מלחמה על השטחים בעמק השלום

נחמן גלבוע


בשום גוף תכנוני של מדינת ישראל לא הוחלט על הגדלתה של העיר  יקנעם עילית ל-40,000 תושבים ובכל זאת בכוונתה לאמץ לעצמה אלפי דונמים של נוף ירוק מתוך עמק השלום הסמוך. הירוקים מובילים מהלך משפטי

 

עצומה המתנגדת להעברת שטחי טבע באזור "עמק השלום" שבשליטת המועצה האזורית מגידו למטרות פיתוח של המועצה המקומית יקנעם עילית, מועברת בימים אלו ברשת האינטרנט ותופסת תאוצה. בתוך כשבוע נאספו כמעט 2,600 חתימות, מהן 2,208 של תושבי המועצה וכ-40 חתימות של תושבי יקנעם עילית, ושל אנשים מכל הארץ שחתמו באמצעות שליחת דואר אלקטרוני. החתימות יועברו לראשי ועדת החקירה לשינוי הגבולות שאמורה להמליץ לשר הפנים, רוני בר-און, על שינוי הגבולות בין יקנעם עילית למועצה האזורית מגידו. מאחורי העצומה עומדת עמותת "הירוקים של מגידו" המתנגדת לכל שינוי גבולות, לפני אישור יעד האוכלוסייה ותוכנית האב של יקנעם עילית בוועדות התכנון. בעמותה מאמינים שהמאבק כבר נחל הצלחה משמעותית בהעלאת הנושא לסדר היום הציבורי, ובאיחוד הכוחות סביב עמדה אחת שהיא לדעתם צודקת ופרגמאטית כאחד.

 

הפרשה החלה להתגלגל כאשר ביקנעם עילית תכננו תוכניות לגידול מואץ והגישו בקשה למשרד הפנים להעביר לשיפוטם 9,145 דונם הנמצאים כיום בתחום המועצה האזורית מגידו. בבקשה סומנו כ-6,000 דונם באזור עמק יזרעאל, כולל שטחי המגורים של יקנעם (המושבה), מהם כ-2,000 דונם באזור עמק השלום, וכן שטח של כ-1,000 דונם באזור מושב אליקים. ועדת החקירה לשינוי גבולות מגידו - יקנעם עילית החלה בדיוניה לקראת סוף שנת 2005.

 

עמדת מ.א. מגידו שהוצגה בפניה התבססה על חוות דעת מקצועית של מתכנן ערים עמירם דרמן. עמדה זו לא התנגדה להרחבה הדמוגרפית של יקנעם עילית (מכ-20,000 תושבים כיום ל-40,000 תושבים ב-2030), אולם הסכימה להעברת שטח של 880 דונם בלבד באזור עמק השלום, בהתאם ל"קו הירוקים" - קו שממנו ודרומה הפגיעה בערכי טבע ונוף תהיה קריטית.

 

"עמדת מ.א. מגידו תאמה את האסטרטגיה המוצהרת שלה של שמירה על השטחים הפתוחים", נאמר באתר הירוקים של מגידו, "ונתמכה על ידי מירב הגופים הירוקים, כולל המשרד לאיכות הסביבה. עם זאת, עמדת מ.א. מגידו אינה תואמת את תוכנית האב של יקנעם עילית כפי שהיא. העברה של 880 דונם בלבד, תחייב הגדלת צפיפות (עדיין הצפיפות לא תהיה גבוהה), או הקטנת יעד האוכלוסיה של יקנעם עילית ל-35,000 תושבים. יש לציין כי יעד האוכלוסיה המאושר כיום ליקנעם עילית הנו 15,000 תושבים בלבד, וכי היעד של 40,000 תושבים, כמו גם תוכנית האב של יקנעם עילית, לא אושרו בשום גוף תכנוני של מדינת ישראל עד היום. למרות העמדה המוצדקת של מ.א. מגידו, ועדת התכנון המחוזית של משרד הפנים (שמטבע הדברים הנה בעלת השפעה רבה על ועדת החקירה) תומכת בתוכנית האב של יקנעם עילית כפי שהיא. גם משרד השיכון הביע את תמיכתו בתוכנית האב של יקנעם עילית".

 

לאחר שבוועדת החקירה נוכחו שקיימים חילוקי דעות גדולים בין יקנעם עילית למגידו, ביקשו אנשיה מראש המועצה האזורית מגידו, חנן ארז, וראש מועצת יקנעם עילית, סימון אלפסי, להגיע להסכם פשרה, והבטיחו להמליץ לשר הפנים על כל הסכם שיושג ביניהם. אלפסי ירד בשלב הזה מ-9,200 דונם ל-3,200, ובסופו של דבר הגיע עם ארז להסכמות לגבי כ-2,000 דונם באזור עמק השלום.

 

"הירוקים לא היו מוכנים לקבל את הסיכום הזה והם ערערו עליו", מספר ארז. "החלטתי לתת להם להביע את דעתם בשימוע ציבורי, וקיבלתי מהוועדה שהות לקיים את ההליך הזה. השימוע עורר עניין רב במועצה ומחוצה לה. 100 תושבים התייצבו להביע בו את דעתם, ואפילו השר לאיכות הסביבה, גדעון עזרא, הגיע להתרשם ממנו עם אנשי משרדו".

 

התנגדות להסכמות

 

במהלך השימוע נשמעו דברי ביקורת על ארז, על כך שהגיע להסכמות עם אלפסי ללא הבאת הנושא לדיון במליאת המועצה. "זה לגיטימי להשמיע ביקורת", מגיב ארז. "הם חשבו שהפשרה לא הייתה במקום, ואני סברתי שעדיף להתפשר ולמנוע קבלת החלטות על ידי שר הפנים שיהיו בניגוד לדעתנו. צריך לזכור שהחלטות השר יכולות להיות מושפעות משיקולים פוליטיים, ולכן העדפתי לא להסתכן ולהגיע לפשרה".

 

בעקבות ההתנגדות שנשמעה בשימוע הציבורי להסכמות שיצר ארז עם אלפסי, תבעו שני חברי מליאת המועצה של מגידו לחזור למליאה ולקבל החלטה בנושא. בהצבעה קיבלה המליאה ברוב קולות את עמדת הירוקים, לפיה המועצה מערערת על ההסכמות ומוכנה להעביר רק 880 דונם ליקנעם בעמק השלום. הנושא חזר לוועדת החקירה, והיא צריכה לגבש את עמדתה. "בסך הכול אני מברך על הפעילות של הירוקים", מסכם ארז, "כי אנחנו בתהליך של הכנת תוכנית אב למרחב ביוספרי, שאחד העקרונות המרכזיים בו הוא שיתוף הציבור. אני שמח שהציבור אצלנו שותף ומעורב בכל ההחלטות, גם אם לפעמים זה עושה לי את החיים קשים יותר".

 

דובר המועצה המקומית יקנעם עילית, יקיר שחף, דוחה בתוקף את טענות הירוקים, ומצהיר שאין לראש המועצה, סימון אלפסי, שום כוונה לבנות בעמק השלום. "יש תוכנית אב לשנת 2020 ואין בה שום בנייה בעמק השלום. המקום הוא יפה מאוד ואנו נהנים ממנו כל שנה בעת צעדת יקנעם. ראש המועצה ביקש לספח אותו ליקנעם, רק כשטח פתוח לצרכים תיירותיים", אמר שחף.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים