קשר ישיר - קטעי עיתונותקשר ישיר

יעקב לזר


 

בחירה ברורה

גלי צה"ל, 10.11

 

אם אני צריך לבחור בין ירי לעבר מרחבי שיגור קסאמים שממנו אולי ייפגעו חפים מפשע, או לא לירות ואחר כך ללוות עשרות ישראלים לבתי הקברות, הבחירה שלי ברורה, אמר בגלי צה"ל תת-אלוף במילואים צביקה פוגל, לשעבר ראש מטה פיקוד הדרום, בראיון בבוקרו של יום ו', בעקבות ההרג בבית חנון.

האמירה הזו חוזרת בניסוחים שונים בכל פעם שצה"ל פוגע בחפים מפשע, והבעיה אתה שהיא מן סוג של צ'ק פתוח, שמאפשר להצדיק כל הרג מיותר, ובלבד שהוא ינומק בניסיון למנוע שיגור קסאמים.

צבא שעובר לסדר היום על טעויות טרגיות רק בגלל שהן נוגעות לחיי פלשתינים, ואינו ממצה את הדין עם המבצעים במידת הצורך, לא צריך להתפלא אם הטעויות הטראגיות יגעו גם בחיי חייליו שלו. היו לנו כאלה כנראה בשפע במלחמת לבנון ובימים שקדמו לה. ראה דו"ח אלמוג, ראה מקרה אח"י חנית, ועוד ועוד.

 

מעולם, ועוד מעולם

ערוץ 10, 10.11

 

עוד "מעולם" לרשימה הארוכה של ה"מעולמים" של עמיר פרץ: "מעולם צה"ל לא קיבל גיבוי לבצע פעולות עומק כמו שיש לו עכשיו, מעולם", אמר פרץ בכנס שדרות, בניסיון שווא להרגיע את התושבים מוכי הקסאמים.

ועל זה אפשר להוסיף - "מעולם לא נהרגו מירי שגוי של צה"ל 16 בני משפחה אחת. מעולם".

 

מי אשם?

גלי צה"ל, 8.11

 

"תושבי בית חנון צריכים לתבוע את דם הקורבנות מהמנהיגים שלהם", אמר חה"כ שי חרמש, קצת אחרי האירוע.

ליברמן לא היה מנסח את זה טוב יותר. או - אם מישהו צריך הסבר מדוע קדימה בממשלה עם ליברמן ולא עם ג'ומס, זה גם הסבר.

 

לא רק המנהיגים

גלי צה"ל, 8.11

 

"תושבי בית חנון צריכים לתבוע את דם הקורבנות מהמנהיגים שלהם", אמר חה"כ שי חרמש, קצת אחרי האירוע.

מהמנהיגים שלהם, אבל גם מהחברה שייצרה את מערכת הכיוון של התותחים שלנו.

 

כמו בקיבוץ של פעם

"מעריב", 08.11

 

בעמק יזרעאל תחל בקרוב בנייתו של מוזיאון-קיבוץ, שקיבל כבר שם: "קיבוץ חלוצים", כך דיווח השבוע "מעריב". הקיבוץ החדש ישן ישתרע על 400 דונם בסמוך לקיבוץ יזרעאל, במשך ימי השבוע יפעילו אותו תלמידים, ובסופי שבוע הוא יהפוך לאתר מבקרים עבור משפחות ותיירים.

"במסגרת התוכנית שעלותה מוערכת ב-12 מיליון שקל, ייבנו במקום בית תינוקות ובית ילדים, חדר אוכל משותף, מכוורת, רפתות, לולים, מכבסה ונגרייה. בנוסף יינטעו מטעים וייזרעו שדות וגן ירק, בדיוק כמו לפני עשרות שנים. התלמידים שיגיעו למוזיאון ילבשו בגדים כמו שלבשו החלוצים שעלו על הקרקע, יקבלו כלי עבודה ברוח התקופה וישובצו לעבודה בענפים השונים.

במשך שלושה ימים ילמדו הצעירים איך חולבים פרה, כיצד קוטפים תפוזים ועם אלו קשיים התמודד הדור שבנה את המדינה".

תלמידים שיבחרו לישון בבתי הילדים בלילות, יזכו לביקור של שומר הלילה המיתולוגי, וגם לביקור של הפדופיל המקומי, שיבצע בהם מעשים מגונים בחסות החשכה. הכל כמו בקיבוץ של פעם.

 

כתם לבן

"הארץ", 10.11

 

"את רואה את צבע העור שלי? אני לבן ואת שחורה. אני אזיין אותך. הלבן הזה ילמד אותך לקח. את כתם שחור. את אישה שחורה ונחותה, את מטומטמת, את אפס, ואני מרוויח 800 דולר לדקה". סהר שפע, אחד מבעלי רשת בתי הקפה ארומה, מתפרץ על עובדת חברת כלמוביל יבואנית מרצדס.

השופטת שושנה אלמגור מבית משפט השלום בתל-אביב הרשיעה את שפע בהוצאת לשון הרע, ותקבע את גובה הפיצוי שישלם לעובדת בהמשך.

אם שפע מרוויח 800 דולר לדקה, שעת עבודה יהיה סכום הולם לפיצויים. פלוס כוס קפה שחור לאישה השחורה והנחותה.

 

רדוד, משפיל, בהמי

"מעריב", 13.11

 

"חיבור בין אדם לבהמה הוא בהמי ונתעב", כתב הרב הצבאי יוסף וינר, המשרת במחוז דן של פיקוד העורף, בעקבות אירועי מצעד הגאווה. "יצר המין נתבע בבני אדם ובחיות כאחד. לא רע ליהנות ממנו, אבל כמה רדוד ומשפיל ליהנות ממנו כמעשה הבהמה".

כמה רדוד ומשפיל שאדם בהמי כזה הוא רב בצבא הישראלי.

 

גאידמק את רובינשטיין

"מעריב", 10.11 ,Ynet ,2.11

 

היועץ המשפטי לממשלה צריך עצבים חזקים, נקווה שיש לו. מזוז נתון בימים האחרונים ללחצים כבדים מימין ומשמאל, במעין שיתוף פעולה מוזר בין איש העסקים ארקדי גאידמק מזה, והפרופ' למשפטים אמנון רובינשטיין מזה. איש איש ומניעיו עמו.

גאידמק מאוד מודאג ממה שמעולל היועץ מזוז לסדרי הממשל התקינים במדינת ישראל. לפני מספר ימים פרסם גאידמק מאמר תחת הכותרת "המלך מזוז הראשון", בו תקף את היועץ המשפטי לממשלה וקרא להחלפתו. "הוא פוסל חוקים, מדיח רבנים, סוגר תיקים ופוטר עבריינים. איך קרה שכל הרשויות בישראל סרות למרותו של היועץ המשפטי לממשלה?" שאל גאידמק ומנה סדרה ארוכה של החלטות של מזוז שלא נשאו חן בעיניו, תחומים שטיפל בהם ולא היה צריך, ותחומים שלא טיפל בהם וכן היה צריך. את המאמר סיים כך: "עבודתו של משפטן לא פחות אחראית ועדינה מעבודתו של רופא. כאשר 'תרופותיו' מזיקות לסובבים יותר מהמחלה עצמה, מגיע הזמן לעצור ולשקול את החלפת נושא המשרה. מה עוד שאין בישראל פקידים שאין להם תחליף. אפילו אם מדובר ביועץ המשפטי לממשלה".

נגד גאידמק, ראוי להזכיר, תלוי ועומד חשד להלבנת הון בפרשת סניף בנק הפועלים ברחוב הירקון בתל-אביב. שלושה ימים לאחר פרסום המאמר, נחקר האיש במשרדי היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות של המשטרה בעניין זה.

פרופ' אמנון רובינשטיין איננו גאידמק. חס וחלילה. הוא איננו תוקף את מזוז, הוא רק לוחץ עליו, בעדינות של פרופסור למשפטים רב מוניטין. רובינשטיין גמר אומר לנהל מאבק לטיהור שמו של חיים רמון עד הסוף הטוב, אין לו סבלנות להמתין עד לסיום המשפט, ולכן הוציא פסק דין משלו, שיש בו זכאים ואשמים. ביום שישי האחרון, תוך שהוא חלק שבחים ליושרו והגינותו של מזוז, קרא פרופ' רובינשטיין ליועץ המשפטי לממשלה לבצע לאלתר שני דברים: "לסגור, בתוקף סמכותו, את התיק נגד רמון", ובמקביל "לפתוח בחקירה נגד החשודים בעבירות העולות מהחומר שפורסם על אודות דרכי החקירה, השגת תלונת המתלוננת-הלא-מתלוננת בדרכי רמייה ולחץ, הסתרה שקרית של האזנות הסתר והטעיית עורכי הדין של רמון".

פרופ' רובינשטיין איננו גאידמק, כבר אמרנו, אבל הוא בעצם מודיע למזוז, שאם לא יעשה את שני הדברים המצופים ממנו, יבטל את המשפט של חיים רמון ויורה לפתוח בחקירה נגד תנ"צ מירי גולן, הוא יחטא לתפקידו. רובינשטיין עוד נותן למזוז צ'אנס. גאידמק כבר יודע מזמן שהיועץ חוטא לתפקידו.

התוצאה המצטברת היא לחץ כבד על היועץ המשפטי לממשלה, בשם הדאגה לשלטון החוק. למען עם ישראל, צריך לקוות שמזוז יעמוד בלחץ.

 

גזענות סלקטיבית

2.11 ,Ynet

 

בין היתר האשים גאידמק את מזוז בהפלייה בין שמאל וימין וגם ב"גזענות סלקטיבית". "האם מזוז, לו נציגי הימין קראו בתקיפות, אך ללא הצלחה, לטפל בגורמי שמאל קיצוניים באותה עקביות בה טיפל בקיצונים ימניים - הוא אדם אובייקטיבי?" שאל איש העסקים המודאג, "מדוע, בה בשעה שהוא תומך בתביעת 'שלום עכשיו' נגד מתיישבים ומטפל ב'גיבוש בסיס משפטי, שיאפשר להיאבק באופן יעיל נגד מרי השלטונות' - הוא סוגר את התיקים הפליליים נגד סרבני שירות, בשל הצורך ב'סובלנות כלפי אנשים המסרבים לקיים את החוק מסיבות אידיאולוגיות'? מדוע המאבק ב'גזענות' גובל מבחינתו במאבק נגד גילויי גזענות כלפי ערבים (למשל, פרודיה בעיתון)? ומדוע הוא מעלים עין מאירועים מסוכנים בהרבה, כמו טענות על רדיפת 'רוסים', 'מרוקאים' או 'רומנים', כשהוא מניח שכאן מדובר ב'סכסוכים פנים-עדתיים' ולא בגזענות?"

האפליה לרעה בדרך טיפולם של שלטונות החוק במדינה בקיצוני הימין לעומת קיצוני השמאל, ובמיוחד ההתייחסות המחמירה לגילויי גזענות נגד ערבים, לעומת התייחסות מקלת הראש לגילויים כאלה נגד רוסים, מרוקאים או רומנים, זועקת לשמיים. הגיע הזמן שמישהו חזק יטפל בתופעה הבלתי רצויה הזו וישים לה קץ אחת ולתמיד. ארקדי גאידמק זו אפשרות אחת, אביגדור ליברמן אפשרות אחרת.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים