השתתפות דלה בישיבה חברתית של מחוז הקיבוציםח"כ אורית נוקד

השתתפות דלה בישיבה חברתית של מחוז הקיבוצים

נחמן גלבוע


נוקד הציגה הסתייגות לחוק ההסדרים: ביטול אי-הצמדתן למדד של קצבאות הביטוח הלאומי וביטול הקיצוץ ב-4% של הקצבאות הללו

 

לא רבים הגיעו ביום ראשון למזכירות מחוז הקיבוצים, שהתכנסה לדון בתקציב המדינה לשנת 2007.

 

כזכור, ישיבה קודמת שתוכננה לדיון בנושא רק שבועיים קודם לכן הפכה למצעד מרשים של שרים וחברי כנסת, וסדר היום שבה שונה בדחיפות לדיון בהישארות מפלגת העבודה בממשלה אחת עם אביגדור ליברמן.

 

הפעם הסתפקו חברי מזכירות המחוז בח"כית אחת, אורית נוקד, ובמרצה אורח בעל מודעות חברתית עמוקה, ד"ר שלמה סבירסקי מנהל מכון אדווה.

 

סבירסקי התייחס למגמות ארוכות טווח בכלכלה הישראלית, וציין שקבוצות רבות נמצאות בנסיגה חברתית כאשר הצמיחה היא בעיקר נחלת חלקם של אנשי ההיי-טק. לדבריו, קיים במדינת ישראל שילוב קטלני בין שתי מגמות במדיניות החוץ ובמדיניות החברתית-כלכלית: מדיניות החוץ שמה את כל יהבה על כלי אחד שהוא הכלי הצבאי, והמדיניות החברתית-כלכלית היא ניאו-ליברלית מאז 1985 והיא הפכה לקיצונית ובוטה יותר בתקופת נתניהו כשר אוצר. האינתיפאדה ומלחמת לבנון, אמר ד"ר סבירסקי, גרמו הפסדים ועלויות של עשרות מיליארדים, שמי שנדרשות לשלם אותם הן השכבות החלשות, בעוד שהמעסיקים ובעלי ההכנסות הגבוהות זוכים להקלות.

 

יושב ראש המחוז ומזכיר התנועה ולוולה שור דיווח על דרישת המחוז מעמיר פרץ למנות את ח"כ נוקד לתפקיד שרת המדע, הספורט והתרבות במקומו של אופיר פינס, ודחה את ההצעה כי היא תתפטר מהכנסת תמורת שירות בממשלה. ולוולה ציין גם כי בפגישה עם שר האוצר אברהם הירשזון דרש להקצות לקיבוצים תקציב של שני מיליארד שקל לחידוש תשתיות במשך חמש שנים, ו-400 מילון שקל יוקצו לסעיף זה כבר בתקציב 2007.

 

ח"כ נוקד הציגה את ההסתייגויות שגיבשה לחוק ההסדרים ולתקציב, והציעה שהמחוז יאמץ הסתייגויות אלו.

 

בין ההסתייגויות העיקריות: ביטול אי-הצמדתן למדד של קצבאות הביטוח הלאומי וביטול הקיצוץ בארבעה אחוזים של הקצבאות הללו, דחיית הפעימה של העלאת שכר המינימום (סעיף שמנוגד להסכם הקואליציוני עם סיעת העבודה), פגיעה בזכאות צעירים לדמי אבטלה ולמענקי עבודה מועדפת, וכן פגיעה בגמלאות הסיעוד.

 

נוקד התייחסה גם לניסיונות לבטל את הפטור הניתן לחקלאות בחוק ההגבלים העסקיים, ולדרישה להכפיל את המס על העסקת עובדים זרים.

 

"השנה חוק ההסדרים מכיל יחסית מעט רפורמות וביטולי חוקים", אמרה נוקד, "וגם הגזרות בו אינן רבות.

 

אולם סיעת העבודה צריכה לעמוד על מימוש של ההסכמים הקואליציוניים ולפעול למימוש הבטחותינו לבוחרים. אני וחבריי לסיעה נפעל להוצאת הגזרות מהתקציב ולהפניית משאבים ראויים לנושאים חברתיים".

 

רזי יהל מוועדת המשק של התנועה הקיבוצית, הציע להגדיר מספר סעיפים עיקריים שעליהם יש להיאבק, ולנסות לשתף פעולה בעניין הזה עם סיעת מרצ. בסיום הישיבה הוחלט שהמחוז דורש מהממשלה לקיים את כל ההסכמים הקואליציוניים, ובכלל זה את האמנה ההתיישבותית שגובשה על ידי מפלגת העבודה.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים