החצר - מעשיות וסיפוריםהחצר

ורד דרורי


 

ועכשיו מעונן

 

העצרת הזו, לזכר רבין, שכל שנה מתוקתקת עד הפרט האחרון היא ממש לא דבר מובן מאליו. אבל לצוות המיומן שעורך אותו, ברור שהכל מגיע בזמן. וכך, כשהחל הגשם, ממש עם סיום שירת "התקווה" בכיכר , אף אחד לא התפלא, ויש מי שאמרו שגם הפעם "השמיים בוכים עלינו".

 

לדבר עם מי?

 

אביב גפן, שהשתתף אף הוא באירוע הגדול, חשף באחת את חולצתו שעליה נכתב "לדבר עם סוריה". ולמי שתמה מה לאביב גפן ולמשא ומתן עם סוריה, מסתבר שהרוח מאחורי היוזמה היא חבורת בית הקפה שמונה את מוטי קירשנבאום, יאיר לפיד, יהונתן גפן ומזכ"לנו גברי ברגיל שהחליטה שהמסר יפיח רוח פוליטית בעצרת הכל כך כאילו לא-פוליטית ובעצם פוליטית לגמרי הזו.

הם רק לא לקחו בחשבון שהסופר דוד גרוסמן בנאומו החד והשנון יסיט את האש לכיוון מפלגת העבודה ותנועות השמאל, מה שהקהה את הוואוו, שלא לומר, הפך אותו לקוריוז.

 

כיסאות מוזיקליים

 

ראש המועצה האזורית גליל עליון, אהרון ולנסי, שאף הוא, מסתבר, הפך להיות אורח קבע במדור הזה, מונה להיות יו"ר איגוד מנהלי התרבות במרכז השלטון המקומי. במקומו של המנכ"ל-ללא-שר איתן ברושי. רק שעכשיו, נוכח הנסיבות מלאות המתח וסימני השאלה, לא ברור לנו מה יהיה על המנכ"ל ויש לקוות שלא יישאר קרח מכאן ומכאן. ולנסי, כדאי לציין, יהיה גם דירקטור במועצת התרבות של הפיס.

וסימן שאלה נוסף שעולה כאן הוא האם צריך פיס בחיים או שמספיק שיהיו לך חברים.

 

פעם בחיים

 

תהינו איך בין כל אתרי התוכנית "פעם בחיים" שבמסגרתה נלקח ידוען זה או אחר למעבי הג'ונגל של החיים, נפקד מקומה של שמורת ההלם התרבותי הנקראת קיבוץ.

והנה הסתבר שנכון, אף אחד לא התארח בביתם של חברי קיבוץ, עד כה. אך מושיק עפיה ושלומי סרנגה התארחו בביתם של קיבוצניקים לשעבר, דודו ורעיה גרשוני עוזבי רמות מנשה, ועוד רחמנא ליצלאן אקדמאים בטכניון. וכך יצא שההלם, השוק והזעזוע היה לשני הידוענים כפול ומכופל.

 

פליטת פה

 

נכון שהביטוי הזה מתקשר לדודו אחר, אבל גם לדודו אלהרר הייתה מין פליטת פה שכזו כאשר אמר בתוכניתו בגלי צה"ל שיואל מרשק עוזר רק לפלשתינים במסיק הזיתים. אמר ולא העריך עד כמה הסתבך עם האיש שכל עשייתו מתועדת, מתוארכת וממוענת לחצי עולם, מה שהביא בהכרח לתגובות מקיר אל קיר. לדודו לא נותרה ברירה והוא התנצל אישית בשידור בפני היואלמרשק, אגף המשימות שלו וכל העולם.

ההתנצלות התקבלה.

 

"נויז" וחיות אחרות...

 

עד כמה הופתעתי לגלות שחנות התקליטים zor records השוכנת במושב בצרה, היא הדבר החם ביותר בקרב חובבי המוזיקה האלטרנטיבית, מה גם שהאנשים שעומדים מאחורי המיזם המוצלח הזה הם לא אחרים משני בני משק לשעברניקים שלא לומר "שבבניקים", יגאל בן יצחק (שדה אליהו) וחמדת צורי (עין צורים).

החנות שמתנהלת מביתו של אחד השותפים לא נראית ממש כמו חנות ואת רוב התקליטים (כן, זו לא טעות כתיב) הם מייבאים לארץ בייבוא אישי ומוכרים דרך הרשת. בדרך כלל גם דברים שלא מגיעים לארץ, כמו מוזיקת עולם, אלטרנטיבי, רוק מתקדם ועוד. סוגי מוזיקות שעד היום מי שחפץ בהם נאלץ לרכוש אותם מחו"ל. החנות פתוחה לקהל כל יום עד אחת בלילה (בתיאום) www.zorecords.org. מעתה אמור, רכשתי תקליט נויז.

 

שימון ישיר לנו סולו

 

ובין כל הסערות שבפנים ובחוץ התנהל לו באחד מערבי הסתיו האחרונים ערב זמר בשם "להבה, עלי להבה" בעיר הנמל הדרומית אשדוד ובניצוחה של המלכה הבלתי מעורערת של השירה בציבור, שרהל'ה שרון.

מה שייחד את הערב הזה מכל הערבים הוא שורה של סלברטיינו הפרטיים. ולוולה מזכיר התק"צ (שמקיים את המסורת הזאת כבר 9 שנים, כל פעם במקום אחר), הח"כית-מועמדת לשרה נוקד, שרת החינוך יולי תמיר, מנכ"לית החקלאות יעל שאלתיאל, הח"כ שי חרמש ומיודענו שימון הלא הוא שמעון פרס האחד והבלתי נדלה, שגם שר בטריו רועם בשיתוף וולוולה וראש עיריית אשדוד את השיר: חולצה כחולה.

ואנו לתומנו חשבנו שישיר את "שקיעה נוגה".

 

הביאו בשורת שלום

 

ונעבור קצת למשהו יותר רציני. ציון כהן, הרב של מועצה אזורית שער הנגב, השתתף, יחד עם ח"כ מלכיאור, הרב פורמן ורבנים נוספים, בפגישה עם אבו מאזן בניסיון לקירוב לבבות על בסיס עקרונות הדת היהודית והמוסלמית. במהלך הפגישה הקריא הרב את מכתבו של יונתן אנגל, עובד קריית החינוך במכללת ספיר: "כבוד הנשיא, מר מחמוד עבאס, הרשות הפלשתינית.

שמי יונתן אנגל תושב שדרות, נפגעתי אנושות מפגיעת קסאם בשער הנגב בתאריך 11 ליוני 2006. רק לפני שבוע השתחררתי מבית החולים. למרות כל הייסורים שעברתי ושאני עדיין חווה, הנני מבקש לנצל את הביקור החשוב של הרב שלנו ולבקש ממך - ידינו נשואות לשלום, אם אנחנו חפצי חיים, חייבים לפעול נמרצות, למען שני העמים בני אברהם אבינו. אנא, עשה כל מה שבאפשרותך לקדם את השלום. האיבה קשה מנשוא, והמחיר כבד מדי. ברגשי כבוד והוקרה, יונתן אנגל".

וכותבת המדור מוקירה ליונתן תודה, על האומץ ובעיקר על הרוח האופטימית שבין שורותיו.

 

קיץ אינדיאני

 

בקיבוץ מרום גולן הבינו שהפוטנציאל הגלום בעצי המטעים הצובעים בתקופה זו את כל הרמה והגליל העליון בצבעי כתום-אדום בהחלט יכולים לעורר געגוע לסיורי השלכת המתקיימים בניו אינגלנד ולכן החלו לערוך סיורים הקרויים בשם הפיוטי סיורי שלכת.

ומי שיש להם לב רומנטי ואין לו בעיה להעמיס את הילדים ולנסוע אתם מרחק של שעה מהבית כדי שישאלו בסוף: "מה, בשביל עלים נסענו עד הנה?" מוזמן להצטרף לחוויה הזאת במשך כל נובמבר.

 

לא נגענו

 

כותבת המדור הזה היא שוחרת מראות המעידים על טוב טעם ועל נאורות והנה קלטה עיניה תמונה שמעידה על כל התכונות האלו במכה אחת. לא נגענו

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים