בקרוב באוצר: הסכם (סופי?) להוזלת המים השפירים לחקלאותאתר מקורות

בקרוב באוצר:

הסכם (סופי?) להוזלת המים השפירים לחקלאות

טל אלמליח


הסכם שעשוי להוזיל במידה ניכרת את מחיר המים השפירים לחקלאות במספר אזורים בארץ ייחתם כפי הנראה בשבוע הבא בין האוצר, משרד החקלאות, נציבות המים והתאחדות חקלאי ישראל. לאחר החתימה ההסכם יובא לאישור הממשלה ויעבור בכנסת בחוק ההסדרים לשנת 2007, אז יחל בביצועו. האזורים שייהנו מההסכם הם הגליל העליון, עמק הירדן ורמת הגולן. לגבי אזורים אחרים הוקם צוות משולב שמורכב מנציגי האוצר, התאחדות החקלאים ומשרד החקלאות שאמור לתת פתרון לכל אזור לחלופת המים הנאותה לו.

 

נוסחת ההסכם הושגה לאחר מו"מ שנמשך שנתיים, ובו לא התקבלה הצעת האוצר כי מחיר היעד לחקלאות ישקף את "העלות השולית" של הפקת המים בישראל (עלות התפלת מי ים) שהוא 2.4 שקל לקוב מים, מחיר שאינו ריאלי לשימוש בחקלאות. ההסכם שייחתם משקף את מחיר העלות הממוצעת של הפקת מי מקורות, כולל התפלת מי ים שהוא 1.38 שקל לקוב, ועוד 9 אג' לכל 100 מיליון קוב מותפלים.

 

"הטיעון המרכזי של הוועדה הבינקיבוצית לנושא במו"מ היה שהחקלאות נפגעה מאוד מהקיצוץ של כמעט 50% בהקצאת המים השפירים שהוטל עליה בשבע השנים האחרונות, מאז שהחל המשבר במשק המים", אומר יורם תמרי (גת), רכז תחום המים בהתאחדות החקלאים. "כיום האוצר מטה את המחירים כלפי מעלה בטענה ש'מקורות' משקיעים הון במערכות אספקת המים, וזה לא נכון".

 

לדברי תמרי בדיקה נכונה של 'מקורות' יכולה להוזיל עוד יותר את עלות המים, ולכלול בהוזלה אזורים נוספים וכן גם את המים לשימוש ביתי ולתעשייה.

 

"בוועדת החקירה הפרלמנטרית לעניין משק המים שהגישה את הדו"ח שלה ב-2002 הראנו שהמדינה גובה כספים על הוצאות שלה שאינן קיימות במציאות", אומר תמרי. "עוד העלינו בוועדה כי משנת 1980 ועד 2000 לא בוצעו בפועל 95% מהחלטות הממשלה בנושא משק המים בגלל החלטות של האוצר, מה שדרדר אותו למצבו הנוכחי".

 

לדברי תמרי, על פי תחשיב שנערך לאחרונה המדינה מרוויחה שלא כדין קרוב למיליארד שקל בשנה עקב גביית סכומים מופקעים על המים. "יש אנרציה של ייקור המים וההסכם הזה אמור לשים קץ להשתוללות הזו", הוא אומר. עם זאת הוא אינו שקט עדיין ומוסיף כי בהסכם יש מהמורות רבות וכי אין ערובה ממשית לכך שההסכם ימולא. "המבחן יהיה בביצוע".

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים