מועצה אזורית שער הנגב יצאה לסדרת אימונים, נחלצו ובאו מתמידי הגליל העליון, בראשות יורם רותם קב"ט המועצה, לתגבר את הכוחות. כראוי לאזור הנגב המערבי כבר באותו היום שבו הם הגיעו הם טיפלו ב-3 מקרים של נפילות קסאמים. ולמתמידים מהצפון הייתה ההזדמנות להשוות בין קטיושה לקסאם.

 

נציגי האימפריה

 

מנהיגי יהדות ארה"ב משוכנעים בוודאי שהתנועה הקיבוצית הכפילה את גודלה, כך זה לפחות נראה על פי מספר המשתתפים בוועידת הג'י-איי (הכנס השנתי של ראשי הקהילות הצפון אמריקה) שהתקיים השנה בלוס אנג'לס. במשלחת הישראלית בלטה בגדול הנוכחות הקיבוצית. גזבר הסוכנות בהווה חגי מרום (יפעת) ןגזבר הסוכנות בעבר, חבר הכנסת מטעם קדימה בהווה שי חרמש (כפר עזה), מזכיר התנועה הקיבוצית גברי ברגיל (רמות מנשה) מפאת תפקידו התנועתי, וחבר הכנסת מטעם מרצ אבו וילן (נגבה) מפאת תפקידו הפרלמנטרי. ואם שכחנו מישהו אנו מתנצלים.

 

 

עץ שתול בלי מים

 

ולשם שינוי קורים גם דברים מעניינים ב"ארץ הקסאם". למשל, גן ירוק עם נקודה למחשבה, המשתמש רק

ב-50% מכמות המים המומלצת להשקייה בצפון הארץ הגשום. ועל אף הקסאמים, מדרימים עד לניר עוז חוקרים, תלמידים ואגרונומים לחזות בפרוייקט מעניין של רן פאוקר (ניר עוז). הנ"ל הגיע לנגב הצחיח לפני כ-50 שנה וכצפוי מצא שם לא יותר מארבעה עצים וכמה שיחים יבשושיים. פאוקר הסיק על השנייה שהבעיה היא חיסרון נוראי במים, והחליט שזה לא מה שישבור את החלום שלו ליצירת נווה מדבר. הוא התחיל לתכנן "נווה מדבר חסכוני במים" שיאפשר לחברים בקיבוץ ולבעלי-החיים במדבר, איכות חיים הולמת ומרעננת, בתנאים אובייקטיבים של אבק, טמפרטורה וקרינה גבוהים. פאוקר החל ליישם בעיקשות את כל מה שחשב שיעזור לו להגשים את חזונו והפרויקט החל לתפוס עור וגידים, או במילים אחרות - הנפיק מים מאבק ולחלוחית מצחיחות. הצומח המדברי של פאוקר החל לשגשג והיום גני הקיבוץ מוריקים ומוגדרים ממש כפי שראה זאת פאוקר בחזונו, כ"נווה מדבר חסכוני במים ידידותי לסביבה". ואנחנו רשמנו נקודה ירוקה לזכות פאוקר וניר עוז.

 

מוקירים את ג'ומס

 

האסיפה הכללית של עמותת אק"ים ישראל העניקה מגן הוקרה לח"כינו חיים אורון (ג'ומס). המגן הוענק לג'ומס על ההירתמות והעזרה שהוא מעניק לאגודה ובכלל למען קהילת האנשים בעלי פיגור שכלי בישראל. ואנחנו מצטמררים מעונג לחשוב שגם בימים אלו יש מי מח"כינו שאכפת לו ושהוא עושה למען מצוקות של אוכלוסיות חלשות, אף על פי שהוא לא צועק את זה בקול רם מדי.

 

מזרמת הארץ המובטחת

 

צעירים (!) ובתולים (!), במיוחד מאוהיו, ישביחו את הנקבות המקומיות. מדובר בזרמות פרי הרבעה שהוזרעו על-ידי מומחים אמריקנים ויוטמעו בפרות ישראליות, בחוות בקר בצפון! ולא סתם של פרים, אלא פרים בתוליים (כפי שאמרנו) ולא סתם בתולים, אלא מזן האנגוס השחור. יעני אני רוצה להבין: עירוב גזעים ועוד בתולים ועוד גויים. נשמע לי מה זה סקסי. מעניין איך יראו העגלים שיומלטו. בכל מקרה, אין ספק שלמי שלא מתעניין רק במין אלא גם באוכל, כלומר לחובבי הבשר האיכותי, צפויה חגיגה.

 

חידוש הברית

 

ברית התנועה הקיבוצית מאחדת תחת כותרת אחת את כל נכסי התרבות של התנועה, וכך יצא שכשחיפשו מישהו תרבותי, אך בכל זאת "כלכלי", שינהל את תקציבי התזמורת הקאמרית, להקת המחול הבינקיבוצית ואת גלריית הקיבוץ (וסליחה אם שכחתי מישהו), בחרו בברק עברי (שער הגולן), שיש לו עבר כלכליסטי קיבוצי מוצלח אבל גם "ייחעס" לא קטן, כמי שהוא נכדה של סבתו הנפלאה, הלא היא מרים רות ז"ל, סופרת הילדים הנודעת.

 

פחמימות על הדרך

 

לכל אותם שנוהגים לאכול בדרכם אל ו/או בחזרה, מוגש בימים אלו פטנט חדש פרי פיתוח של מאפיית "עינת" מקיבוץ עינת: כריכים שבכוונה יוצרו ללא ה"קשה" של הלחם. יתרון נוסף שלהם - הם לא מטפטפים ומכתימים את החליפה. בתיאבון

 

לתת ולקבל מבלי להתאמץ

 

אתר חביב שנראה לי מועיל ויעיל ולבטח מושפע עמוקות מימי הקומונה בתנועה הקיבוצית, הוא אתר האינטרנט אגורה. במסגרת האתר ניתן להציע או לקבל ללא תמורה חפצים מחפצים שונים. לא ניסיתי אבל היו שניסו וטענו שזה בהחלט משהו חדש ומרענן בנוף הסייברי. אז יאללה, לתת ולקבל ...www.agora.co.il

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים