החצר - מעשיות וסיפוריםהחצר

ורד דרורי


1. שבעה מי יודע

 

ללהקת המחול הקיבוצית הצטרפו לקראת העונה החדשה שבעה רקדנים חדשים, ביניהם שי פרטוש, הזוכה במקום השני בתוכנית "רקדן נולד". רמי באר, המנהל האמנותי של הלהקה, קיים סדרת אודישנים מפרכים, שבסיומם הוחלט על צירופם של שבעה רקדנים צעירים ללהקה.

למעלה מ-150 רקדנים הגיעו לאודישנים בסטודיו של הלהקה בקיבוץ געתון, בחודש מאי האחרון.

בסופו של התהליך, שהסתיים לאחרונה, נבחרו שבעת הרקדנים שיצטרפו ללהקה: פרטוש, יעל ימין, שגם היא השתתפה בכמה שלבים של התוכנית, לירון עוזרי, מושיקו גבאי, אליאור כהן, אופיר נגרי ודנה רז. רוב הרקדנים ירקדו בלהקה ה"צעירה" יותר וישולבו בדרגה בלהקה ה"בוגרת".

 

2. קרנבל רימונים ותאנים

 

במסגרת פסטיבל החגים הגדול, ניתן האות לפתיחת שואו לכל נושא - אז למה שנזניח את הרימונים והתאנים?

ישבו במשתלות גבעת ברנר והגו ארוע יחודי - קרנבל רימונים ותאנים, שבמסגרתו ימכרו מוצרים ייחודיים על בסיס פירות אלו, ובהם ריבות, גלידות, דבש בטעמים ויין רימונים.

במסגרת הארוע יוצג מגוון של עצי תאנה יחודיים, שכל אחד מהם מבשיל ונותן פרי במועד אחר.

הארוע יתקיים ביום שבת, 16 בספטמבר, בין השעות 14:00-10:00. אז אם חשקה נפשכם לשבת "איש תחת רימונו ותחת תאנתו" - אתם מוזמנים.

 

3. ארבע אחרי המלחמה

 

השבוע סייר יו"ר מרצ, ח"כ ד"ר יוסי ביילין, בקיבוצי הצפון. את ביילין ליוו שורה של קיבוצניקים שרופים: בנוסף על רונית גל דוברת מר"צ (בית זרע), גם עמירם טל (עמיר), אלי ספרן (סאסא) ויורי קנדל (להבות הבשן).

ביילין התרשם מההתארגנות לשעת חירום ביישובים שהיו תחת הפגזות ובמפגש שהתקיים עם חברים בפרלמנט של שמיל בלהבות הבשן, הוא התייחס למבקרים שתקפו את הקולות המתנגדים

במרצ למלחמה. הוא ציין שהיו אלה קולות בודדים והמשתתפים בהפגנות לא עשו זאת תחת דגל

מרצ. ביילין הסביר כי מרצ התנגדה למהלכים שנמשכו לאחר שנקבע מועד להפסקת אש. החברים

בפרלמנט הקשיבו, הסכיתו והנהנו בהסכמה.

  

4. רכב מגויס

 

תשמעו איזה מעשה יפה עשו באפיקים. הם שמעו על "דודה אסתר", בתקשורת, הדודה המוכרת כאמא של החיילים בצפון. דודה אסתר מרותקת כיום לכסא גלגלים בשל מחלה ואינה יכולה להתנייע בחופשיות כבעבר ולפנק את חיילי צה"ל. מיד החליטו בהנהלת חברת אפיקים רכב חשמלי, מקיבוץ אפיקים, להעניק לה קלנועית מתוצרתה.

לדברי שחר הלל, הוא התרגש מהסיפור של אסתר, וידע שהתשובה נמצאת ממש מתחת לאף שלהם, בתוך המפעל. עכשיו הרכב היקר יוכל לעזור לדודה אסתר לנוע בקלות ובחופשיות ואולי בכך גם לשוב כבעבר לפנק את חיילי צה"ל בצפון. ומי שזוכר ומוקיר את "דודה אסתר" מימי מלחמת לבנון הראשונה יודע שהיא גם תעשה את זה. אז רק בריאות!

  

5. "קרוקס" לכל שר

 

את הנעליים המכוערות אך הנוחות עד אימה מכיר כבר כל ישראלי, אם לא מנעליו שלו הרי מכל מה שהוא רואה מסביב. ומסתבר שהנעליים האלה, שזכו לכינוי "נעלי סובארו" (כי לכל הישראלים יש!) איימו לגנוב את ההצגה מביקורה של שרת החינוך יולי תמיר בבית הספר האזורי "בית ירח".

מה שקרה הוא, שכששרת החינוך התארחה במועצה האזורית עמק הירדן, היא גם הגיעה לבית הספר בית ירח למפגש עם תלמידי י"ב ואז הותקלה בשאלה חינוכית פר-אקסלנס. כבוד השרה, שאלה אותה תלמידה אחת, האם את מאשרת לי להתעמל עם נעלי קרוקס?"

השרה, פרופסור לפילוסופיה ולהיסטוריה, הביטה בה בתמיהה ושאלה: "רק תגידי לי מה זה?"

 

6. גם זה סוג של חשבון נפש

 

בסוף החודש מגיעה לביקור בישראל טנזין פלמו, נזירה בודהיסטית, ששהתה בהתבודדות במערה במשך 12 שנים (!) והגיעה לתובנות עמוקות. לאחרונה יצא ספר ביוגרפי שמתאר את שעבר עליה בתקופה זו בשם "cave in the snow".

טנזין, שמגיעה לארץ מטעם חוג ידידי הדלאי לאמה, תרצה בנושא: "האם טבע התודעה חווה זמנים קשים?" במסגרת ההרצאה תבחן השאלה האם הקשיים שבהם אנו נתקלים בחיי היומיום הם חלק מטבע התודעה או שמא הם רק על פני השטח? מה אתם אומרים?

השאלה נראית מרכזית ביותר בימים אלה ובית התנועה הקיבוצית מוכן לארח את הנזירה ב-27 לספטמבר בשעה 17:45. לא להחמיץ (ולא לשכוח להזמין רכב בסידור).

 

7. ממבואות עירון למבואות רח' הארבעה

 

הסרט "תחרות איות" המבוסס על סיפור מאת עטר קומבה, תלמיד כיתה ח' מבית הספר מבואות עירון, יוצג בהקרנת בכורה בסינמטק בתל-אביב במסגרת "הפסטיבל הבינלאומי ה-2 לסרטי ילדים ונוער", שיערך בסוכות. הסרט שמשחקים בו טל דרומי, אדם אקשטיין ועטר קומבה, תחת שרביטה של הבמאית מיכל חגי, צולם במסגרת פרויקט לו שותפים ערוץ הילדים, משרד החינוך ועמותת להב לקידום ערכים בחברה, המאפשרים מדי שנה לשישה בתי ספר ליצור סרטים. עלילת הסרט מתייחסת לקושי אותו חווה ילד הלוקה בדיסלקציה מול הרצון שלו להשתלב בחברה ולזכות בתחרת איות אזורית. חשוב לדעת שהסרטים, מרמת הרעיון ועד הליהוק ושלבי הבימוי והעריכה, מגובשים על-ידי הילדים בליווי צוות מקצועי. בסוכות ישודרו הסרטים בערוץ הילדים.

 

8. חייל שחור מכה חייל לבן בשד' רוטשילד

 

מי שחולף לו בלילות שלישי בין בלפור למזא"ה (בת"א, למה איפה חשבתם?), רואה מבעד לאדים המהבילים שעולים מהמדרכות מחזה די הזוי: בין פינות "הקיוסקפה" המקסימות כשלעצמן, יושבים להם כמה עשרות אנשים מגילאים בהחלט הטרוגנים ומשחקים שחמט ושאר משחקי לוח על המדרכות, הספסלים ועל שולחנות מאולתרים. אח, איפה הימים שבהם היו רואים מראות כאלה רק במועדוני הקיבוצים.

 

9. מעשה באיגרת

 

היו ששאלו השבוע את השאלה האם התנועה הקבוצית התאחדה ונבחר מזכיר אחד בלי ששמנו לב? אז זהו, שלא, ואפשר להירגע.

ברכת שנה טובה נשלחה מליאונרדו אל כל האזרחים חברי התנועה הקיבוצית ועל החתום ולוולה.

מי שהפך את הדף וחיפש את המזכיר השני של התנועה - לא יכול היה למצוא אותו.

אבל לכל המלעיזים ומרימי הגבות-שקיבלו השבוע את האיגרת - מי במייל ומי בתיבת הדואר - אל

דאגה, זו רק טעות טכנית, אומרים לנו ממרומי הקומה השביעית. והנה כבר אצה רצה אליכם - שוב

- מי במייל ומי בתיבת הדואר - איגרת נוספת מהמזכיר השני. ט.ל.ח (טעות לעולם חוזרת), והעיקר

שתהא שנה טובה. 

 

10. מאיה (כבר לא) תשיר לנו סולו

 

גברי ברגיל (המזכיר שלא הוזכר באיגרת) שיתף את המדור באכזבתו מכך שזהבית לא עלתה לגמר של "כוכב נולד" ולכן הוא תומך ומסמס בפועל למען זכייתה של מאיה, ושלצערנו וגם לצערו, לא זכתה אף היא. גברי גם סיפר שבימי שישי בשעת שידור התוכנית, ידוע שלא מפריעים

לו.  

 

11. איך נכנסות ארבע פרות בסוברו?

 

שתיים מקדימה ושתיים מאחורה. מי שרצו לבדוק את הבדיחה הלעוסה היו כמה גנבים עלומי שם שחדרו לרפת של בית אלפא, והעמיסו זוג עגלות, שעשו את כל הדרך לבית שאן כשהן בועטות ומבועתות בתא המטען של סובארו מקרטעת. רק כשנהג המכונית, שהעמיס את העגלות ברפת של בית אלפא לפני שגנב את הרכב, עצר להתרעננות ליד קיוסק בעיר, הזעיקו עוברי אורח ששמעו את געיית העגלות ואת געגועיהן לאספסת של הקיבוץ, את המשטרה.

לערן נהוראי, רכז הרפת של הקיבוץ, שהגיע למשטרה להתלונן על גניבת העגלות, המתינו העגלות כשהן רועות בחצר המשטרה.

ערן דחס אותן חזרה לסובארו, העגלות חזרו למקומן הטבעי וירדה השלווה על העמק.  

 

12. בבחינת "תיקון"

 

אז קודם כל תיקנו אותי ומסרו שגוני יזרעלי, שחקן הפועל גלבוע-עפולה, הוא מגבת. כך שאולי בכל זאת יש פה מבחינת החזרת היוקרה לימי גבת-יגור. מה גם שמסתבר שאחותו רותם שופטת כדורסל. והתמונה לשיפוטכם.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים