שיח ושיג פוליטי - "שיח לוחמים" קיבוצי, הפגישה הרביעית התקיימה בעין-השופט
שיח ושיג פוליטי

יגאל וילפנד


"שיח לוחמים" קיבוצי, הפגישה הרביעית * והפעם: קריאות כיוון פוליטיות

 

"שיח לוחמים" הקיבוצי, שמארגן אגף המשימות אחרי מלחמת לבנון השנייה, קיים את פגישתו הרביעית ב-29.9, הפעם בעין-השופט. במועדון-לחבר התכנסו כ-150 איש, כולל "זמרת הבית" של החממה, תמי רימון, שליוותה את המפגש בשירים. את הכנס פתחו האלופים במילואים יוסי פלד ועוזי דיין, ובעקבותיהם התקיים דיון ממושך.

 

יוסי פלד החל בזיכרונות מתקופת חינוכו בנגבה, משם, לדבריו, שאב את הערכים שליווהו בהמשך. הוא קרא לחזור ולחזק את המשולש חינוך-כלכלה-ביטחון, כאשר החינוך ניצב בראש, וציין כי מאחר שהמצב מחייב התגייסות של כל אחד ולקיחת אחריות לגורלנו - הוא שוקל, לראשונה מאז שעזב את הצבא לפני 12 שנה, להיכנס לחיים הפוליטיים. על שאלה שנזרקה לעברו מהקהל ענה כי לדעתו אין הבדל בין מפלגות המרכז, וכי יצטרף "לכל מפלגה שתאפשר לקבוצה איכותית של אנשים להובילה".

 

עוזי דיין הכריז שהמלחמה הוחמצה, בגדול. "היו תנאים אידיאליים: תמיכה בינלאומית, סיבה מוצדקת, גזרה מוגדרת, תקופת החופש הגדול לילדים, חיל האוויר יכול היה לפעול ללא הפרעה - ובכל זאת לא ניצחנו ולא הושגו המטרות של הוצאת החיזבאללה כגורם אסטרטגי מן הזירה וחיזוק כושר ההרתעה". דיין ציין כי הוא בעד ועדת חקירה ממלכתית, אך חושש שבתנאים הקיימים היא לא תקום. לצערו, תנועת המחאה לא פעלה נכון ולפיכך נשחקה. עוד אמר דיין כי בישראל אין היום מנהיגות ראויה, וכי לדעתו החינוך הוא האתגר החשוב ביותר: "אסור לחזור בשום פנים לאמירה ש'הכול לביטחון'. אפשר וצריך להרים שני דגלים". לשאלות בדבר עתידו הפוליטי, ולקריאות להצטרף למפלגת העבודה, ענה דיין כי בעבר הלא-רחוק לא היה עמיר פרץ מעוניין בצירופו לעבודה. לקראת שנת 2007, בה יתקיימו, לדעתו, בחירות - יבחן את דרכו. בינתיים, אמר דיין, הוא ממשיך בפעילותו החברתית והחינוכית.

 

ד"ר אורי זילברשייד אמר כי את שורש הרע הוא רואה בכך שחדלנו להיות מדינת רווחה. לדבריו, פגע הדבר בכל השטחים, במיוחד בחינוך ובחברה, ואף בצבא. גם סער סופר (עין-שמר) אמר שיש לשנות את סדרי העדיפויות מן המסד עד הטפחות - "כדי שתהיה פה מדינה סוציאליסטית דמוקרטית, וחלוקת המשאבים בה לא תהיה חלוקה 'ציונית', אלא לכל אזרחיה". דני זמיר (משמר-העמק) ביכה את אובדן רגש האחריות ואת היעדר הבושה מצד ההנהגה, והבהיר כי בהיותנו "חברה במשבר", יש "להחליף דיסקט" בדחיפות - במחשבה ובכל נוהגי החיים. רם ששון (איילת-השחר) תיאר את רגשותיו של אב, לשעבר איש צבא, ששני בניו משרתים ביחידות הלוחמות, נקב בסיבות שהביאוהו להובלת צעדת המחאה לירושלים ולאוהל המפגינים, וקרא להמשך המאבק להקמת ועדת חקירה ממלכתית. ראש הזרם-השיתופי, אלישע שפירא (עין-השופט), אמר שצעדי המלחמה ביטאו יותר מכל את חוסר האחריות של ההנהגה הלאומית, והתווכח עם אמירתו של פלד אודות הדמיון בין המפלגות. לדבריו, כדי להיכנס לפוליטיקה חייבים לבנות מחנה.

 

איציק חולבסקי (עין-השופט) אמר שאין מנוס מאשר להיכנס למו"מ עם סוריה, כשהמחיר ידוע וברור: כל רמת-הגולן, וקרא לעוזי דיין להצטרף להנהגה חדשה של מפלגת העבודה. יחזקאל שלומי (רמות-מנשה) הדגיש את החשיבות העצומה שיש בעבודה בחינוך ובצמצום פערים, גם בקיבוץ, ויניב שגיא, מזכיר עין-השופט, אמר כי מי שאינו משלים עם תמונת העתיד, לפיה מדינת ישראל יהודית ודמוקרטית תתקיים רק בגבולות 1967 - מתעקש להובילנו הלאה בנתיב המלחמות. "יש שבר במרצ, בעבודה ובוודאי בקדימה", אמר שגיא, "ואולי מן ההריסות ניתן להצמיח כוח פוליטי חדש, שהוא התקווה".


 מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים