בונות גשר לשלום - נשים ערביות ויהודיות יצאו ממעוז-חיים ל"גשר השלום"
בונות גשר לשלום

ארנון לפיד


צעדת נשים ערביות ויהודיות תצא ממעוז-חיים ל"גשר השלום" * בדרך מובטח הפנינג המוני * (וגם גברים מוזמנים להצטרף)

 

ממעוף הציפור (ציפורים נודדות לרבבות חולפות שם בשמים) החיזיון יהיה מוזר ומרהיב - אלפי נשים, שלושה או ארבעה אלפים, בגלביות ובשמלות, במכנסיים קצרים או ארוכים, בכיסוי ראש או בלעדיו, ייצאו ממעוז-חיים, יחצו את שדות הקיבוץ, יהלכו בין בריכות הדגים, ישתהו ויצפו אל הירדן ומעבר לו, ובהגיען אל מסוף הגבול ו"גשר השלום", יעצרו ויחגגו בהפנינג גדול. כל זה יתרחש ביום שישי בעוד שבועיים (10.11) ומיכל וינברג (מסילות), מזכירת המועצה האזורית בקעת בית-שאן, מהיוזמות והמארגנות, מאמינה שיהיה שמח.

 

הצעדה ההמונית הזאת, שלראשונה התרחשה לפני שנים, תחת הכותרת "נשים צועדות לשלום", ביוזמת ראש המועצה הקודמת, יעל שאלתיאלי (כיום מנכ"לית משרד החקלאות) - תישא הפעם את השם "נשים בונות גשר". מאחוריה עומדים, מלבד המועצה האזורית, גם עמותת "נשים צועדות רחוק", לקידום נשים בספורט, הוועד האולימפי בישראל ומינהל הספורט במשרד הספורט, התרבות והמדע.

 

"הגשר", מסבירה מיכל, "הוא גשר בין עדות, בין ערביות ויהודיות, בין פלשתינאיות לישראליות, בין פריפריה למרכז, בין עירונים ואנשי התיישבות, והוא נועד לקרב לבבות באמצעות חילוץ עצמות ופעילות ספורטיבית מתונה: הליכה במסלול יפהפה של ארבעה ק"מ - להזכירך, אנחנו נמצאים בפתחו של גן-עדן - שלאורכו נעצור בתחנות של נגינה, צליית דגים ותצפיות, ובסיומו נחגוג בגדול, עם ריקודי בטן וריקודים אירוביים, מעגל מתופפים, משחקי כדור, אירוע המוני של התחברות דרך מוזיקה, וציור משותף, ענק, על קיר מסוף המטענים. הזמנו את כל מועדוני ההליכה של חברת המתנ"סים, כולל במגזר הערבי, וגם צועדות מירדן".

 

הצועדות הירדניות, 14 במספר (20, אם יושג כסף לוויזות נוספות), אינן אלמוניות. "כבר שלוש שנים אנחנו בקשרים עם עמותות הנשים ברצועת היישובים שמצדו השני של הירדן. אנחנו נוסעות לשם, הן באות אלינו. בקיץ היינו באירביד, ערכנו היכרות עם עבודתן ותחומי יצירתן, וקיימנו דיון משותף על בריאות האישה. הפעם, אחרי הצעדה, נארח אותן לביקור גומלין, נאכל יחד ארוחת צהרים, וניקח אותן לטיול בכינרת או בנצרת. ביום שישי מסוף הגבול פתוח עד מאוחר".

 

מלחמת לבנון השנייה גרמה להתלבטות אם לקיים את האירוע, "אבל כשהמצב התייצב, החלטנו בעד. אנחנו לא חושבות שמלחמות צריכות למנוע אירוע שמשלב ספורט ואחוות נשים".

 

ש: וגברים, גם הם יכולים להצטרף?

מיכל וינברג: "האירוע פתוח גם להם, אהלן וסהלן, אבל אנחנו מקוות להיות הרוב המכריע".


 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים