חיבוק לאיווט - מחוז הקיבוצים ב"העבודה" החליט לתמוך בהישארות בממשלה לאחר הצטרפות ליברמן
חיבוק לאיווט

אריק בשן


בידרמן, אתר הארץ

לאחר דיון נוקב, ובהשתתפות שרים וח"כים, החליט מחוז הקיבוצים של "העבודה" לתמוך בהישארות המפלגה בממשלה לאחר הצטרפות ליברמן * ויש גם כמה תנאים נלווים * ההכרעה בשבוע הבא במרכז המפלגה * דוח פוליטי מהשטח

 

התסריט כאילו נכתב מראש. ליברמן בפנים, זו עובדה. צריך לעשות קצת קולות אי נוחות. צריך לדרוש הבטחות תקציביות שעדיין לא מומשו של "שרינו". בסוף ישבו כולם, גם אם לא נועדו, סביב שולחן הממשלה ובא שלום על הארץ.

 

כמאה איש, חברי מזכירות מחוז הקיבוצים במפלגת העבודה, הקדישו את הדיון הזה במקור לסוגיות תקציב המדינה וחוק ההסדרים. ההתפתחויות הפוליטיות, וליברמן במרכזן, שינו את סדר היום. המחוז הגדול במפלגת העבודה מכנס לכאן שרים (עמיר פרץ, שלום שמחון ואופיר פז פינס) וח"כים (אבישי ברוורמן, שלי יחימוביץ וכמובן אורית נוקד) ואתם נציגי התקשורת הכתובה והאלקטרונית. קטעי הזיכרון במלאות 11 שנים להירצחו של יצחק רבין, כמו גם ההיתר להתייחדות שניתן דווקא השבוע לרוצחו, יגאל עמיר, משולבים בדיון לכל אורכו. המתנגדים נאחזים ברגשות שהמעמד מייצר, התומכים בוחרים ברציונליות קרה ועניינית.

 

השר שמחון מדווח על מפגשו עם אולמרט, ממנו השתכנע כי רצונו הכן הוא שהעבודה תישאר בקואליציה. שמחון גם בין המשכנעים: צריך לגלות אחריות ולהישאר בממשלה. למרות הכול, הוא אומר, יש הישגים משמעותיים לעבודה גם בנושא התקציב, במיוחד בכל מה שקשור לחקלאות ולהתיישבות. גם ח"כ נוקד סבורה שהישארות בממשלה עם ליברמן היא הרע במיעוטו. אמנם הפער בין ישראל ביתנו לעבודה הוא עצום, אבל אם מפלגה זו תאמץ את קווי היסוד, כולל זכותם של ערביי ישראל לשוויון, צריך להישאר. פרישה, לדברי נוקד, עלולה להביא להצטרפות מפלגות ימניות נוספות לממשלה, עם כל המשמעות שיש בכך. השר אופיר פז פינס מציע להצביע כנגד הצטרפות ישראל ביתנו לממשלה. השר מתנגד להישארות בממשלה בכל מחיר וחושש כי העבודה הולכת ו"מסמרטטת" את עצמה לדעת. "אם לא נתייחס אל עצמנו בכבוד, אף אחד לא יתייחס אלינו בכבוד", סבור השר.

 

גם אבישי ברוורמן חרד לדמותה של המפלגה בעיני הציבור: "אין לנו משקל, לא סופרים אותנו, צריך להתנגד לכניסת ליברמן לממשלה". ח"כ שלי יחימוביץ רואה במחוז הקיבוצים את "הסמן המוסרי" של המפלגה. איך ניתן לשבת עם מפלגה שרואה בישראל בית ליהודים ובפלסטין בית לכל ערביי ישראל, היא שואלת. הישיבה בממשלה היא לצורך מימוש אידיאולוגיה, היא אומרת, ישיבה עם ליברמן - ימני קיצוני אגרסיבי, שלעומתו ביבי נתניהו הוא סוציאליסט - היא בלתי אפשרית.

 

רוב דוברי המחוז סבורים שצריך להישאר בממשלה למרות הכול, עם כל ההסתייגויות והלבטים: לזאב (ולוולה) שור, יו"ר המחוז ומזכיר התנועה הקיבוצית, יש כמה תביעות דחופות לשרי העבודה, כמו נושא מיגון מוסדות החינוך בעוטף עזה, כמו נושא סכומי העתק על הממ"דים אותם נתבעים תושבי הגליל לשלם, לעת הרחבת דירתם. לעצם העניין, אומר ולוולה, הוא לא אוהב את ליברמן, אבל אם הלה יסכים עם קווי היסוד - אין לפסול אותו כאדם. איציק בדר (יו"ר גרנות, גבעת-חיים מאוחד) סבור שכל מי שנמנה על מפלגה ציונית ראוי להיות בממשלה ולו כדי לשמור על יציבותה. אודי גת (ראש המועצה האזורית חבל אילות, קטורה) גם הוא סבור שאין להשלים עם "הנדנדה הפוליטית" הזו. זוהי ממשלה ידידותית לתנועה הקיבוצית גם אחרי הצטרפות ליברמן, אומר גת. הלל לוויתן (יגור) סבור שהשאלה היא לא עם מי לשבת בממשלה אלא על מה יושבים. אם בעתיד יתברר כי אין מכנה משותף, ניתן יהיה לפרוש.

 

יש גם כמה מתלבטים בקהל, למשל יגאל צחור (יו"ר תנועת העבודה הציונית העולמית, רביבים), ומספר מתנגדים מובהקים כמו אברהם עזאני (עמיעד), שקרא להילחם בליברמן ובעמדותיו בכל דרך: "מפלגה שתישאר בממשלה כזאת מצפצפת על ההיסטוריה שלה ויורקת על פרצופם של יקיריה, דוד בן גוריון ויצחק רבין". גם יהודה טל (רמת-יוחנן) סבור שאיננו יכולים לטבול ושרץ בידינו. אי אפשר לשבת עם ליברמן בשום מסגרת, סבור טל, כל מה שהוא מצהיר פוסל אותו. עמיר פרץ, יו"ר המפלגה ושר הביטחון, עדיין אינו מגלה את הקלפים ואת עמדתו בסוגיה. עד אז הוא עוסק במסע קטרוג נוקב כנגד עמיתיו למפלגה, גם אלה שישבו באולם, על חוסר יכולתם לפרגן להצלחות ולהשתבח בהישגי המפלגה שבראשותו, ויש כאלה, לדבריו. אשר לליברמן, נוכחותו, אמר, קשה עבורו, אבל יש לבחון את הסוגיה מכל צדדיה עד שיביא את המלצתו להחלטת העבודה בשבוע הבא (מרכז המפלגה מתוכנן ליום ראשון).

 

"מחוז הקיבוצים תומך בהשארות בממשלה", הוחלט כמעט פה אחד בסיכומו של הדיון, "בתנאים הבאים: ימולאו כל קווי היסוד של הממשלה ככתבם וכלשונם; על פי החלטת ממשלה ייאמר כי לערביי ישראל זכות לשוויון מלא במדינה; שרי העבודה ידגישו את המדיניות הכלכלית חברתית של המפלגה כבסיס להמשך ישיבתה בממשלה".


 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים