איך אתם מסתכלים להם בעיניים? ח"כים מגיבים על הרעיון לצרף את ליברמן והאיחוד הלאומי לקואוליציהאיך אתם מסתכלים להם בעיניים?

יעקב לזר, נחמן גלבוע


בידרמן, מתוך אתר הארץ

מסתבר שלנציגי ההתיישבות העובדת דווקא לא קשה כלל לקבל את ליברמן לחיקם - חברי כנסת מגיבים על הרעיון לצרף את ליברמן והאיחוד הלאומי לקואוליציה.

 

פרופ' אבישי ברוורמן: לא לליברמן, כן לבחירות במפלגת העבודה

יעקב לזר

 

הממשלה הזו לא תשלים את ימיה. מפלגת העבודה צריכה ללכת לבחירות

 

"עמדתי ברורה, מפלגת העבודה אינה יכולה לשבת עם אביגדור ליברמן בממשלה", אומר פרופ' אבישי ברוורמן. "זו איננה פסילה אישית, העניין הוא דרך ואידיאולוגיה. מפלגה שהיא סוציאלדמוקרטית עם דגש על דמוקרטיה, איננה יכולה לחבור לאדם שפוסל חלק ניכר מאזרחי מדינת ישראל ולכן איננו דמוקרט. מפלגת העבודה, שהניפה לקראת הבחירות שלושה דגלים: כלכלה וחברה אחרת, פוליטיקה נקיה, ומנהיגות איכותית ואחראית, תאבד את אמינותה אם תסכים לשבת עם ליברמן בממשלה".

 

לגבי שינוי שיטת הממשל אומר פרופ' ברוורמן, שכבר שנים רבות הוא טוען ששיטת הממשל בישראל זקוקה למקצה שיפורים. אם יש בארצות הברית הגדולה 15 שרים, ובגרמניה 12, אין סיבה שממשלת ישראל תהיה מנופחת כפי שהיא היום. חלק מהשרים צריכים להיות אנשי מקצוע, ואסור שישמשו בתפקידים מרכזיים שרים שאין להם ידע ונסיון בתחום עליו הם ממונים. גם המצב שבו, תוך שנים ספורות התחלפו בממשלת ישראל כל כך הרבה ממשלות וכל כך הרבה שרים, איננו בריא.

"צריך לשנות את סדרי השלטון בישראל, אבל לא באמצעות הספין של אולמרט וליברמן", אומר ברוורמן. "תפקוד הממשלה בחודשים שהיא קיימת והכשלים שהיו במלחמת לבנון השנה, לא נבעו משיטת הממשל, אלא מבעיות מנהיגות. צריך לאסוף את האנשים המתאימים ולגבש הצעה שתחזק את הממשל בישראל ותשמור על הדמוקרטיה, אבל זו לא ההצעה של אביגדור ליברמן, ומפלגת העבודה צריכה להצביע נגדה".

 

לגבי מעמדה ודרכה של מפלגת העבודה הוא אומר: "הממשלה הזו לא תשלים את ימיה. מפלגת העבודה צריכה ללכת לבחירות כמתוכנן ב-28 במאי, לבנות מנהיגות חדשה, להחזיר אליה את הקהלים שנטשו אותה, ולהוות אלטרנטיבה לשלטון הליכוד ולבנימין נתניהו. אני מאמין, שאם נציג מנהיגות כלכלית, חברתית וביטחונית אמינה, נוכל ליצור אלטרנטיבה כזו. אם נקבל את העובדה שליברמן יהיה בשלטון, נהפוך לסרח עודף בממשלה. גם נאכל את הדגים הבאושים, וגם בסופו של

דבר נגורש מהעיר".

  

שי חרמש: בעד ליברמן כדי לייצב את הקואליציה

נחמן גלבוע

 

ליברמן מוכן להיכנס לממשלה על בסיס קווי היסוד שמפלגת העבודה חתמה עליהם וזה יגרום קודם כל לשקט

 

שי חרמש, ח"כ מטעם מפלגת השלטון קדימה, אינו מתרגש במיוחד ואפילו תומך בהרחבת הממשלה גם על ידי ליברמן. "הניסיון במושב הקודם של הכנסת הוכיח שאי אפשר לנהל מדיניות כשאין רוב יציב, ושבתוך המפלגה השותפה הבכירה שלך, מפלגת העבודה, אין מחויבות למשמעת הקואליציונית. זה גורם למצב שבו 'כל ממזר מלך'. במצב שבו בוועדת הכספים יש רק 10 חברי קואליציה מול 9 חברי אופוזיציה, זה יכול לשגע את המערכת כפי שקרה כשברוורמן, יחימוביץ' ונוקד גררו אותנו 4 פעמים להצבעות על תוספת לתקציב בעקבות המלחמה בצפון".

 

הגישה של חרמש היא שאם רוצים משטר יציב, ממשלה יציבה, וכנסת שתגמור את כהונתה במלואה, יש להרחיב את הקואליציה בזמן הקרוב. "ליברמן מוכן להיכנס לממשלה על בסיס קווי היסוד שמפלגת העבודה חתמה עליהם. אם ליברמן ייכנס וזה יגרום קודם כל לשקט, יאפשר לנהל מדיניות ארוכת טווח ולהעביר את תקציב המדינה בלי סחטנות, ויקנה לנו יציבות שלטונית, אף אחד לא יוכל לבוא בטענות על הדברים האלו. קדימה רצתה להבטיח יציבות כזו וקיוותה לקבל 40 מנדטים, אבל מכיוון שהיא קיבלה רק 29, היא נסחטת היום מכל הכיוונים. אני מקווה שקואליציה שבה יהיו עוד 12 ח"כים בלי שמגדילים את כמות השרים, תצליח לעשות דברים טובים עבור מדינת ישראל".

ש: אתה בטוח שהבוחרים שלך מהמגזר ההתיישבותי רצו שתתמוך בהכנסת איש ימין קיצוני לממשלה?

ת: "בוא ניזהר מסטיגמות על איש ימין קיצוני. ברגע שהוא מוכן לחתום על קווי היסוד אז הוא כבר לא איש ימין קיצוני. הגדרת ליברמן כקיצוני גם אם יחתום על קווי היסוד, היא לדעתי תוצאה של מסע תעמולה של מפלגת העבודה. כמובן שהייתי מעדיף שיהיו לנו 40 מנדטים ונסתדר בלעדיו, אבל לא קיבלנו ולכן צריך להסתדר עם מה שיש".

 

אורית נוקד: הנטיה היא להתנגד להצטרפותו של ליברמן

נחמן גלבוע

 

אבל אם נתנגד בכל מחיר, נגרום לממשלת ימין. למחוז הקיבוצים אין דעה מגובשת בעניין

 

במשאל שערך "ידיעות אחרונות" בקרב הח"כים ממפלגת העבודה בשאלת צירופו של אביגדור ליברמן לממשלה הוגדרה ח"כ אורית נוקד כ"מתנדנדת", ובשיחה עמה יום לאחר ישיבת הסיעה בנושא, ניתן להתרשם שהתנדנדותה נשארה בעינה.

 

"בעקרון אני לא פוסלת אף אחד באופן אישי", מסבירה נוקד, "ומה שחשוב בעיני הם קווי היסוד ותוכנית הפעולה של הממשלה. אם ליברמן מתחייב לקבל את כל תוכנית הפעולה של הממשלה שבאה לידי ביטוי בקווי היסוד ובהסכמים הקואליציוניים, לכאורה נראה שלא צריך להתנגד לצירופו לממשלה. השאלה היא האם ההתחייבות שלו אכן תיושם או שזו אמירה בעלמא לעת הזו, מה גם שמפלגת העבודה התחייבה לבוחריה לפני הבחירות שהיא לא תשב עם ליברמן בממשלה. לכן זו סוגיה הרבה יותר מורכבת. ברור שכניסה של ליברמן תחליש את מעמדה של מפלגת העבודה בקואליציה, אז הנטייה שלי היא בעצם להתנגד להצטרפותו, אבל מאחר שהנושא הוא כל כך מורכב וקיימת גם הדעה שאם נתנגד לצירופו גם במחיר יציאה מהממשלה נגרום במו ידינו להקמת ממשלת ימין, עמדתי היא שהנושא יוכרע אם יהיה צורך בכך, במרכז המפלגה שיתכנסלדון בנושא".

 

לשאלה האם כנציגת מחוז הקיבוצים היא אינה צריכה לגבש עמדה תקיפה יותר השוללת את כניסתו של ליברמן לממשלה, והאם היא תוכל להסתכל לחברי המחוז בעיניים אם לא תתנגד לכניסת ליברמן לממשלה, משיבה נוקד שהיא אינה בטוחה כלל שלמחוז יש עמדה מגובשת בנושא הזה. "מהקולות שאני שומעת ממספר אנשים במחוז, לא ברור שזו אכן דעתם. בכל מקרה, לפני שיתקיים הדיון במרכז המפלגה נזמן כמובן דיון במחוז הקיבוצים, ונכריע על פי ההחלטה שתתקבל שם. אני כמובן חושבת שיהיה טוב יותר לכולנו אם ליברמן יישאר בחוץ".

 

כשאני מזכיר לנוקד את הימנעותה בשלבים הראשונים בוועדת הכספים מאישור תוספת תקציב לצורכי המלחמה בטענה שייפגעו תקציבי רווחה, ואת האזהרה שנשמעה מפי ח"כ שי חרמש מקדימה וח"כ אפרים סנה מהעבודה שהמשך "עשיית השרירים" יוביל להרחבת הממשלה על ידי מפלגות הימין, היא דוחה את הטענות שהיא הייתה בין אלו שהביאו על מפלגת העבודה את הצרה הזו. "ההימנעות שלי לא גרמה לדבר וחצי דבר", היא אומרת, "כי אני בסופו של דבר קיבלתי על עצמי את המשמעת הקואליציונית. אני מסכימה שיש בעיה כאשר חברי כנסת אינם מקבלים על עצמם משמעת קואליציונית, אבל נדמה לי שזו תמימות לחשוב שזו הסיבה לצירופו של ליברמן לממשלה. לי ברור שיש כאן נימוקים שונים שמשרתים גם את ליברמן וגם את ראש הממשלה, אהוד אולמרט. בכל מקרה, אני אשקול את הדברים בצורה מאוד עניינית, ולפיני הדיון במרכז נקיים דיון במחוז ואחריו אגבש סופית את עמדתי".

  

השר שמחון: כן לליברמן, לא למשטר נשיאותי

יעקב לזר

 

תומך בהרחבת הבסיס הקואליציוני. התקציב החדש שעומד בפני אישורו יותר מאוזן מקודמו

 

שר החקלאות שלום שמחון תומך בהרחבת הקואליציה, ואין לו הסתייגת מכניסת אביגדור ליברמן וישראל ביתנו לממשלה. בתחילת השבוע פנה שמחון למזכ"ל העבודה, השר איתן כבל, ודרש לכנס בהקדם את מרכז המפלגה, כדי לקבל החלטה לגבי המשך ישיבת העבודה בממשלה והתנהלות חברי הכנסת בקואליציה. "אל לה למפלגת העבודה להתפלא שראש הממשלה מנהל מגעים עם מפלגות אחרות", התבטא שמחון, "בשעה שהעבודה לא מסוגלת לפי שעה להבטיח שהתקציב יעבור באופן חלק בכנסת". הוא התייחס בכך לחברי הכנסת של העבודה המאיימים לא להצביע בעד אישור תקציב המדינה ל-2007.

עם זאת, שמחון היה בין שלושת שרי מפלגת העבודה שהצביעו השבוע בוועדה לענייני חקיקה, נגד ההצעה לשינוי שיטת הממשל בישראל. ל"הדף הירוק" ו"קו למושב" אומר שמחון, כי מפלגת העבודה מתנגדת למשטר נשיאותי, ולכן הצביע נגד ההצעה של ליברמן, וכך גם יעשה כשההצעה תונח להצבעה בקריאה ראשונה בכנסת. הוא שולל משטר נשיאותי, אבל יתמוך בהכנסת שינויים ותיקונים בשיטת הממשל הקיימת. גם העובדה שליברמן מציב את שינוי שיטת הממשל כתנאי להצטרפותו לממשלת אולמרט איננה מקובלת עליו.

 

"לגבי עצם ההצטרפות של ליברמן לממשלה", אומר שמחון, "אמרתי יותר מפעם אחת, שאני תומך בהרחבת הבסיס הקואליציוני וחושב שנכון לשתף בממשלה כל מפלגה לאומית ציונית, שתהיה מוכנה לקבל את קווי היסוד שלה". ישראל ביתנו, אם תצהיר שהיא מקבלת את קווי היסוד של הממשלה, עונה מנקודת ראותו לתנאים הללו.

 

על מצבה הלא מזהיר של מפלגתו אומר שמחון: "מפלגת העבודה צריכה להחליט מה היא רוצה, לנהל את המדינה מתוך הממשלה, או לנהל את האופוזיציה מחוץ לה. אני מעריך שרוב חברי העבודה מעוניינים להמשיך להיות חלק מהממשלה".

 

לגבי הביקורת הנמתחת גם על ידי חברי כנסת מתוך מפלגת העבודה עצמה, על כך שהמפלגה לא עמדה בהבטחותיה לבוחר בייחוד בתחום החברתי, אומר שמחון שההצטרפות לקווי היסוד כוללת גם את התמיכה בהצעת התקציב ולדעתו התקציב החדש העומד בפני אישורו, טוב ומאוזן יותר מזה של השנה הקודמת, גם בצדדים החברתיים שבו.

 

ומה דעתו על ההצעה של ח"כ אבו וילן לאחד את מרצ והעבודה, ואולי גם חלקים מקדימה שיחזרו הביתה כשהמפלגה הזו תתנפץ? שמחון איננו מתלהב לקלוט בשלב זה את מרצ בתוך מפלגתו. "לא קראתי את ההצעה", הוא אומר, "אבל אבו הוא בחור רציני ואני מניח ששקל את הדברים היטב. כל

דבר יקרה בעתו, אנחנו עדיין איננו בעת הזו".

 

איך הסתיים בלא-כלום ניסיון השידוך של יעקב בכר

נחמן גלבוע

 

ניסיון שעשו מספר חברי קיבוצים חברי מפלגת העבודה ליצור ציר לטרפוד כניסתו של אביגדור ליברמן לממשלה ולריכוך היחסים בין עמיר פרץ לשמעון פרס, הניב בסופו של דבר הכחשה ונסיגה מהירה של פרס והסתיים בלא כלום. את המהלך הוביל עוזרו של פרץ לענייני התיישבות, יעקב בכר, שניהל מגעים עם מקורבי פרס. "לצערי לא יצא מזה יותר מאשר ספין תקשורתי שטרפד את המהלך, וחשף את פרס כמי שאין לו קווים אדומים גם בנושא הזה", אומר בכר לאחר שנושא המגעים התפרסם בתחילת השבוע בתקשורת, ומיד הוכחש על ידי פרס שהבהיר שאין לו התנגדות לצירוף ליברמן לממשלה.

 

"יותר מכל, למדנו מכל העניין הזה מיהו פרס", אומר בכר. "פרס תפס רגליים קרות. ברגע שהוא נדחק אל הקיר נחשפה עמדתו המדינית. אין לו קווים אדומים, וחבל לי על כך. הדעה שלי עליו הייתה אחרת, וגם אנשיו חשבו אחרת. אני לא מוכן לקבל שהעובדה שהוא משרת תחת אולמרט, מביאה אותו לתמוך במפלגה ימנית קיצונית כשנוח לו. היה לנו שיעור מאלף. חשבנו שיש דברים שעל מנת לטרפד אותם ולהתנגד להם, ניתן לקיים מהלך שהוא חוצה מפלגות בדיוק כמו שאולמרט עשה כשהוא בחש בליכוד ובמפלגת העבודה. חשבנו שאם מנהיגים בעלי שיעור קומה כמו פרס ופרץ יגידו אמירה ברורה, תהיה לכך משמעות בפוליטיקה הישראלית. עמיר פרץ איתן ונחוש לא לאפשר את כניסתו של ליברמן, ואנחנו נמשיך להילחם בו בכוחות עצמנו בלבד. יכול להיות שהוא ייכנס לממשלה, אבל זה לא יהיה ללא קרב. פרס נכנע ללא קרב".

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים