קשר ישיר - קטעי עיתונותקשר ישיר

יעקב לזר


 

לייחס חשיבות או לא לייחס

גלי צה"ל, חדשות הבוקר, 25.9

 

מהדורות החדשות של גלי צה"ל בשבע בבוקר ביום ב' השבוע, נפתחה כך: "גורמים מדיניים בירושלים אומרים הבוקר, שאין לייחס חשיבות לדבריו של הנשיא הסורי שברצונו לכונן שלום עם ישראל. בראיון לשבועון הגרמני 'דר שפיגל' אמר אסד שארצו מעוניינת בפתרון הסכסוך עם ישראל, אבל אם האפיק המדיני ייכשל, ייתכן שתפנה לדרך המלחמה".

אסד אמר שני דברים - שהוא מעוניין בשלום, ושאם המסלול הזה לא יצליח, האלטרנטיבה היא מלחמה. לאיזה חלק מהדברים שלו מציעים גורמים מדיניים בירושלים לא לייחס חשיבות? לחלק שהוא רוצה שלום, או לחלק שאם לא יהיה שלום תהיה מלחמה?

כמה דקות לאחר מכן התראיין בגלי צה"ל שר הביטחון בעבר בנימין בן אליעזר, והוא דווקא הציע להתייחס מאוד ברצינות לדברים של אסד. "צריך להתחיל לשקם את הצבא ולהיות מוכן", אמר פואד, "משום שזה יכול לתפוס אותנו הרבה יותר מהר ממה שאנחנו חושבים".

כשפואד דיבר על הזה שיכול לתפוס אותנו יותר מהר ממה שאנחנו חושבים, הוא לא התכוון לשלום.

 

רק עשרת אלפים

"מעריב", 25.9

 

בנאום הניצחון שנשא נסראללה ביום שישי, הוא התפאר בכך שלחיזבאללה יש יותר מ-20 אלף רקטות. ב"מעריב" נמסר, שהמספר הזה אינו תואם את ההערכה של צה"ל. "על פי המידע שבידי אגף המודיעין, נותרו בידי הארגון כעשרת אלפים רקטות, לאחר שבמלחמה נורו כ-3,000".

מכיוון שאני מאמין לצה"ל הרבה יותר מאשר לנסראללה, נרגעתי. רק 10 אלפים, לא 20 אלף. אם במלחמה ירו החיזבאללה 3,000 רקטות במשך 33 יום ונשארו להם עוד 10 אלפים, זה אומר שבמלחמה הבאה הם יוכלו לירות אותם במשך 100 ימים, ואז ייגמרו להם הרקטות ויהיה שקט. 100 ימים זה לא נורא. אפשר לחיות עם זה.

 

יש חור בדלי

"מעריב", 25.9

 

באותו נאום ציטט נסראללה את אייתולה חומייני, בלי לנקוב בשמו. "פעם אמר אדם גדול אחד, בא בימים, שאם כל אחד מאתנו ייקח דלי מים וישליך אותו על פלשתין הכבושה, ישראל תיעלם".

מים רבים ישטפו את ישראל לים? החלום הרטוב של הערבים? לא בטוח. אם יעמדו המוני ערבים וכל אחד מהם ישפוך דלי מים בשטח פלשתין, הם ימלאו את מאגרי המים העיליים והתחתיים של מדינת היהודים, ויהפכו אותה ליותר פורחת ויותר ירוקה ממה שהיא עכשיו. מדינות ערב, שיחסרו את מים האלה, יהפכו יותר צחיחות ויותר מדבריות.

מים הם מצרך יקר, בייחוד במזרח התיכון. עמים נבונים לא עומדים ושופכים אותם סתם כך.

 

הפסדנו

 "הארץ", 22.9

 

העובדה שלא הוקמה ועדת חקירה לנושא התנהלות התקשורת בזמן המלחמה ולא נקבעו כללים ברורים של מותר ואסור בפרסום, מאפשרת לתקשורת להמשיך להתנהל בצורה הפרועה והבלתי אחראית שאפיינה אותה, והנזקים הנגרמים על ידה הולכים ומצטברים.

ביום רביעי שעבר הופיע בכנס הפיקוד הבכיר של צה"ל קצין חינוך ראשי, תת אלוף אילן הררי, וטען שצה"ל הפסיד במלחמת לבנון. הררי הוא הקצין הבכיר הראשון שהשמיע אמירה מפורשת וחד-משמעית שכזו. רוב העיתונים בחרו בצדק להתעלם ממנה, וסברו כי מוטב לא לפרסם את הדברים, גם משום שהם עומדים בניגוד גמור לעמדתו הרשמית של צה"ל, וגם כדי לא לפגוע במורל העם הירוד ממילא.

לא כן עיתון "הארץ", שמצב הרוח הלאומי איננו מהווה אצלו שיקול בבואו לבחון האם לפרסם או לגנוז ידיעה כלשהי. העיתון בחר להבליט את דבריו הבוטים של הקח"ר באמצעות כותרת גדולה בראש אחד מעמודי החדשות שלו, ובכך הצטרף למעשה למסר של מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, בנאום הניצחון שנשא מספר שעות לאחר מכן בביירות.

"אני אומר לתקשורת, צאי מהדיכאון, צאי מהדיכאון", אומר באותו גיליון של "הארץ" ראש הממשלה אהוד אולמרט. אבל למה לצאת מהדיכאון, אם באמצעות טיפוחו אפשר להשיג רייטינג יותר גבוה?

אין מנוס. צריך לאסור בחקיקה פרסום ידיעות שעלולות לכרסם במורל הציבור ולפגוע בחוסן הלאומי שלנו. לפחות עד שננצח במלחמה הבאה.

 

עונג מוצאי שבת

"כל העיר", 22.9

 

בעלי עסקים ברחוב יואל סלומון במרכז ירושלים, מדווחים על הווי נעורים חדש שהתפתח בבירה: עשרות צעירים יהודיים מגיעים למדרחוב במוצאי שבת חמושים במקלות, אלות ואמצעי לחימה שונים, מסתתרים בסמטאות צדדיות וממתינים עד שהם מזהים עובר אורח שחזותו ערבית. בהינתן האות מסתערת והחבורה על האיש ומפליאה בו את מכותיה. בעלי העסקים דיווחו כי בחודשים האחרונים אירעו לפחות עשרה מקרים כאלה. צעיר פלשתיני כבן עשרים שהזדמן למדרחוב במוצאי שבת לפני שבועיים הוכה על ידי הצעירים היהודיים עד אובדן הכרה, ופונה לבית החולים כשהוא חבול באורח חמור. על מקרה אחר דיווח אחד מבעלי העסקים באזור: "ראיתי אותם תופסים ערבי, מביאים אותו מתחת למלון בכיכר ציון, ושם הם קפצו עליו והיכו אותו במקלות, בעטו בו ונתנו לו אגרופים, עד שהוא דימם וניידת טיפול נמרץ של מד"א פינתה אותו לבית חולים".

יותר זול מסרט. יותר מרגש מהסופרנוס. יותר אמיתי מכוכב נולד. מי שטורח במוצאי שבת, הקדוש ברוך הוא מאיר לו פנים כל אותו שבוע.

 

חרם דרבנו וולפא

21.9 ,Ynet

 

ימי סליחות, אבל לא לכולם. השבוע יפיצו אנשי "המטה להצלת העם והארץ" בבתי הכנסת מודעות בהן נקרא הציבור הדתי להחרים את הרב הצבאי הראשי היוצא, תת-אלוף ישראל וייס, שעמד בראש הרבנות הצבאית בזמן ההתנתקות. במודעות נאמר, כי "על פי דין תורה, כל זמן שהרב אינו מבקש ברבים מחילה וכפרה מהנפטרים הקדושים, מציבור המגורשים ומעם ישראל, אין להעסיק אותו בשום משרה הקשורה לענייני תורה ומצוות, אסור לצרפו למניין או להעלותו לתורה, ויש להתרחק מכל מגע ומשא אתו". הרב שלום דוב וולפא מ"המטה להצלת העם והארץ", הסביר כי המטרה היא ש"איש מפושעי הגירוש לא ינוח בשלום על משכבו. העם דורש שימוצה אתם את הדין. לא ייתכן שיוציא מתים מקברם ויתקבל בקלות לחיים האזרחיים".

הרב ישראל וייס כבר חווה החרמה. הוא גורש מלוויתו של יהודה שיינפלד ממעלה מכמש, שנהרג במלחמה בקבוצת ה-12 בכפר גלעדי. המגרשת, אחותו של יהודה, שושי שיינפלד, הסבירה לאחר מכן: "הרב וייס השתתף בגירוש יהודי גוש קטיף, תלישת האלמנות והיתומים מהבתים, הרס הבתים והפקרת בתי הכנסת לחילול על-ידי הרוצחים. בעיני זה ביזוי התורה וביזוי התואר 'רב'.... הגירוש מגוש קטיף הנו הגורם הישיר והברור למתרחש בלבנון ולמותו המיותר של אחי יהודה הי"ד. המצב בו אחד מהאשמים במותו של אחי מגיע להשתתף בלווייתו, היווה מציאות מוסרית בלתי נסבלת עבורי, והזכיר יותר את סדום. אין לי ספק שכל רב צבאי מהיום שרק יעלה בדעתו להשתתף בגירוש, יזכור את אשר נעשה לרב וייס ויברח מזה ככל יכולתו. באם כך יקרה, והיה זה שכרי".

תוכנית ההתכנסות של אהוד אולמרט נפחה בשלב זה את נשמתה, אבל בסופו של דבר, כשנגיע להסדר עם הפלשתינים, תהיה התכנסות ועזיבה של יישובים קיימים, או גירוש למי שרוצה כך לקרוא לזה. וכמו שהיה בגוש קטיף, גם ביהודה ושומרון, אנשים ייתלשו מבתיהם, בתי כנסת ובתי מדרש יינטשו, קברים יועתקו ממקומם. ומכיוון שצה"ל יהיה אז, וגם רב צבאי ראשי יהיה, הרב ישראל וייס הוא כנראה לא הרב הצבאי הראשי האחרון שנטל חלק בגירוש יהודים מבתיהם. נגזר עלינו. האלטרנטיבה היא הרבה יותר גרועה, בעיקר לתושבים היהודיים ביהודה ושומרון.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים