אבו: איחוד מרצ והעבודה יקח זמןאבו: איחוד מרצ והעבודה יקח זמן

נחמן גלבוע


הח"כים ממרצ דוחים את ניסיונו של פרץ לאיחוד כעת. "זה נשמע לי כמו ספין", אומר ג'ומס, "לא ברור מהי היום מפלגת העבודה ומי מייצג אותה"

 

הגברת הלחץ בסוף השבוע שעבר להכנסת אביגדור ליברמן לממשלה, הביאה להודעת יו"ר מפלגתה העבודה, עמיר פרץ, כי ברצונו לבדוק אפשרות לאיחוד בין מפלגת העבודה למרצ-יחד. בידיעה שהתפרסה ב"הארץ" נאמר שפרץ הזמין לפגישה בנושא זה את יו"ר מרצ, יוסי ביילין, ואת ח"כ אבשלום (אבו) וילן, שצידד באיחוד כזה בראיון שנערך איתו לאחרונה ב"הדף הירוק".

 

וילן מציין שהראיון עורר הדים רבים, והפנייה של עמיר פרץ אליו היא אחת מהתגובות הרבות שקיבל. לגבי רעיון האיחוד המהיר הוא נשמע הרבה יותר מסויג וצונן, ודברים ברוח זו הוא מתכוון להגיד גם לפרץ בפגישה שתתקיים. "בראיון דיברתי במפורש על תהליך שיתקיים עד לתחילת הבחירות הבאות", הוא אומר, "והרי כל ילד מבין שאין מה לחבר את מרצ והעבודה במצב הנוכחי.

פה צריך לבנות תהליך שייצור תקווה חדשה עם הקמתה של מפלגה גדולה ורחבה, ולא לקפוץ על העגלה הזו באופן זמני במסגרת ההתמודדות על ראשות מפלגת העבודה. לכן המהלך שאני מתכוון להוביל הוא ארוך טווח והוא יתחיל בדיון בהנהלת מרצ בשבוע הבא, שאני מקווה שיהפוך לדיון ציבורי רחב שיימשך כמה חודשים ותרגומו הפוליטי יהיה רק לקראת הבחירות הבאות".

 

דברים קשים וברורים יותר היה פרץ שומע מיו"ר הנהלת מרצ, ח"כ חיים (ג'ומס) אורון, אילו חשב להזמין גם אותו לשיחה בנושא האיחוד. ג'ומס היה זה שהציע בזמנו לפרץ עוד בימי "עם אחד" להצטרף למפלגת שמאל חדשה ולעמוד בראשה, ולאחר מכן בימי הרכבת הממשלה הנוכחית לתמוך בצירופה של מרצ בקואליציה ולהתנגד בכל תוקף לצירוף ליברמן. בידיעה "בהארץ" הודה פרץ כי בעבר סבר שראוי שתהיה מפלגת שמאל נפרדת מהעבודה, וכי היום הוא חושב שצריך לאחד כוחות במפלגת מרכז-שמאל אחת.

 

"יכול להיות שעמיר חושב ככה היום", מגיב ג'ומס בשיחת טלפון מסין הרחוקה שבה הוא נמצא במשלחת רשמית, "אבל אין מועד שהוא פחות מתאים מעכשיו לדיבור רציני בנושא הזה. זה נראה לי אפילו לא כספין אלא יצירת רקע לספין. עמיר נמצא בבעיות קשות במפלגתו ובתוך הממשלה, ואני לא חושב שיש היום איזושהי סיבה למרצ להיכנס איתו למשא ומתן רציני. לא ברור מהי מפלגת העבודה ומי מייצג אותה. בראיונות סוף השבוע שהיו בעיתונים, כל 3 חברי כנסת טענו שהם מפלגת העבודה ולא האחרים. מהלך מהסוג הזה אינו יכול להיות חסימה לליברמן. עניין ליברמן הוא הרבה יותר מהותי, ולצערי מפלגת העבודה לא אמרה במשא ומתן הקואליציוני באופן ברור שהיא לא תשב איתו. אני מקווה שהיא תעמוד בעמדתה עכשיו".

 

לדברי ג'ומס מרצ צריכה בעת הזו לחדד את עמדותיה גם בנושא המדיני וגם בנושא החברתי-כלכלי, ולאחד את כוחה כמפלגה שעומדת על רגליה. עניין האיחוד לדעתו אינו עומד כלל על הפרק. "חבל לי על המהלך שאבו פתח בו", הוא אומר, "בלי להתייעץ מראש ובלי לשקול את כל המשמעויות שלו. זה יצר איזושהי סערה, אבל אני חושב שהעניין הזה הוא לא במקומו ולא עומד כרגע על הפרק".

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים