"פורום הקיבוץ" מהאינטרנט של אתר הקיבוצים יתכנס בגעש"פורום הקיבוץ" מהאינטרנט של אתר הקיבוצים יתכנס בגעש

נחמן גלבוע


 בינתיים 7 אנשים הבטיחו את השתתפותם

 

באופן אלטרנטיבי לוועידה החגיגית של התנועה הקיבוצית, הרשמית והממוסדת, המקיימת היום בכפר בלום, יקיימו בסוף החודש בקיבוץ געש מפגש ראשון של משתתפי "פורום הקיבוץ" של אתר האינטרנט של התנועה הקיבוצית. המפגש ייערך ב-28 בנובמבר במועדון לחבר של קיבוץ געש. הודעה על קיום המפגש, שכבר זכה לשם "כנס געש", מסתובבת בפורום זה מספר ימים, והנושאים שהוצעו לדיון על ידי מנהל הפורום, זמי בן חורין מגעש, הם הנושאים שעלו בתכתובות הווירטואליות ובהם: תהליכי שינוי בהיבטי תקנון הקיבוץ, תקנות האגודות השיתופיות ותקנות הסיווג, שיוך נכסים ודירות, פנסיה, מיסוי פנימי ומיסוי חיצוני, רשת ביטחון ועוד.

 

"אני חושב שיש הרבה מאוד בלבול, חוסר כיוון ואי ידיעה מה לעשות ואיך לעשות, בעיקר אצל אנשי הקיבוץ השיתופי", מסביר בן חורין את מטרת המפגש. "אצל המתחדשים אני חושב שהמצב יותר פשוט כי הם החליטו מה הם רוצים, אם כי פה ושם יש כאלו שמרגישים את עצמם נפגעים ודפוקים מהסיפור הזה. המצוקה יותר גדולה בקיבוצים שנמצאים בתהליכים של שינוי, כי שם מסתובבות כל מיני חוברות שינוי שצריך לדעת להתמודד מולן. מצב כזה היה בשער הגולן ששם ראובן גוטמן היה מאוד פעיל, ובגעש שבו אני הייתי מאוד פעיל. בנוסף לזה, יש בודדים שמרגישים שנעשה להם עוול ומנסים להילחם דרך בתי משפט, כמו יגאל חן ממסדה, ויש חברים כמו אבנר (קיפי) כרמל ממעגן מיכאל שמרגיש עצמו לוחם על זכויותיו כחבר קיבוץ לאחר שסולק ממקום עבודתו באמצעות המשטרה.

 

יש קבוצה כזו שמדברת ולא יודעת מה עושים עם השאלות והמצוקות שלה, והמטרה היא לראות איך גורמים לזה שתהליך השינוי יהיה שקוף והגון ובהתאם לתקנון הקיבוץ ולתקנות האגודות השיתופיות ותקנות הסיווג, מה עושה התנועה שהתהליך הזה יהיה בהתאם לחוק ומה התפקיד של רשם האגודות השיתופיות בכל הסיפור הזה".

 

הציפיות של בן חורין מהמפגש הן די צנועות. "קודם כל, שאנשים יבואו ויכירו אחד את השני. יכול להיות שייצא ממנו נייר שיסכם את המפגש הזה, ושיתווה איזושהי דרך ואולי דרישה מהגורמים הרלבנטיים כמו מזכירי התנועה והרשם לעשות איזה שהוא מעשה. לדעתי הרשם לא ממלא את תפקידו במשך שנים, ואולי תצא מהכנס אמירה בעניין הזה. אני לא כל כך אופטימי. בזמנו עוזי בן צבי, שמייצג את הקיבוץ המתחדש, ואני, איש הקיבוץ השיתופי, הוצאנו מסמך משותף על קיבוץ שיתופי מתחדש, לקראת הכנס של הזרם השיתופי בבארי. זה היה מסמך שגובש על ידינו במשך מספר חודשים, אבל בכנס לא ממש הייתה התייחסות אליו".

 

בפורום שהוא מנהל באתר האינטרנט, משתתפים אנשים אנונימיים המכנים את עצמם בשמות כמו "חבר פשוט", "חבר מהמרכז", "יוסקה מהמזרח", "ציפורה מהצפון" ו"זוהר", והם עסוקים בעיקר בהתכתשויות מילוליות בנושא הקיבוץ השיתופי מול הקיבוץ המתחדש. מככבים בו גם כמה אנשים המזוהים עם הקיבוץ המתחדש, כמו עוזי בן צבי, חבר עמיעד, המצוי בשליחות בסין, וארנון אבני מנירים, שתפקידם לריב עם השיתופיים וללבות את המדורה.

 

לבן חורין אין מושג כמה אנשים יגיעו לכנס. בינתיים הוא קיבל תשובה מ-7 אנשים שהבטיחו לבוא, וקיפי הבטיח לו שהוא מארגן קבוצה ממעגן מיכאל. אחת הבעיות היא שאנשים פוחדים להיחשף. יתכן שחלק מה"טוקבקיסטים" הווירטואליים הם אנשים ידועים ומוכרים, ואולי יתברר ש"חבר פשוט", "חבר מודאג" ו"יאצק" הם למעשה אדם אחד בעל כינויים שונים.

 

"הייתה תקופה שניסינו עם מנהל האתר, ישראל רפפורט, להגביל את ההשתתפות בפורום רק לאנשים מזוהים", אומר בן חורין, "ואז הפורום הזה פשוט התמוטט. ברגע שחידשנו את האפשרות לאנונימיות הוא חזר לחיים. אפשר גם להגיע לכנס ולא להזדהות בכינוי שלך בפורום".

 

סדר היום ורשימת הנואמים עוד לא נקבעו, ובן חורין מבטיח לשחררם בהמשך. דבר אחד כבר ברור, עוזי בן צבי נשאר בסין ולא מתכוון להגיע. "זה עוד לא אירוע כזה גדול", מבהיר בן חורין, "זו יריית פתיחה ועוד אי אפשר לדעת איך הדברים יתגלגלו. לצערי רוב האנשים אדישים. אם יבואו, תהיה להם במה להשמיע את רעיונותיהם בכתב ובעל פה, ואולי גם יקומו צוותים לעקוב אחרי נושאים בתנועה שמוחלטים ולא מקוימים, כמו הצוות לבדיקת הפרות התקנון בעת שינוי שהוצהר עליו לפני מספר חודשים ומאז לא קרה כלום. אם לא יבואו - נדע שאין עם מי לדבר"

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים