יצירה: 2 שירים, 2 תערוכות, תזמורת הקיבוצים ופסטיבל אבו גוש
יצירה: 2 שירים, 2 תערוכות, תזמורת הקיבוצים ופסטיבל אבו גוש

אבי פסקל - בית-העמק, צביקה זהבי - פלמחים, תחיה שירן


שגרת סתיו

אבי פסקל, בית-העמק

 

ימי אלול בטיילת

של חיפה

מרחק אמות מאה

פצעי רקטות נלקקים

לאט

בעברית ובערבית

חיפה בתרדמת

נושמת באופן עצמוני

כמו ראש ממשלה נשכח

המתגורר בכפר תרדמת נידח, במחוז המרכז

כמו ראש הממשלה הנשכח

שהועלה באוב קללת הלבנון העתיקה

"מצפון תיפתח, וגו', וגו'..."

 

בתוך מערבולת המולת הסועדים גדורי הזכוכית

שמצדה השני

מביטים עליהם בדקת דומייה

ים של טיילת מדושאת עונג

חרוצה קמטי מכתשי נפילות

ואוניות

שחזרו לפקוד

 

שיר פוליטי

צביקה זהבי, פלמחים

 

אינני פוליטיקאי

לכן כתבתי, פרסמתי וצעקתי

על העוול והאיוולת

בסביבתי.

 

אינני פוליטיקאי

גנן הייתי ואשאר

ברוחי, בנפשי,

בסביבתי.

 

אשמח תמיד לגלות

חוטמית או חרצית פורחת

בגינת שכני, בביתי,

בסביבתי.

 

ולא ידעתי שצריך

לפעמים, לא תמיד,

להיות פוליטיקאי

גם בסביבתי.

 

אילו הייתי פוליטיקאי,

הייתי עוצר, חושב ומחשב

ולא צועק בקול על ידידי

בביתי, בסביבתי.

 

אילו הייתי פוליטיקאי...

אבל אני לא!

לכן אמשיך לצעוק

בכאבי, בסביבתי.

 

אילו הייתי פוליטיקאי

הייתי ודאי נוהג אחרת

ולא צועק בקול בזעמי

בביתי, בסביבתי.

 

אבל אני לא! לכן

אמשיך לפקוח את עיניי,

אראה את כחול הים מולי,

את הפרח הפורח בסביבתי

ואמשיך לשיר ולהתפלל

את תפילת האדם בביתי.

 

ראיתי תערוכה: אנשי הברזל

תחיה שירן

 

תערוכה קבוצתית של פיסול בברזל בגלריה בגן-שמואל

 

תערוכת "אנשי הברזל" (אוצרת: דורית טלמון) מורכבת ממקבץ גדול של פיסול פיגורטיבי - מבחר עשיר ומגוון של עבודות פיסול ונפחות. העבודות הוזמנו במיוחד לתערוכה זו, שהפכה למסורת בגלריית קיבוץ גן-שמואל. "מדובר בפיסול הטבוע עמוק בשורשי התרבות המקומית הארץ ישראלית", מסבירה האוצרת. "האמנים כולם הם אנשי המקום והזמן הזה, המחוברים לארץ ולתרבותה ונותנים ביטוי לשורשיות זו על-ידי בחירת הצורות ונושאי העבודות". בתערוכה מוצגות דמויות של אנשים עמלים, בעלי חיים, צמחים - כולם תחת השראה של מסורת הפיסול בברזל בסגנונות שונים, תוך שילוב מעניין בין אמנות לאומנות. הטיפול הצורני בעבודות משלב בין חומר הגלם לבין האסתטיקה, עם הרבה חן והומור. התערוכה תינעל ב-28.10.

 

העמק הוא צילום

תחיה שירן

 

מאה שנות צילום במעיין חרוד * תערוכת מחווה ל-85 שנות התיישבות חלוצית בעמק חרוד ו-65 שנים לחנוכת בית חיים שטורמן

 

"...והנה נזדמן לי להיות באותה תקופה בסביבת העמק. בפעם הראשונה בחיי ראיתי אז, מעל פסגת ההרים העוטרים אותו, את מראהו הנהדר. מאותו רגע דבקה בו נפשי לנצח". כך תיאר יהושע חנקין את התרגשותו כשראה את מעיין חרוד בפעם הראשונה. הפיוט שולט גם בדברי ההסבר לתערוכת הצילומים המוצגת בבית חיים שטורמן: "העמק, שהיה עד לאלפי שנות היסטוריה אנושית, לקרבות דרמטיים בחיי העם והעולם ולתקופות שקיעה, שפל, ביצות וחולי - ניעור בראשית המאה העשרים והיה למבוע של התחדשות התיישבותית, בה נבנתה הוויית חיים שיתופית-קיבוצית מקורית... היה זה כור היתוך ליצירה יהודית-חילונית חלוצית, חינוכית ותרבותית, ולהקמת תנועות ומפעלים לאומיים - צלול, פועם ומתחדש ללא הרף".

 

מוצא מעיין-חרוד (או בשמו העממי: "מערת גדעון") זכה לתיעוד צילומי רב, הן עקב חשיבותו ההיסטורית והן בזכות מראהו האקזוטי. יותר ממחצית הצילומים בתערוכה ("יש מקום בעמק - מעיין חרוד - מאה שנות צילום") מתעדים אותו, כפי שהיה לפני עליית עין-חרוד להתיישבות בי"ח באלול תרפ"א (ספטמבר 1921). מונצחים בהם מוצא הנחל, שבימים ההם טרם הוסדר, וערביי המקום - עם צאנם, סוסיהם וגמליהם, שבאו לגמוע מים או להשתכשך בנחל. התצלום המוקדם ביותר הוא של האחים אנדרווד, משנות השמונים של המאה ה-19, ורוב הצילומים משנות העשרים של המאה העשרים נקלטו במצלמתה של הצלמת ציפורה דוד, שחייתה בעין-חרוד בשנים 1936-1923.

 

את התערוכה חותם צילום צבעוני של הפארק הלאומי מעיין-חרוד: מקום זוהר, ירוק, מעוצב ונקי: "הרוח החולפת בצמרות עצי האיקליפטוס לואטת את סיפוריו ההרואיים והוא עצמו נותר 'פינת יקר בחיק ההר', כפי שכתב המשורר זרובבל גלעד, חבר עין-חרוד".

 

התערוכה מוצגת, כאמור, בבית חיים שטורמן - שנחנך בי"ח באלול 1941, במלאות שלוש שנים לנפילתו של חיים שטורמן הסב, וכשמלאו עשרים שנה לעין-חרוד. לפיכך, מציינת התערוכה 65 שנים לחנוכת המוזיאון, ו-85 שנים לראשית ההתיישבות בעמק. האוצרת היא ענת ציזלינג, וסריקת התמונות ועיבודן נעשו על-ידי "ביתמונה" - נדב מן (מרחביה). התערוכה תינעל ב-25.11.

 

הצלילים שלנו

תחיה שירן

 

התזמורת הקאמרית הקיבוצית פותחת עוד עונה (מרתקת!) * ומקהלת האיחוד בקונצרט שכולו באך

 

ביקוש גדול לתזמורת הקאמרית הקיבוצית בעונה הקרובה הביא לביצוע של 110 קונצרטים למבוגרים ולילדים ברחבי הארץ - עלייה של 25% לעומת השנה החולפת. ציפי לסקי, מנהלת השיווק של התזמורת, מדווחת על עלייה גם בכמות המנויים באולמות הבית של התזמורת: גבעת-ברנר, עין-השופט, דורות, נהריה ועוד. הדבר העלה במידה ניכרת את אחוז ההכנסות העצמיות, המכסות חלק מהקיצוץ בהקצבות הציבוריות.

 

העונה החדשה תיפתח בקוצרט "סטאבט מאטר", בשיתוף מקהלת "זמרי פילהרמוניה" וסולנים, בו יבוצעו היצירה הווקאלית המרשימה של רוסיני בשם זה, ויצירות נוספות. הקונצרט יופיע בעשרה אולמות ברחבי הארץ. גם השנה הכין המנהל המוזיקלי של התזמורת, ירון גוטפריד, עונה מרתקת - שתחבר בין רוסיני ושופן לגרשווין וקורט וייל, בין בטהובן למיצג וידאו על מסך ענק, בין מוצרט לג'אז, ועוד.

 

באך באבו-גוש

 

ביום הראשון של פסטיבל המוזיקה באבו-גוש, בחול-המועד סוכות (11.10), תופיע מקהלת האיחוד בקונצרט שכולו באך: המגניפיקט והקנטטה מס' 4. המנצח והמנהל המוזיקלי של המקהלה, רונן בורשבסקי, ינצח עליה ועל התזמורת הקאמרית הישראלית והסולנים: מימה מילוא ויעלה אביטל (סופרן), אלכסנדרה שבת (אלט), איתן דרורי (טנור), יעקב בש (בס). נגן העוגב יהיה המלווה הקבוע של המקהלה, פיליפ לוריא.


 מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים