עלייה במספר המועסקים במפעלי התעשייה הקיבוציתעלייה במספר המועסקים במפעלי התעשייה הקיבוצית

טל אלמליח


מספר המועסקים במפעלים הקיבוציים עלה בשנה האחרונה ב-5.6% והוא מגיע ל-30,500 איש. שיעור העבודה השכירה מתוכם הוא 72% - כך עולה מנתוני סיכום השנה של איגוד התעשייה הקיבוצית, שיוצגו בכנס השנתי הקרוב.

 

ביום חמישי ה-19 לאוקטובר יתקיים בסימן "התעשייה כמנוף להגשמת יעדים חברתיים" הכנס השנתי של האיגוד. עמוס רבין (געש) מנכ"ל האיגוד אומר כי "חשוב לנו להציג את המגזר התעשייתי כגורם שדרוש לפתרון הבעיות החברתיות ושצריך לכן לעודד אותו, וגם להעמיד את הנושא כנקודת מבט של מקבלי ההחלטות בתעשייה עצמה". "השנה היו הרבה אמירות בציבור על הבעיות החברתיות, שנדמה כי שכחנו אותם", מוסיף רבין, "והן לא פחות חשובות מהבעיות הביטחוניות והמדיניות. המלחמה טרפה את הקלפים וקורה מה שכולם הזהירו ממנו, מערכת הביטחון חזרה שוב למרכז העניינים ושאר הנושאים נזרקו לצד". לדברי רבין התעשייה הקיבוצית מעסיקה עשרות אלפי עובדים בפריפריה ובאזורים עם רמה סוציו-אקונומית נמוכה והתרומה שלה לייצור מקורות פרנסה גדולה ביותר. "אי אפשר לאבד את הצפון בגלל המלחמה ולהתכונן רק למלחמה הבאה. צריך להתכונן לשלום".

 

התעשייה הקיבוצית ממשיכה להיות הבסיס הכלכלי של הקיבוצים, ומהווה 70% מהכנסותיהם.

 

הנתונים שיוצגו בכנס לסכום שנת 2005 מלמדים שהיקף הפעילות של התעשייה הקיבוצית גדל ב-11% בהשוואה לשנת 2004 והגיע ל-30 מיליארד שקל. הגידול בפעילות נובע בעיקר מגידול של 14% ביצוא.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים