החצר - סיפורים ומעשיותהחצר / ורד דרורי


כשתיאלם תרועת הפסטיבלים

כשתיאלם תרועת הפסטיבלים... תחזור השגרה ויתחילו החברות לערוך אירועים וכנסים ומפגשים משפחתיים. בעיקר כל אלו שנדחו מפאת המלחמה ועונת בחגים שפצחה מיד אחריה. לכן משמח לשמוע שעכשיו גואה טרנד אולמות הכנסים והאירועים בקיבוצים.

הגדול והמפואר שבהם נחנך בימים אלו ב"הגושרים מלון בטבע". אולם "אורן" מתהדר בתואר אולם הכנסים והאירועים הגדול ביותר באזור הגליל העליון.

בטקס החגיגי שנערך במקום בנוכחות נציגי משרד התיירות, ראשי מועצות בגליל ומכובדים נוספים נחנך האולם, המשלב נוף גלילי ושלווה רוגעת עם אולם חדשני ועדכני.

בין הנוכחים בלטו (לפחות בגובהם) שחקני הווה ועבר מקבוצת הכדורסל הפועל גליל עליון וביניהם עודד קטש מאמן הקבוצה.

 

"זוהר בדשא" ולא של השכן

אבל הגושרים אינם היחידים. גם קיבוץ דליה חנך לא מכבר אולם לכנסים וארועים, "זוהר דליה", במתחם האירוח העסקי. אחד האורחים הראשונים שהגיע למקום במהלך יום הכיפורים היה חבר הכנסת לשעבר יאיר צבן (מרצ), שהרצה בנושא "יהודי חילוני לא מבויש", על הקשר בין יום הכיפורים והווית החיים החילוניים. בארוע נכחו חברי קיבוץ רבים והתעורר דיון מעניין בסוגיה זו. "זוהר בדליה" כולל שלושה חדרי אירוח עסקיים וסוויטה מפוארת, קלאב, חדר דיוני ואולם כנסים.

  

מצא את ההבדלים

אז זהו, שגם בפלמחים מכנסים ומתכנסים באולם האירועים "אל מול הים".  קובי גוטהלף השף מנצח על ארוחות הבראנץ' החלביות שמוגשות במקום בימי שישי בלבד. המקום, ששימש בעבר "מועדון חברים", שופץ והפך לאכסניה מכובדת לאירועים וכנסים. קובי, שעבד בעבר כטבח בקיבוץ ואחר כך השלים לימודים בתדמור, מספר שעסק בבישול מאז ששירת בחיל הים ומ"כל הצי" היו אים לטעום ממטעמיו. ולדעתו גם "הקהל הישראלי מתחיל למצוא את ההבדלים בין ארוחת בוקר הסטנדרטית לבראנץ' המשופר. מה גם שאצלי, בניגוד למקומות אחרים, גם המחיר לא חורג הרבה". עוד מספר קובי שבמהלך חודש נובמבר הוא מקיים "פסטיבל חצילים", כך שיש למה לחכות.  

 

עוברים פאזה

ובין הכנסים צריך גם לעבוד. למי שאפעס לא יוצא לו כל כך למצוא עבודה, קמה ישועה. ארגון הג'וינט והמועצות האזוריות אשכול ומרחבים הקימו את תוכנית "מעברים" לעידוד התעסוקה בנגב המערבי. מעכשיו יש מי שיעזור למובטלים בנגב המערבי לעבור פאזה מלא-לעבוד ללעבוד. התוכנית תסייע לחברי מושבים וקיבוצים שנפלטו מהעבודה בחקלאות או ממקומות עבודה אחרים להיקלט בענפי תעסוקה חדשים או לפתוח יזמויות עצמאיות. בטקס החנוכה אפשר היה לראות את ראש המועצה האזורית אשכול, אורי נעמתי, ואת ראש המועצה האזורית מרחבים אבנר מורי ונציגי הגופים שתורמים ושותפים לפרויקט. "מעברים", הבטיחו, יעזרו לכל החקלאים שכבר לא מוצאים פרנסה בתחום הזה ויצטרפו לתוכניות דומות שמתקיימות גם במועצות השכנות.

עכשיו נגמרו התירוצים, כולם משובצים.

 

מתחת לסלע

למי שאוהב את הצמח הביישני ביותר עלי אדמות, ויש אומרים גם היפה ביותר, מוזמן להגיע למשתלות גבעת ברנר. עד ה-27 באוקטובר יתקיים במשתלה יריד מזון אורגני ומוצרי בריאות אלטרנטיביים. היריד יפעל מדי יום שישי בין השעות 10:00 ל-14:00. המפגש הראשון ייערך ביום שישי ה-13.10 ויכלול הרצאה ומצגת של זנים חדשים ומדהימים של רקפות.

אבל חוץ מרקפות, יש בשורה גם למשוגעים על חובבי הכבישה הביתית: בתחילת ינואר תיערך במקום תחרות כובשי הזיתים הביתית. אז יאללה, צאו לנער כל עץ זית, זו העונה.

 

ב"שקד" שוקדים על הלימודים

הסיפור הבא אולי לא יראה לכם משהו מיוחד, אבל הוא בעצם אחד מההישגים החינוכיים החשובים ביותר בארץ וגם אולי מהצנועים שבהם: חניכי קבוצת "שקד" בפנימיית "חברת הנוער אשבל", התחילו השנה את לימודיהם בכיתה י"ב בבית ספר "אופק" שבקיבוץ עברון.

"חברת הנוער אשבל" היא פנימייה חינוכית לנוער מכל רחבי הארץ. הפנימייה הוקמה על-ידי חברי הקיבוץ החינוכי אשבל, כולם בוגרי תנועת "הנוער העובד והלומד". שם, באשבל, מצאו נערים ונערות, רובם בני העדה האתיופית, בית ומסגרת חינוכית תומכת ואוהבת, לאחר שנפלטו מסגרות חינוכיות אחרות.

הפנימייה באשבל פועלת מזה שבע שנים, וחברי קבוצת "שקד" הם כבר בני המחזור השלישי בפנימייה.

בסוף השנה, אחרי שלוש וחצי שנים, נפרדו חברי אשבל מהמחזור השני, קבוצת "עתיד" שפנו לדרכם החדשה - מי לשירות צבאי מלא, מי לשירות לאומי, ומי לשנת שירות בגרעין ה"הנוער העובד והלומד" בעכו.

בוגרי הקבוצה הראשונה באשבל, קבוצת "בראשית", נמצאים לקראת סיום שירותם הצבאי, לאחר שזכו להצלחה בבחינות הבגרות באופק, והתקבלו ליחידות השונות בצה"ל, בין היתר גם ליחידות קרביות. ומעניין יהיה לראות כמה מהם יחזרו לאשבל וימשיכו לתרום בפרויקט המדהים הזה.

 

זמר הרועים יעלה

מוטקה ליבנה ז"ל היה חבר עין חרוד איחוד ואושיה מאושיות העמק. מוטקה היה אחד המומחים בארץ בתחום גידול כבשים, בין היתר הקים את הדיר בעין חרוד, שימש כמזכיר אגודת הנוקדים וכמדריך חקלאי במשרד החקלאות.

לפני שלושה חדשים נפטר ליבנה, אך זה לא הפריע לכל אוהביו משפחתו ומוקירי זכרו להתכנס השבוע ולחגוג לו יום הולדת 90.

ממעמקי קברו, התהפך מוטקה וחייך בוודאי בנחת כשראה את החוגגים לזכרו נהנים בערב גבינות חגיגי במעיין חרוד. הם לא רק אכלו, אלא גם ליוו את האירוע בשירי רועים כמובן, כל זאת בהנחיית גבי רווה. לא נמסר על ריקודי רועים ורועות, אבל אין ספק שהיה שם שמח.

אגב, בנו בכורו של מוטק'ה, עמוס, ממשיך במסורת גידול הכבשים כמושבניק בכפר יחזקאל ושלא כאביו שגידל כבשים לחלב, מגדל עמוס כבשים למאכל, מה שנקרא - זה חלבי וזה בשרי.

 

תקווה למכורים

באחד מאותם ימים מהבילים של סוף הקיץ, שייטנו לנו בכביש הערבה כשמבעד לאדי החום העולים מהכביש ראינו את השלט "קפה מואה", שאומנם את שימעו שמענו והפנמנו עוד בערבה הדרומית. אבל לא בהכרח הייתי ממליצה לעקוף את הקיצור של מצפה רמון - אלמלא התגלה המקום כשווה עד שווה מאוד, מקום אולטימטיבי להסנפת שוט אספרסו ראוי באמצע שום מקום. מה גם שהתפריט נראה מאוד מבטיח.

ועוד למדרימים: מי שריח הסנדוויצ'ים הבאנליים עד מאוד של חניון חצבה המיתולוגי עוד עולה באפם ישמחו לשמוע שאת מקומו תפס חניון חביב עם סניף של "ארומה" וזה כבר ממש מנרמל את רבה התיכונה.

אז היי דרומה, לאילת.

 

אג'נדה חברתית

חוץ משר האוצר אברהם הירשזון ושר התמ"ת אלי ישי יגיעו לכנס התעשייה הקיבוצית בשבוע הקרוב גם שרגא ברוש נשיא התאחדות התעשיינים, ח"כ אבשלום וילן, פרופ' צביקה אקשטיין, המשנה לנגיד בנק ישראל, ועוד דוקוטורים לכלכלה, שכולם ידגישו את האג'נדה החברתית שכמו שהגיעה למחוזותינו בבום אל-קולי ככה גם נעלמה ונאלמה לגמרי עם המלחמה הזאת. מי שעוד יבוא להציל את המצב החברתי ויתן קצת חוכמה מסוג אחר בתעשיינים שלנו הוא לא אחר מאשר הסופר א.ב. יהושע, שידבר על הבהרת מושגי זהות.

כל הכבוד לארגון התעשייה הקיבוצית על המקוריות בהזמנת האורחים!!

 

התקווה החברתית

ואם מדברים על האג'נדה החברתית, הרי לא כולם שכחו אותה. וההוכחה לכך היא חברת הנעורים של רבדים.  בתחילת השבוע הם ערכו מבצע ובו שיפצו את ביתה של משפחה "מאומצת" מרחובות. המשפחה נמצאת במצוקה כלכלית קשה והילדים החליטו לנקות לצבוע ולשפץ את דירתם ככל יכולתם.

לשם כך הם ביקשו את עזרת החברים ברבדים לשם קבלת ציוד לילדים (ספרים ומשחקים) וציוד לדירה (ספות, שטיחים, כלי מטבח, רהיטים ודברים נוספים לבית, במצב סביר). חברי רבדים הביאו את כל אשר יכלו למועדון המוסד וגם קיבלו עזרה בהובלה.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים