הגדת ראש השנה
הגדת ראש השנה

אילה גלעד, עין-גדי


 

ליקטתי וערכתי קטעים שונים ממקורות יהודיים

וממקורות חילוניים-ציוניים-חלוציים ושילבתי אותם

למסכת אחת אתם מוזמנים לקחת ולחגוג

 

 

הצורך במעין "הגדה" לראש השנה עלה בי לפני שנה, כאשר רצינו לחוג את החג בבית בחיק המשפחה, עם הבן והנכדים. לפתע ראיתי שאני עומדת ככלי ריק ואין לי מה להציע לטקס החג סביב השולחן - כמו שעושים בפסח - ונשארו רק הדגים והפולקע. הבנתי שאנשים דתיים ומסורתיים חווים את כל טקסי החג בבית הכנסת (כאשר הנשים והבנות צופות מה"עזרה" ואינן לוקחות חלק פעיל), ואילו אצלנו, החילונים, אבד תוכנו היהודי-המסורתי של החג ונשארו הברכות לשנה החדשה, ואצל הקיבוצניקים בעיקר הערב השני, בו נערכת מסכת "זו הייתה השנה שהייתה" שסוקרת את השנה שחלפה - באומר, בצליל, בסרטונים, בבחירת "אנשי השנה" וכדומה.

 

שאלתי את עצמי: כיצד נשמר, אנו החילונים, את המסורת היהודית - על תכניה העמוקים והחכמים, שיריה היפים, היוצאים מהלב ומזינים את הנשמה, והפולקלור העשיר שלה - המייחדת אותנו מכל העמים? איך נעביר את הניצוץ הדומע בעיניהם של סבא גדליה (אבא של בעלי) וסבא יהודה (אבא שלי), שעה ששרו "וטהר לבנו" ו"הנה לנו ניגון יש" (וזכרו את בית אבא שלהם, שנכחד בשואה)?

 

מצד שני, יש לחשוב גם איך נשמר את היצירה התרבותית המפוארת שנוצרה בתנועה הקיבוצית - שיש לה ביטוי כל כך יפה בהגדה של פסח, למשל - שבכלל לא בטוח שפיתחנו כלים מספיק טובים לשמרה ולהעבירה מדור לדור, והיא צפויה לדעיכה ולשכחה ברבות השנים, ועם כל השינויים וההפרטות (ויבורך ארכיון החגים של התנועה הקיבוצית!).

 

לפיכך ליקטתי וערכתי קטעים שונים מהמקורות היהודיים ומאלה שנכתבו באגף החילוני-ציוני-חלוצי של ארץ ישראל, וניסיתי לשלבם למסכת אחת. כתבתי והוספתי את דברי ראש המשפחה, שאצלנו בקיבוץ היו נאמרים (בפסח) בעל-פה מפי המנחה כמילות קישור והסבר לילדים, בבחינת "והגדת לבניך". את מילות השירים כללתי, במכוון, בגוף הטקסט.

 

ה"ידיעונים" של ועדת התרבות הבין קיבוצית, הזכורים לטוב לכל מי שארגן פעם חגים בקיבוצו, היוו לי מקור לא-אכזב לרוב הקטעים העכשוויים ולפרקי הקריאה המתאימים לילדים (שלעיתים אפילו לא הופיע בהם שם המחבר). אין זה טקסט קנוני. זו יצירה ניסיונית שניתן להוסיף לה ולגרוע ממנה. הרשות ניתנת בזאת לכל אחד לדלות ממנה את המתאים לו, ורצוי, כמובן, להעבירה לכל מי שנראה לכם מעוניין.

 

ניתן למצוא את החומר באתר האינטרנט של ארכיון החגים הקיבוצי www.chagim.org.il או דרכי, בדוא"ל: ayalagil@ein-gedi.org.il

 

אשמח לשמוע תגובות, ואם ניסיתם ליישם משהו מזה - אשמח לשמוע גם על כך.


 מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים