מירוץ הסוסים בגלבוע נועד לזרז את בניית ההיפודרום

נחמן גלבוע


ההחלטה להקים היפודרום בארץ מחכה זה שנים מספר להתממש. בינתיים התקיים מירוץ סוסים בפני 12 אלף צופים

 

מירוץ הסוסים שנערך בגלבוע בחופשת הסוכות ביום רביעי שעבר, הפיח מחדש הבטחות ותקוות להקמת היפודרום בצפון שבו ייערכו דרך קבע מירוצי סוסים.

 

נושא מירוצי הסוסים מתגלגל כבר שנים במסדרונות השלטון, ובאוגוסט 2004 אף הוחלט על ידי הקבינט החברתי בממשלת שרון להקים היפודרומים בנגב ובגליל כחלק מחיזוק שני חבלי הארץ האלו. מלבד האתגר המקצועי של מגדלי ורוכבי מאות סוסי המירוץ המצויים כבר בארץ, מדובר במקור פרנסה לאלפי מועסקים בנושא התיירות סביב המירוצים וכן באפשרות לגייס כספים על ידי מיסוד הימורים על הסוס המנצח דרך המועצה להסדר ההימורים בספורט. בעבר התקיימו כבר מירוצים באזור הסחנה ובפרדס חנה שהיו מלווים בהימורים פרטיים, אולם התקווה למסד את הנושא עדיין לא התממשה. המירוץ בצפון עורר מחדש את הנושא, מתוך רצון לקדמו בצורה ממוסדת.

 

גלעד רם מקבוצת גבע הוא מגדל סוסי מירוץ ותיק, ומשמש גם כיו"ר ה"ג'וקי קלאב הישראלי" שהיא ההתאחדות המקצועית של מגדלי ורוכבי הסוסים. "ההחלטה להקים היפודרומים בארץ היא כבר החלטה ישנה", הוא אומר, "אבל עכשיו היא פרצה לתודעה הציבורית ביתר עוצמה בזכות המירוץ שהיה בגלבוע. זה אולי הניצוץ הראשוני להתממשות ההחלטה. בעצם היו מירוצים בעמק כבר בשנות ה-50 שנמשכו עד תחילת שנות ה-90, והתקווה שלנו היא שהאירוע בסוכות לא יהיה חד פעמי אלא יחזיר את המירוצים על בסיס קבוע לעמק".

 

רם מודה שהמטרה המרכזית של המירוץ, שנכחו בו 12 אלף צופים, הייתה להשפיע על מקבלי ההחלטות בממשלה לבצע את ההחלטה הישנה להקמת ההיפודרום ולמיסוד המירוצים וההימורים.

"הכול תלוי בתקנות ההימורים", הוא אומר, "והגורמים הממשלתיים צריכים לתקן תקנות אלו כדי שהנושא יתממש. כדי לתקן את התקנות צריך לעבור 'טופס טיולים' שמתחיל ממועצת ההימורים, שר החינוך והספורט, שר האוצר וועדת הכספים של הכנסת. שנים רבות זה לא קורה משום שהנושא הזה בעייתי מבחינה פוליטית. גורל הענף הזה מונח בידי הפוליטיקאים, ובכל פעם הוא נתקע אצל שר אחר מסיבות פוליטיות".

 

המירוץ שהתקיים בסוכות נערך על אדמות מושב ניר יפה של המועצה האזורית גלבוע, במקום שבו אמור לקום ההיפודרום. לדברי רם לא קיבלו המארגנים הבטחה חדשה בעקבות האירוע, אולם בזמנו הוחלט שההיפודרום הראשון יוקם בגלבוע והשני בנגב. "רוח ההחלטה ב-2004 הייתה שהמדינה קטנה ואין מקום להתחיל עם 2 היפודרומים, ולכן צריך להתחיל מאחד על מנת לפתח את הענף לפני שממשיכים בהקמת המתקנים".

 

בנגב או בגליל?

 

גם בקיבוץ אורים שבנגב המערבי מתכוננים זה תקופה ארוכה, לרגע שבו יינתן האור הירוק לבניית ההיפודרום בנגב. גם שם יש משוגע לדבר, אחיקם שלף, המגדל סוסי מירוץ ומרכז את ענף סוסי הרכיבה. גם שם כבר הוכן מסלול רכיבה ומדי שנה מתקיימים מירוצים בחופשת הפסח, בתקווה שהממשלה תקדם את תהליך בניית ההיפודרום והקיבוץ יזכה להקימו. רייפי גולדמן, רכז המשק עד לפני 10 חודשים, כבר הכין את התשתית העסקית לבניית ההיפודרום בקיבוצו, והוא אינו מתרגש מזה שבעקבות המירוץ בגלבוע הופנו הזרקורים דווקא לצפון. "אין סתירה", הוא אומר, "הממשלה החליטה לקדם קודם את ההיפודרום בצפון, אבל חלק מהגורמים המעורבים בהקמת ההיפודרום בצפון שותפים גם בנושא ההקמה בדרום. בצפון הוחלט פחות או יותר איפה יוקם היפודרום, ואילו אצלנו הוגשו 7-8 תוכניות שכולן עברו את הוועדה המקומית ונמצאות בוועדה המחוזית. הוועדה המחוזית הקימה ועדת משנה שתבחן את התוכניות, על מנת לסייע לוועדה המחוזית להחליט על המיקום".

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים