ומה במרצ? תוכנית ביילין להסכם עם הפלשתינאים
קרני עם-עד

 


בסוף השבוע פרסם יו"ר מרצ, יוסי ביילין, את עיקרי תוכניתו הרב-שלבית להסדר קבע עם הרשות הפלסטינית. וכך, בעוד ראש הממשלה אולמרט ושר הביטחון פרץ מתכתשים ביניהם מי מוסמך לדבר עם ראש הרשות אבו-מאזן, ובמקביל ממשיכים לבצע פעולות לוחמניות ברצועה, מציע ביילין נסיגה מעזה תוך הפסקת פעולות ההרג, שחרור עצורי החמאס ואסירים נוספים, הפסקת ירי הקסאמים ושחרור שליט משביו. בסעיף הנסיגה דוגל ביילין ביציאת ישראל מהגדה המערבית עד .2008 על-פי התוכנית יילקח בחשבון אומדן נכסי המתנחלים בהקשר של פתרון בעיית הפליטים. הנסיגה, כך ביילין, תתואם בין ישראל לאש"ף ולרשות. השלב השלישי מדבר על היום שאחרי השלמת הנסיגה: הפלסטינים ירחיבו שליטתם בשטחים שיפונו תחת אחת מהאפשרויות: הכרזה על מדינה פלסטינית או הרחבת השליטה של הרשות על השטח. הסעיף הרביעי עוסק במו"מ על מעמד קבע. המו"מ יחל לא יאוחר מהשלמת הנסיגה ויוביל להקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל. הגבולות יתבססו על קוי 1967. אזורים יהודיים יהיו בריבונות ישראלית, ואילו הערביים - תחת ריבונות פלסטינית. לכל פליט תהיה אפשרות לחזור למדינה המתגבשת, והסכם הקבע יוכר כסוף הסכסוך.

 

חברי הכנסת של מרצ-יחד מאוחדים בתמיכתם בתוכנית, וגם ח"כים ממפלגות אחרות מביעים עניין ביישומה. ח"כ חיים אורון (ג'ומס) מאשר שהתוכנית מייצגת את עמדות מרבית חברי הסיעה, שהיו מפולגים בדעותיהם במשך תקופה ארוכה. "המשא ומתן יכול להבשיל רק באמצעות ביצוע נסיגה בהסכמה מרוב רובם של השטחים, כפי שראש הממשלה וקדימה רצו לבצע באורח חד-צדדי. בהמשך יתקיים מו"מ על הסדר קבע בין הצדדים".

 

ועוד על ג'ומס, בעניין אחר: ביום שלישי השבוע הוענק לו מגן הוקרה מטעם "אקי"ם ישראל", על פעילותו הברוכה למען העמותה ולמען אנשים עם פיגור שכלי במדינת ישראל.


לרכישת מנוי ל"הקיבוץ" התקשרו 03-9309111 

 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים