תעשו חשבון - לקט תנועתי-פוליטי
 

קרני עם-עד

 


החשבון של המחוז תקציב המדינה 2007 עמד במרכז דיוני מזכירות מחוז הקיבוצים של מפלגת העבודה, שהתכנסה ביום ראשון השבוע. מזכיר התנועה, זאב (ולוולה) שור, דיווח כי בפגישתו עם שר האוצר, אברהם הירשזון, שנכח בה גם שר החקלאות, שלום שמחון - הועלו צורכי התנועה הקיבוצית שאמורים, לדעתו, לקבל ביטוי בתקציב המדינה, ביניהם: שיקום תשתיות החשמל, ביוב, מים, תקשורת, דרכים. התקצוב הנחוץ לתוכנית החומש מסתכם במיליארד ש"ח. בפגישה עלה גם נושא הבנייה התקציבית בשמונים קיבוצי הגליל והנגב, והובהר הצורך הדחוף בשינוי סדרי העדיפות של המדינה כלפי הצפון. השלושה סיכמו להקים צוות שיפעל בנדון, ובו נציגים ממשרדי השיכון, התשתיות והחקלאות.

 

במזכירות המחוז התארח ד"ר שלמה סבירסקי, המנהל האקדמי של "מרכז אדווה" (מכון לחקר החברה הישראלית ולקידום רעיון השוויון והצדק החברתי), שהציג נתונים קשים על התרחבות הפער החברתי בישראל והעמקת העוני, תוצאות שהביאה מדיניותו הניאו-ליברלית של בנימין נתניהו כשר אוצר. ח"כ אורית נוקד הציגה את עיקרי הצעת התקציב ואת חוק ההסדרים, על הבעיות הרבות הכרוכות בו. חניק מרשק, מזכירת המחוז, אמרה, בין השאר: "אנו נמצאים בעיצומה של התמודדות על דמותה של המדינה והחברה בה אנו חיים. שיעורי העוני הולכים וגדלים, רמת ההכנסה יורדת ואי-השוויון מתגבר. הדילמה שלנו, כחברים בקואליציה, היא עד כמה להיות נאמנים לערכים וללכת רחוק בעקבות השקפת עולמנו, ועד כמה להרחיק בידיעה שהתנגדות לתקציב תסכן את הקואליציה ותגרום לזעזועים בשלטון".

 

בתום דיון ארוך, בו השמיעו המשתתפים השגות והערות לגבי סעיפי תקציב שונים, הוחלט לקרוא לשרים ולח"כים של העבודה לדרוש את קיום ההסכמים הקואליציוניים ולהיאבק להשגת המטרות: הקצאת מקומות עבודה בנגב ובגליל, הענקת מגרשים בחינם לבנייה באזורים אלה, חידוש תשתיות בקיבוצים, מתן משכתנאות לימוד במכללות הפריפריה, מימוש הבטחת שכר המינימום, חוק פנסיה לאזרח, פעולה למען אי-ביטול הפטור מההסדר בתחום החקלאות. הצעת ישראל סלע (יגור) להוסיף להצעה היענות תקציבית לדרישות משרד הביטחון - נדחתה ברוב גדול.

 

החשבון של פואד עוד לפני ישיבת מחוז הקיבוצים התקיימה במפלגת העבודה ישיבה של ראשי המחוזות והסניפים, וחברי הכנסת. נודע כי במהלך הישיבה השמיע השר בנימין בן אליעזר (פואד) אמירה לפיה אינו מכיר התיישבות בישראל, לבד מזו שמעבר לקו הירוק. ולוולה, שלא השתתף בישיבה אך הדברים הובאו לידיעתו, הגיב בפני חברי המחוז: "מדובר בדברים אומללים ביותר של פואד, שאומר מה שהוא חושב אבל לא חושב על מה שהוא אומר. ייתכן שהוא פגוע מההתיישבות ובא לעשות אתה חשבון, אבל מי כמוהו מכיר את מפת המדינה שאת גבולותיה משרטטים מושבים וקיבוצים. % 75מהם נמצאים בפריפריה. אם הוא לא רוצה לספור אותנו, אנחנו לא נדע לספור אותו". אמירה זו עלולה להיות קשה מבחינתו של פואד, לנוכח העובדה שהבחירות המוקדמות יתקיימו ככל הנראה במועדן, בעוד כחצי שנה. בחודשים הקרובים, לנוכח הבטחתו של היו"ר עמיר פרץ לגשת לבחירות פנימיות בחודש מאי, צפויים רבים מחברי הכנסת, ואלה שמתכוונים להיבחר - לחזר נואשות אחר קולו של הבוחר הקיבוצי.

 

משימות ללא הפסקה אגף המשימות ממשיך להריץ מפגשים רעיוניים. באחרון, שהתקיים ב"בית אייל" באשדות-יעקב מאוחד, בהשתתפות  60חברים, התארחו ראש עיריית חיפה, יונה יהב, והאלוף (במיל') יצחק בן ישראל, לשעבר ראש ענף פיתוח אמצעי לחימה בצה"ל ומי שפיקד על תרגיל הדמייה לפני המלחמה האחרונה, במסגרתו "נחטפו" חיילים והניסיון לשחררם הוביל למלחמה עם חיזבאללה. יונה יהב דיבר על היערכות החירום בעירו מול מטחי הקטיושות וההרס שגרמו ברכוש ובנפש, ויצחק בן ישראל סיפר על התוכנית שהוצעה למטה הכללי בעקבות לקחי התרגיל בפיקוד הצפון, ואשר לא יושמה כלל. "רצתי מלשכה צבאית אחת לשנייה", אמר בן ישראל, "אבל בכולן שררה אדישות לגבי האפשרות של התלקחות בצפון אחרי חטיפת חיילים". באגף המשימות מבטיחים להמשיך בכנסים, גם באזורים אחרים.

 

עמדתו של ראש אגף משאבי אנוש בצה"ל, האלוף אלעזר שטרן, לגבי עתיד הנח"ל - לא מקובלת על אנשי אגף המשימות, שנפגשו עמו בשבוע שעבר, ומתכוונים להיאבק נגד תוכנית הרפורמה שהוא מציע. "הצעות האלוף מדברות על פיזור גרעיני הנח"ל בין יחידות צה"ל השונות, שינוי מסלול השירות כך שבני הגרעין ובנותיו יתקשו להיפגש במהלך השירות, ביטול שנת המשימה ועוד", אומר יואל מרשק, מרכז אגף המשימות. "לא נסכים להחלת השיטה, וכל עוד זה תלוי בנו - נסכל את הצעדים שמתכנן האלוף".

 

אגף המשימות ממשיך לסייע למסיק הזיתים של הפלסטינים ביו"ש, בעזרת מתנדבי הקיבוצים. בסך הכול, למעט שתי תקריות שטופלו בשטח על-ידי אנשי האגף, מתנהל המסיק כסדרו.

 

ובינתיים, בכנסת סיעת העבודה אימצה ביום שני, השבוע, את מסמכי ההסתייגויות לחוק ההסדרים ולחוק התקציב לשנת 2007, שהכינו - כל אחת בנפרד - חברות הכנסת אורית נוקד ושלי יחימוביץ'. סיעת העבודה הטילה על המציעות להכין מסמך משותף, שיאומץ כעמדה הרשמית של הסיעה בדיוני התקציב. בין השאר, נוגעות ההסתייגויות שאומצו לנושאים הבאים: ביטול אי-ההצמדה למדד של קצבאות הביטוח הלאומי וביטול הקיצוץ ב-4% של הקצבאות הללו; דחיית ה"פעימה" של העלאת שכר המינימום (סעיף שמנוגד להסכם הקואליציוני עם סיעת העבודה), פגיעה בזכאות צעירים לדמי אבטלה ולמענקי עבודה מועדפת, וכן פגיעה בגמלאות הסיעוד.

 

ח"כ נוקד: "השנה מכיל חוק ההסדרים יחסית מעט רפורמות וביטולי חוקים, וגם הגזרות בו אינן רבות - אולם סיעת העבודה צריכה לעמוד על מימוש ההסכמים הקואליציוניים ולפעול למימוש הבטחותינו לבוחרים. אני וחבריי לסיעה נפעל להוצאת הגזרות מהתקציב ולהפניית משאבים ראויים לנושאים חברתיים".


בשבוע שעבר אישרה הכנסת, בקריאה טרומית, את הצעת חוק ביטוח בריאות ממלכתי (תיקון) של ח"כ חיים אורון (ג'ומס), הקובעת תקרה לתשלום משפחתי לחולים כרוניים, ומיועדת למנוע פגיעה במשפחות רבות, בעיקר אלה שבהן ילדים וקשישים, הנוטים לסבל רב יותר בשל המחלות הכרוניות. ח"כ אורון: "משפחות רבות, בהן יש חולים כרוניים אחדים, נדרשות לשלם אלפי ש"ח בגין תרופות, ולעיתים נאלצות לבחור בין מוצרים בסיסיים לבין תרופות. זהו מצב אבסורדי, שהצעת החוק באה לתקן". בעבר תמכה הממשלה ברפורמה שמציע ג'ומס, אבל לאחרונה חזרה בה. ביום ראשון הקרוב אמור שר האוצר להגיש התנגדות לממשלה בעניין. ג'ומס טוען שמשרד האוצר מפריז בעלות החוק שהציע, והוא מתכוון לגייס חברי כנסת נוספים למאבק.

 

עבודה און-ליין

 

אתר אינטרנט מקיים קשר ישיר בין בוחרים ונבחרים במפלגת העבודה

 

"עבודה שחורה" - כך נקרא אתר אינטרנט שהקימו ומפעילים חברי מפלגת העבודה, המיועד לקיים קשר בלתי-אמצעי בין הבוחר לנבחריו בכנסת. כדי לצבור כוח שישפיע על הפוליטיקאים ויכריח אותם לקיים הבטחות, העלו מתנדבי האתר את הכתובות האלקטרוניות של 19 הח"כים. כך יכולים הגולשים להעלות בפניהם נושאים שונים ולקבל תשובות "און ליין". בין פעילי "עבודה שחורה" יש גם חברי קיבוצים בהווה ובעבר. מספרת שושי שמר (לוחמי-הגטאות): "לאחר שבימי המלחמה לא הגיע דואר לקיבוץ שלי במשך 18 יום, ניסיתי להעלות את הבעיה בפני השר אופיר פינס, שביקר בקיבוץ, אבל הוא היה טרוד מדי בעניינים אחרים. כתבתי מכתב בנדון עם העתק לאתר, ואז גם נחשפתי ל'כלי' הזה והתחלתי לפעול במסגרתו. כל התכתובת מתועדת, הח"כים מחויבים להתייחס לפניות, ומי שלא נענה באופן סדרתי - שמו מצוין באתר. זה לא אומר שמתקבלים רק מכתבי תלונה... מי שרוצה להודות או לברך, גם הוא מוזמן".

 

ספין (או לא)

 

ביום שלישי השבוע נודע כי עמיר פרץ, יו"ר מפלגת העבודה, שוחח עם ח"כ אורית נוקד והציע לה תפקיד של שרה בתמורה לתמיכה של הקיבוצניקים במועמדותו לראשות המפלגה בבחירות המקדימות, שייערכו, ככל הנראה, במאי 2007. על-פי ההודעה, שיצאה מאת "גורם בכנסת", סירב יו"ר מחוז הקיבוצים, זאב(ולוולה) שור, להתחייב על תמיכה גורפת של חברי הקיבוצים בפרץ, ועם זאת אמר: "נדע להביע הערכה על המינוי של אורית לשרה". מלשכת נוקד נמסר כי מדובר ב"ספין" פוליטי שנועד לפגוע בסיכויי נוקד להתמנות לתפקיד, ובעמיר פרץ עצמו, שמבקש לעשות "דיל" כדי להבטיח את בחירתו על-ידי המחוז הגדול במפלגה. "עד סוף השבוע הידיעה הזו תהיה היסטוריה", מבטיחים אנשי נוקד.


 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים