חשיפה לצפון - עמיר פרץ פתח השבוע במנרה את המירוץ לראשות מפלגת "העבודה"
 

אורה ערמוני


עמיר פרץ פתח השבוע בקיבוץ מנרה את המירוץ לראשות מפלגת "העבודה". דו"ח מהשטח

 

כבר לחיצת הידיים האישית והחמה, שזכה לה כל אחד מהנוכחים, הבהירה לנציגי יישובי הגליל העליון  - שנאספו במועדון של מנרה בצוהרי יום שלישי השבוע - שמצפון תיפתח מערכת הבחירות לראשות "העבודה". מצויד בעוזרו הנאמן לענייני התיישבות, יענקלה בכר (מענית), שזכה לפרגון מכל עבר על האוזן הקשבת והיד התומכת בזמן המלחמה ואחריה, שמע פרץ הבטחה חד-משמעית מפי אהרון ולנסי, ראש המועצה האזורית גליל עליון, שהכריז על תמיכתו בעמיר, "שנכנס לקלחת לא פשוטה, שלא הוא המציא, ועושה ככל יכולתו".

 

בנימה אישית מאוד סיכם עמיר פרץ את תקופת כהונתו כיו"ר מפלגת העבודה ומחצית השנה לכהונתו כשר הביטחון בממשלת ישראל: "אם היה אדם בוחר לעצמו את מסלול המכשולים הקשה ביותר ואת הדילמות הקשות ביותר לפתרון, לא היה מצליח ליצור מציאות כל-כך מורכבת וקשה כמו זו שלתוכה נקלעתי. אני חי בשדרות. יוצא מוקדם בבוקר וחוזר כל ערב הביתה. הטילים נופלים גם ליד ביתי. בשבוע שעבר נקטעו שתי רגליו של המאבטח של ביתי, שנפגע מרסיסי קסאם. השב"כ רוצים למגן את ביתי, כי הם טוענים שאני משמש סמל למשגרי הטילים, ואני לא מסכים. אם כן - שימגנו את כל בתי שדרות. לא באתי לכאן להתבכיין, אבל אני חושב שהבעיה האישית שלי מבהירה את המצב. אני, כשר ביטחון, נע בין דילמות: תגובה על שיגור הקסאמים וחתירה לשלום, בניית חברה חזקה והשקעה בביטחון. אנחנו נמצאים בממשלה שישה חודשים. אף אחד לא יכול היה לצפות שכל-כך הרבה אתגרים ודילמות יעלו בתקופה כה קצרה".

 

המפלגה שלו קשה כלפיו. "חלק גדול מהזמן אני עובר ממארב למארב. אני ראש מפלגה שלא קיבל יום אחד של אשראי. יש ויכוח בתוך מפלגת העבודה: לקחת את תיק הביטחון - נטשת את האג'נדה החברתית", אומר פרץ ומסביר לקהל האוהד מדוע, בלית ברירה (אוצר וחוץ בכלל לא באו בחשבון מבחינת "קדימה"), בחר, למרות חוסר ניסיונו, במשרד הביטחון, ומהם היתרונות שיש דווקא לו, כמנהיג עם אג'נדה חברתית וחתירה לשלום. על חילוקי הדעות עם אולמרט בקשר לפנייתו לאבו-מאזן הוא אומר: "אני לא שר החיסולים. איך זה שאני יכול לדבר עם כל שר הגנה, של כל מדינה, ורק עם מי שאמור להיות הפרטנר שלנו איני יכול לדבר?". ומה הכי קשה לו, לעמיר פרץ? ההחלטה לשבת עם ליברמן באותה ממשלה. "אגב, עוד לפני שהחלטתי, מחוז הקיבוצים שלכם החליט להישאר בממשלה עם ליברמן", אומר פרץ. "ולי, שתדעו, עד היום יש חיבוטי נפש בקשר לכך".

לפני פיזור - שאלות קצרות של נציגי היישובים והבטחה מפי עמיר פרץ, כשמבטו מופנה אל עוזרו יענקלה בכר, שהכול יטופל.


לרכישת מנוי ל"הקיבוץ" התקשרו 03-9309111 

 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים