דין גנב - עונשים לגנבי חומרי הדברה ובקר
דין גנב

יעקב דרומי


ככה ייעשה לגונבי בקר וחומרי הדברה מקיבוצים

 

בפני השופטת יפעת שיטרית מבית משפט השלום בנצרת, הובא לדין נאשם שהואשם בסדרת מעשי התפרצות, הסגת גבול וגניבת חומרי הדברה מקיבוצים ומושבים. בשדה-אליהו הוא פרץ לדלת המחסן וגנב מתוכו חומרי הדברה; בניר-יצחק הוא נמצא נוהג ברכב, מצוייד בכלי פריצה בדרכו למחסן ההדברה במקום; באיילת-השחר גנב חומרי הדברה מהמחסן, וכל זאת בתקופה בה היה עליו להיות במעצר בית. גם בעין-זיוון ביקר הנאשם כשעמו שניים מחבריו, מספרי פח ורכב. "השלושה פרצו את המחסן, גנבו מתוכו חומרי הדברה ונמלטו באמצעות הרכב מהמקום". במהלך הימלטותם, התהפך רכבם לתעלה והשלושה ברחו רגלית מהמקום. לטענת המדינה, באמצעות מר קבלאוי, זהו "נאשם שבמשך שנים רבות שם ללעג את החוק, את רשויות אכיפת החוק ואת בתי המשפט, כדי לגנוב חומרי הדברה ממקומות שונים בצפון הארץ". עו"ד קוקוש, סניגורו של הנאשם טען כי מדובר ב"אדם נורמטיבי, שהדרדר לעולם הפשע, שלא שייך לו".

 

אבל בית המשפט קובע כי יש לנקוט ענישה אשר תשדר מסר הרתעתי הולם ותיתן ביטוי לחומרת העבירות ולנזק שנגרם. זהו נאשם "שאין מורא החוק עליו", אמרה השופטת וגזרה את דינו לשלושים חודשי מאסר בפועל, לצד תקופות שונות של מאסר על תנאי ופסילת רשיון הנהיגה שלו לתקופה של ארבע שנים. השופטת מחייבת את הנאשם לפצות את הקיבוצים שניזוקו בסכומים הבאים: לשדה-אליהו - פיצוי בסך 5,750 ש"ח; לאיילת-השחר - פיצוי בסך 7,550 ש"ח; למושב קשת - פיצוי בסך 2,600 ש"ח; לעין-זיוון - פיצוי בסך 2,333 ש"ח.

 

מעצר לגנב הבקר בפני השופטת יפעת שיטרית, מבית משפט השלום בנצרת, הובאה בקשת המדינה, באמצעות עו"ד תומר שוורץ, להורות על מעצרו של אדם שהוגש נגדו כתב אישום, המייחס לו שורה של עבירות ובהן גניבת בקר. לפי כתב האישום, הגיע הנאשם, בחודש אוגוסט השנה, עם משאית המיועדת להובלת בקר אל "עדר הבקר של עין-השופט, שכולל כ-300 ראשי בקר, ואשר רעה בשטח מגודר שמדרום לקיבוץ. הנאשם עם אחרים הובילו חלק מעדר הבקר דרך שני שערי תיל, שברו את שלושת מנעולי שערי המכלאה, כינסו את הפרות במקום, העמיסו תשע פרות מעדר הבקר על המשאית וגנבו אותן".

 

עוד מייחס כתב האישום לנאשם, גניבה של 12 ראשי בקר מקיבוץ גלעד באפריל השנה. הסניגור, עו"ד בויראת, דוחה את האישומים ומבקש כי הנאשם ייעצר במעצר בית בבית הוריו, בשעות הלילה בלבד. אביו של הנאשם העיד בפני בית המשפט, כי הוא עובד שכיר בקיבוץ, בתפקיד של מנהל עבודה בענף הבניין, והוא מסכים לפקח על בנו, בשעות הערב. השופטת קובעת כי אמנם קיימת "תשתית ראייתית לכאורה להוכחת העבירות המיוחסות לנאשם", אך מדובר במי שאין לו עבר פלילי. היא פוסקת כי הוא ישהה ב"מעצר בית מלא בבית הוריו".


 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים