מסורת חדשה בישראל: תיקון ליל רבין - סדרת אירועים בכ -20 נקודות בארץ יאוחדו תחת השם תיקון ליל רבין ויעסקו בתחום המנהיגות בישראלמסורת חדשה בישראל: תיקון ליל רבין

טל אלמליח


סדרת אירועים בכ -20 נקודות בארץ יאוחדו תחת השם תיקון ליל רבין ויעסקו בתחום המנהיגות בישראל. "המוטו של רשת בתי המדרש לקראת ליל רבין קורא לחשבון נפש לאומי אבל לא כדי להתחשבן על העבר אלא כדי לעשות תיקון"

 

כחלק מתיקון ליל רבין ינחה אליהו שחף (כפר מסריק), חבר המדרשה באורנים, בית מדרש בקיבוצו. "המלחמה האחרונה השאירה צלקות בקהילה שלי וגם בקיבוצים אחרים ואמרו שלא הייתה מספיק מנהיגות", אומר שחף. "השתמשו במושגים 'בריחה' ו'נטישה', כמשהו שמצביע על ירידה בסולידריות ובערבות ההדדית. אני רוצה לעסוק בשאלה איך במציאות משברית אנשים לוקחים אחריות לא מתוך מינוי אלא כי זה בא מתוכם. גילינו גם יכולות כאלה בתוכנו".

 

שחף אינו היחיד שיעשה כן. במהלך השבוע המציין את רצח רבין (4.11-29.10) יקדישו בתי המדרש העוסקים בהתחדשות יהודית ולימוד, סדרת אירועים בכ-20 נקודות בארץ שיאוחדו תחת השם "תיקון ליל רבין". בין בתי המדרש המשתתפים: אלול, בינה, המדרשה באורנים, עלמא מכללה עברית, ממזרח שמש, במדבר, מדרשת עיון, מעגל, מרכז יעקב הרצוג, קהילה ואסכולות. האירועים במימון הפדרציה של ניו יורק, בחסות רשת ב' ובשיתוף המגזין "ארץ אחרת".

 

"רצח רבין וההתנתקות נמצאים על אותו קו שבר תיאולוגי ואידאולוגי שממנו תבוא האלימות הבאה", אומרת רני יבין, מנהלת בית המדרש אלול ומרכזת רשת בתי המדרש להתחדשות יהודית. "המטרה היא דיאלוג - לא להאשים את הימנים, כי הממשלה הושיבה אותם בשטחים שם וכולנו שותפים בזה, אפילו אם התנגדנו. ההאשמות הדדיות זה סוג של חרשות, התיקון הוא בדיאלוג הקשה הזה בין ימין לשמאל".

 

בתי המדרש מפעילים מניפה רחבה של פעילויות: בתי מדרש מרכזיים, מרכזים לטקסי חיים, קהילות לומדות, סדנאות לימוד ואומנות, סמינרים למורים ולחיילים, ערבי עיון לקהל הרחב, פעילות לילדים ולמשפחות, פעילויות בבתי הספר, הכשרת מנחים ומסגרות לימוד לעולים חדשים ולכל אחד אופי אחר. "זו בעצם תנועה של אנשים מרמת הגולן עד מצפה רמון, חוצת כל צורות ההתיישבות", אומרת יבין. "זו הצורה הישראלית של ההתחדשות היהודית. נפגשים באופן קבוע ללימוד טקסטים יהודים ולדיון בשאלות חברתיות עכשוויות - ללמוד מקורות ולדון בבעיות השעה".

 

רשת בתי המדרש פועלת זה שנה וחצי ומטרתה להעצים את קולה של היהדות המגוונת בשיח הישראלי. ישנם בתי מדרש גדולים ומבוססים וישנם בתי מדרש כמו זה ששחף מנחה בשנתיים האחרונות, קבוצה של כ-20 חברים מקיבוצו שנפגשים על בסיס קבוע ללימוד משותף בנושא זהות יהודית. "הקיבוץ נמצא בתקופת מעבר ואפילו במציאות משברית שבה אנשים מאבדים ביטחון ואמונה בערכים. יש צימאון למפגש, להכרות בין אישית ורעיונית, ולתכנים יהודיים שזרים לרוב החברים בקיבוץ. אנשים רוצים לשוחח, לחוות קבוצה שוב, אבל מכיוון חדש".

 

כדי לחזק את הפעילות המתואמת של הרשת, הוחלט כי זו תקיים שני ערבי לימוד ומפגש בשנה, בפריסה ארצית המיועדים לקהל הרחב שאינו פוקד את בתי המדרש בדרך כלל: האחד בעשרת ימי התשובה שבין ראש השנה ליום כיפור, והשני בעשרת ימי התשובה הלאומיים שבין יום השואה ליום העצמאות.

 

יבין אומרת כי כל בית מדרש ישמור על יחודו בעיסוק ברצח רבין, ויגע בנושא בכיוונים שמעניינים את חבריו, כאשר הנושא שסביבו יערכו הפעילויות הוא "מנהיגות בעת משבר". לדבריה "רצח רבין תמיד היה נושא מאוד פלקאטי שבבית ספר דתיים רבים אפילו לא מציינים. גם בבתי הספר החילונים פעם היה 'יום רבין' אבל כיום לרוב מסתפקים בטקס ואין טיפול עמוק בסוגיות הרצח הפוליטי, סיבותיו ותוצאותיו.

 

"בבתי המדרש מתמודדים עם מחלוקות על-ידי טקסטים מהעבר שעוסקים במחלוקות. בתי המדרש נותנים שפה דתית למשהו חילוני. הרעיון הוא להצביע על למידה בית מדרשית כדבר שנוגע לכולם ומכילים כך אנשים מאוד שמאליים יחד עם אנשים מאוד ימניים, אבל דרך טקסט הדיון יותר עמוק וענייני ובגלל זה אפשרי. בתי מדרש, בשונה מפופוליטיקה ופאנלים, מאפשרים שיח עמוק יותר".

 

המוטו של רשת בתי המדרש לקראת ליל רבין קורא לחשבון נפש לאומי אבל "לא כדי להתחשבן על העבר ואחד עם השני אלא כדי לעשות תיקון. תיקון במקומות שונים של החברה, תיקון שאינו נובע מעריפת ראשים". במספר מוקדים יערכו הפעילויות בסימן מפגש בין אנשי ההתיישבות העובדת ומפוני גוש קטיף.

 


11 שנים לרצח יצחק רבין, חוזרים לכיכר, לזכור יחד, לשמור על התקווה - 4/11
לכתבה על האזכרה לרבין, ב"הדף הירוק", 26.10.06
לכתבה על האזכרה לרבין, ב"הקיבוץ", 26.10.06
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים