קשר ישיר - קטעי עיתונות
קשר ישיר

יעקב לזר


 

בזבוז זמן

קול ישראל, מהדורת חדשות הבוקר, 5.11

 

"כל מי שמאיים עלינו משחית את זמנו", אמר מפקד משטרת מחוז ירושלים ניצב אילן פרנקו, ואץ ליועץ המשפטי להמליץ על ביטול מצעד הגאווה.

 

מי שמרחם על אכזרים

"הארץ", 3.11

 

בכל שנה, בהתקרב מועד רצח רבין, עולה לדיון מקומו של הציבור הדתי לאומי בהקשר לרצח.

בכך שאתם מפנים לעברנו אצבע מאשימה כאילו הייתה לנו תרומה למעשה הנורא ההוא, אתם מבדלים אותנו מכלל הציבור, מכניסים אותנו לעמדת מגננה ולא מאפשרים לנו להצטרף באמת לתחושת האבל הלאומי, אומרים חובשי הכיפות. אחד מטורף חטא ועל כל העדה תקצוף? להסתה הפרועה שניהלתם בימים שקדמו לרצח, לקריאות שלכם "רבין בוגד" ו"רבין רוצח", לפסיקה של רבנים על "דין רודף" וכיוצא באלו, היו השפעה מצטברת שהביאה בסופו של דבר לרציחתו של ראש הממשלה, עונים להם משמאל.

השנה הצטרף לוויכוח השגרתי והשחוק הזה נתון חדש - שליש מאזרחי מדינת ישראל תומכים במתן חנינה לרוצח יגאל עמיר. אחד מכל שלושה. יש להניח שחלק לא מבוטל מהשליש הזה משתייכים לציבור הדתי לאומי.

מי שמצדד בחנינה ליגאל עמיר, לא באמת כואב את רצח רבין. זה לא הולך ביחד.

 

לא ככה

"ידיעות אחרונות", 31.10

 

אגב סקר. לבם של רבים מאתנו רחב השבוע מגאווה, לאחר שהתברר כי בסקר שערכה עמותת גשר, מככבים הקיבוצניקים בראש רשימת הקבוצות התורמות ביותר לחברה בישראל.

20.1% מהמשיבים סברו שהקיבוצניקים הם הכי תורמים, אחריהם המתנחלים, 16.2%, התל- אביבים, 11.9%, עולים מחבר העמים, 11.7%, ולבסוף, בתחתית הרשימה, החרדים - .7.7%. גם במימד השנאה אנחנו נמצאים הרחק מאחור. השנואים ביותר הם החרדים - 37%. אחריהם בהפרש ניכר העולים מחבר העמים, 15.2%, אחר כך מתנחלים, 12.6%, קיבוצניקים, 7.4%, ותל-אביבים - 3.1%.

אם את המיקום המכובד הזה "הרווחנו" בגלל מספר ההרוגים שלנו במלחמת לבנון - איך אומרים ביידיש? מויחל טויבעס.

 

כשר ולא כשר

Nrg יהדות, 1.11

 

על שתי פסיקות חשובות למדתי השבוע במדור "יהדות" של Nrg, ושתיהן עוסקות בהבחנה ביו טוב לרע. הרב אליעזר מלמד, דמות מרכזית בערוץ 7, נשאל על-ידי תלמיד ישיבה, האם התקשורת נחשבת כמקור רשע. "התווכחתי עם חברי, האם אפשר לקרוא לאנשי התקשורת רשעים", כתב התלמיד.

הרב מלמד השיב, שתלוי איזה תקשורת. "התקשורת מתנהגת ברשעות, מסלפת עובדות ביודעין, משניאה את הציבור הדתי ועושה הרבה רעות לדאבוננו. אסור להאמין לתקשורת וצריך למעט ככל האפשר להזדקק לה", פסק הרב. אבל, "יש תקשורת הגונה: ערוץ 7, עיתון בשבע, ועיתון הצופה, ולכן אין צורך בתקשורת האחרת. מן הנכון שבכל בית דתי בישראל לא תהיה עיתונות אחרת ולא שאר כלי התקשורת האחרים אלא רק מה שכשר על פי ההלכה".

תלמיד אחר שאל, הפעם את הרב שלמה אבינר, האם מותר לו לשמוע את אביב גפן. הוא הסביר כי השירים העצובים של גפן מוציאים אותו מדיכאון. "ודאי שלא", פסק הרב אבינר, שהוא רב היישוב בית-אל וראש ישיבת עטרת כהנים. מותר לשמוע רק "זמר כשר, מלים כשרות ומנגינה כשרה". כשביקש כתב "מעריב" להבין מה זו "מנגינה כשרה", הייתה תשובת הרב - "מנגינה כשרה היא כזאת שלא מעוררת רגשות שליליים, אלא חיוביים".

שני דברים התבררו לי לגבי עצמי - שאני ללא ספק רשע מרושע, ושחוץ מיוצר מוזיקלי אחד אותו אני אוהב, אהוד בנאי, כל השאר הם בלתי ראויים להאזנה. אני קורא זבל, כותב זבל, רואה זבל ושומע זבל, ואין לי כנראה תקנה.

 

כשר למהדרין

Ynet 14.3

 

הרב אבינר כיכב בפורים השנה, בעת קריאת המגילה בקריית ארבע, בקבוצת הרשעים שזכו להתייחסות מיוחדת מצד החוגגים מיכאל בן חורין, איתמר בן גביר, נועם פדרמן וחברים.

את עיקר האש, תרתי משמע, ספגו אריק שרון ובנו עמרי, ואהוד ועליזה אולמרט ("בפורים תלו את המן ועשרת בניו", אמר בן חורין, "המקבילה שלנו היום היא שמאלמרט והכוונה לשרון, לעמרי שהוא כמו וייזתא, לאולמרט, לעליזה ולנשות watch. אלוהים יעשה עימם את העבודה כמו שעשה לשרון וכמו שעשה עכשיו לעמרי".)

אבל לא רק הם. בזמן קריאת המגילה הובאה למקום תמונה שצולמה במהלך ביצוע תוכנית ההתנתקות מגוש קטיף, שבה נראו הרב שלמה אבינר ומפכ"ל המשטרה רב ניצב משה קראדי כשהם מחייכים אחד לשני. "התמונה הוצתה וחלק מהמשתתפים אף דרכו עליה".

מכיוון שבחגיגת פורים מדובר, יש להניח שהשורפים והדורכים ליוו את המעשה בשירה ובריקודים: "עוצו עצה ותופר" ו"הושיע את עמך". זמרים כשרים, מילים כשרות, מנגינה כשרה.

 

נשיא במצב חרדה

"מעריב" , 1.11

 

הבדיקות אותן עבר הנשיא משה קצב בביה"ח הדסה ביום ג' שעבר, יצרו גל שמועות ששטף את הארץ, כמו כל דבר לא שגרתי שיקרה לנשיא עכשיו. "מעריב", אותו אני קורא בנאמנות בוקר בוקר, ציטט גורמים רפואיים, שקבעו כי הנשיא נתון להתקפי חרדה. "לחץ גדול עלול להביא למצבי חרדה ופאניקה", הסביר העיתון. "התקף חרדה מתבטא בנשימות מהירות, כאב בחזה ולעתים בסחרחורת. אלה תסמינים שמקשים על התפקוד".

קראתי, ועננה של דאגה כיסתה את מצחי. מה יהיה אם העיתון צודק, מה יהיה אם הנשיא שלנו יפסיק לתפקד? איך נסתדר במקרה כזה? איך תמשיך המדינה לקיים את שגרת חייה, כשהנשיא שלה מצוי בנבצרות זמנית עקב התקפי חרדה?

כמעט נכנסתי להתקף חרדה בעצמי, עד שהודיעו שמדובר בבדיקות שגרתיות שנקבעו זמן רב לפני כן, ושהנשיא בריא לגמרי ויכולת התפקוד שלו לא נפגעה. נרגעתי. הנשימה שלי חזרה לסדרה, הכאב בחזה התפוגג בהדרגה, הסחרחורת נעלמה. הכל בסדר.

 

ממשלה איננה מועדון חברים

פרשת השבוע של אפרים סנה, 29.10 ,2.11

 

מדי שבוע מגיעה לדואר האלקטורני שלי פרשת השבוע של חה"כ אפרים סנה. לפני שבוע, כששאלת הצטרפותו של ליברמן לממשלה עמדה על הפרק, הודיע סנה שהוא לא אוהב את האיש ואפילו סולד ממנו, אבל במצב הנוכחי אין ברירה. "יש לי הבנה עמוקה לחבריי הסולדים (כמוני) מרעיונותיו של אביגדור ליברמן ונרתעים מישיבה לידו סביב שולחן הממשלה", כתב סנה, "אבל, מה לעשות, ממשלה איננה מועדון חברים. אתה יושב בה תמיד עם מפלגות אחרות, שדרכן שונה מזו שלך, בניסיון לקדם את עמדותיך שלך ולדאוג למדינה. כבר ישבנו בעבר עם 'גנדי' המנוח ועם אפי איתם יבדל לחיים. שניהם לא ממש 'שלום עכשיו', דומים לליברמן בדעות ובסגנון".

מבחנה של הממשלה, כתב סנה, יהיה מבחן המעשה. "או שתקדם מהלך מדיני מול הפלשתינים, או שתשב בחוסר מעש. או שתוריד מאחזים בלתי-חוקיים, או שתניח להם להתעבות. גם אי-עשייה היא עשייה, פרי של החלטה פוליטית להמשיך בקיפאון. אם יעדיף ראש הממשלה דרך זו, בשותפות עם אביגדור ליברמן, תצטרך מפלגת העבודה לפרוש מן הממשלה. אם יחליט לקיים את קווי היסוד של הממשלה שבבסיסם שאיפה לסיום שליטתנו בשטחי הגדה, יאלץ ליברמן לשוב לאופוזיציה".

השבוע, לאחר שסנה התמנה לתפקיד סגן שר הביטחון, לא היה בפרשת השבוע שלו זכר לליברמן. הייתה הבטחה גדולה: "בראשית ספטמבר, בנאום בפני מאות חברים וחברות, הצבתי את שלושת היעדים הלאומיים אחרי המלחמה: הכנת צה"ל לניצחון בסיבוב הבא עם איראן או שלוחיה, הסכם עם הפלשתינים, חידוש אחריות בממשלה לרווחת האזרח. במגוון הנושאים בהם אטפל במשרד הביטחון אוכל לעשות הרבה להשגת יעדים אלה. ארתום לכך את כל ניסיוני שנצבר בשנים רבות של עשייה למען ביטחון ישראל".

בעקבות הדברים הנכוחים הללו, אני מרשה לעצמי לעשות הערכת מצב פוליטית משלי: הממשלה הנוכחית לא תוריד מאחזים בלתי חוקיים ולא תקדם הסכם עם הפלשתינים. ליברמן ידאג ששום דבר מהדברים הרעים האלה לא יקרה. האם סגן שר הביטחון אפרים סנה יוביל במקרה כזה את מפלגתו לפרישה מהממשלה? אני בספק רב. אני יודע לנסח את ההסברים שיינתנו במקרה כזה: "זה יהיה צעד חסר אחריות מצד מפלגת העבודה לעזוב את המשלה ולהשאיר אותה לחסדיו של ליברמן", יאמרו בכירי המפלגה, "להיפך, על העבודה להישאר, גם אם לא הושגו כל היעדים שהציבה לעצמה, משום שפרישה בעת הזו תחזק בממשלה מגמות קיצוניות שאנחנו נוכל למנוע".

 

לפני חודש נתן שר הביטחון עמיר פרץ הוראה לצה"ל לפנות מאחזים. אז הוא נתן.

 


לפרשת השבוע של ח"כ אפרים סנה מ-29.10.06
לפרשת השבוע של ח"כ אפרים סנה מ-2.11.06
לאתר המחלקה הפוליטית של התק"ם - שם מתפרסמת כל שבוע פרשת השבוע של ח"כ סנה
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים