מדליקים מיזוג - מיזוג התנועות הקיבוציות נדחה, מיזוג "העבודה" ו"קדימה" עולה על הפרק
אתר המחוז

מדליקים מיזוג

קרני עם-עד


בעוד מיזוג התנועות הקיבוציות נדחה (על-ידי הקיבוץ-הארצי, ראו בעמוד הבא) פורץ מחוז הקיבוצים ביוזמה למיזוג "העבודה" ו"קדימה" * שושביני המיזוג, ולוולה ושי חרמש: מדובר בהזדמנות גדולה * אבו וילן: צעד מסוכן של טירונים פוליטיים * פוליטיקה רותחת

 

היוזמה של ח"כ שי חרמש, ראש מטה ההתיישבות במפלגת "קדימה", ושל זאב (ולוולה) שור, מזכיר התנועה הקיבוצית ויו"ר מחוז הקיבוצים במפלגת "העבודה", לאחד או לחבר בין שתי המפלגות, קדימה והעבודה - פרצה השבוע לתקשורת, ברעש גדול. הרעיון, שהוצג בשבוע שעבר בישיבת המחוז, עורר זעם גדול בין מקורבי עמיר פרץ, שר הביטחון ויו"ר העבודה, שטענו כי מדובר במהלך שנועד להדיחו מראשות המפלגה. ח"כ אבשלום (אבו) וילן (מרצ), שתמך בהליכה משותפת של העבודה עם מרצ, תקף קשות את המהלך האחרון של חרמש את שור, הגדיר אותו כ"צעד מסוכן של טירונים בפוליטיקה", והוסיף: "מהסלט הזה שמכינים השניים יצא פרי באושים ולא מאכל לבני אדם. החיבור בין ראשי הליכוד והעבודה, שיצר את 'קדימה', הפך את הגוף הזה ל'ליכוד לייט'. אם התק"ם רוצה לרדת מבמת ההיסטוריה ולהפוך לליכוד ב', הוא יסתכן בהתאבדות פוליטית, ואף יביא לפילוג בתנועה הקיבוצית. כמי שיזם וקידם את איחוד התנועות, אני חושב שזו כניסה לדרך ללא מוצא. חבל שולוולה לא התייעץ עם איש לפני שפנה לדרך המוזרה הזו".

 

בתגובה אמר ולוולה שלא מדובר, בשלב זה, על איחוד מלא של קדימה והעבודה אלא על הקמת גוש גדול, מרכזי, שנועד לחסום את ליברמן וביבי. "הייתי מכנה את זה 'מערך כוחות', אבל המילה מערך עלולה להפחיד את המצטרפים הפוטנציאליים. אולי בשלב מאוחר יותר ניתן יהיה לדבר על מפלגת מרכז גדולה, יחד עם הגמלאים ואולי גם מרצ, אבל זה לא מה שקורה כעת".

 

לדברי ולוולה, מאז נהגה הרעיון, ביום חמישי האחרון בישיבת המחוז, הוא מקבל "תגובות בלתי-רגילות" גם מהקיבוץ-הארצי. "הוקם צוות שבודק את היתכנות העניין. להערכתי, ובניגוד לדברים של אבו, המחוז הקיבוצי והתנועה הקיבוצית רק יתחזקו מהמהלך הזה. אני מניח שגם אבו יצטרף בשמחה לגוף מרכזי כזה, לכשיקום".

 

ח"כ שי חרמש, אחד משושביני הרעיון, מוסיף: "אין היום הבדלים, אידיאולוגיים ואחרים, בין שתי המפלגות. אין משברים בממשלה בה הן שותפות, למעט בוועדת הכספים. מפלגת מרכז יציבה לאורך זמן היא צו השעה. בלעדיה, לנוכח המאבקים הפנימיים, לא תוכל העבודה להיות גורם משמעותי. התנועה הקיבוצית תמיד ידעה ליזום פילוגים ואיחודים, ומדובר בהזדמנות גדולה למחוז הקיבוצי ולהתיישבות, שיזכו למינוף גדול בעקבות איחוד כזה. חברי המחוז תומכים בעמדת ולוולה, ואני מקווה שהדבר אכן יתבצע במהרה".

 

"אין תגובה", השיב יעקב בכר, ממקורבי פרץ ועוזר שר הביטחון לענייני התיישבות, במענה לשאלות "הקיבוץ". ככל הידוע, בכר, שנכח בישיבה, אמור להיות חלק מהצוות התנועתי שנבחר במחוז, האמור להפוך את היוזמה לחיבור שתי המפלגות מרעיון למעשה. בסיכום הישיבה, נקב ולוולה בשמות המיועדים לצוות, ביניהם בכר, ואיש מהנוכחים לא הביע התנגדות. מלבדו ימנה הצוות, שבראשו יעמוד ולוולה, גם את ח"כ אורית נוקד, גזבר הסוכנות חגי מירום, מזכירת המחוז חניק מרשק, אהרון ידלין (לשעבר שר החינוך), ויגאל צחור, יו"ר תנועת העבודה הציונית העולמית.

 

שר התיירות יצחק הרצוג, שהשתתף בפגישת המחוז, חלק שבחים לתנועה הקיבוצית על עמידתה והתארגנותה במלחמה, הזהיר מפני מסקנות חפוזות והציע לחברי המפלגה שלא למוטט את הבית. "המערכת הפוליטית כולה", אמר הרצוג, "נמצאת בלחץ עצום, וכרגע צריך לתת לעסק להירגע קצת ולהימנע ממסקנות חפוזות".

 

בדיון עצמו, בו לקחו חלק חברים רבים, זכתה ח"כ נוקד לשבחים על התנגדותה לקיצוץ בתקציב המדינה. "אורית התנהגה פעמיים נכון: פעם בהצגת עמדה ערכית נגד הקיצוץ ופעם בקבלת דין התנועה", אמר הלל לויתן (יגור).

 

דו-קרב הקיצוצים

 

בצד המהלכים והקריאות לאיחוד העבודה וקדימה, נציגי המפלגות בשטח דווקא מתעמתים. ביום שני השבוע נדחתה - בפעם הרביעית - ישיבת ועדת הכספים של הכנסת שהייתה אמורה לדון בקיצוץ במשרדי הממשלה, בסך שני מיליארד ש"ח, מהם 460 מיליון ש"ח תקציבי "רווחה וגליל" שיעברו לתקציב הביטחון, וזאת בניגוד להבטחה קודמת של הממשלה שלא לפגוע בכספי רווחה ותמיכה בעורף הצפוני. לפני הדחייה האחרונה, נדחה הדיון בנושא שלוש פעמים מאחר שנציגי מפלגת העבודה (הח"כים יחימוביץ', נוקד, ברוורמן) הודיעו כי לא יתמכו בגזירת הקיצוץ, שתפגע, להכרתם, בשכבות החלשות. סביר להניח שהנושא יאושר בישיבת ועדת הכספים הקרובה המתוכננת ליום רביעי השבוע, לאחר שקדימה הודיעה כי אם לא יתמכו נציגי העבודה בקיצוץ, היא תוצא מהשותפות בממשלה.

 

גם המגזר הקיבוצי צפוי היה להיקלע למשבר, לאחר ששי חרמש (כפר-עזה), ה"קיבוצניק" של קדימה, תקף את אורית נוקד על עמדתה ואף שלח מכתב בנדון למזכיר התנועה, ולוולה. חרמש ציין במכתבו כי ועדת הכספים דווקא נתנה מענה נדיב ביותר למצוקות ההתיישבות בצפון הארץ בכלל ולקו העימות בפרט, ועל כן תמוהה בעיניו התנהלות מפלגת העבודה ונציגיה בוועדה - התנהלות המסכנת את קיומה של הקואליציה הנוכחית עם קדימה, ומקרבת את השותפות בין שתי המפלגות לכדי משבר בסופו תמצא עצמה העבודה באופוזיציה. "מתוך אחריותי ושליחותי לנושא ההתיישבות בכנסת, אני פונה אליך, כמי שעומד בראש מחוז הקיבוצים במפלגת העבודה, להתערב באופן דחוף אצל נציגתך בכנסת בקריאה לעצור", כתב חרמש. "יקשה עליי לפעול בכנסת ובוועדת הכספים במציאות בה, חס וחלילה, אהיה הנציג היחיד של ההתיישבות בקואליציה. ראה בפנייתי זו קריאה דחופה, על-מנת שלא תגיע התנועה הקיבוצית למחוזות בהם היינו בעבר ואין לנו עניין לחזור אליהם".

 

ח"כ אורית נוקד, שיצאה השבוע להרצות בארצות הברית, לא נשארה חייבת והגיבה על מכתבו של חרמש: "התיישבות זו, עליה מדבר שי חרמש, ראויה לסיוע בזכות ולא בחסד. ה'מענה הנדיב' עליו מדבר ידידי אינו רלוונטי לעניין. מקור הסיוע הנו מהקרן לנזקי מס רכוש ולא מתקציב המדינה. מעבר לכך, על-פי נתוני בנק ישראל, מגמת הירידה בחוב הלאומי אכן צפויה להיבלם לנוכח הוצאות המלחמה, אך יש לאזן בין הצורך לצמצם לבין הצורך החברתי הבוער. שיקוליי היו עניינים לאורך כל הדרך. מי שבחר להפוך את הנושא לפוליטי, ממניעיו שלו, היה ח"כ אביגדור יצחקי (קדימה), וצר לי כי שי אינו רוצה להבין את התמונה כהווייתה. בכל מקרה, אני רוצה ששי יסיר דאגה מלבו, יבחן את הדברים באופן ענייני ובמקום לשרת אינטרס פוליטי, לכרוך נושאים שאינם קשורים ו'לראות שחורות' בנוגע לאחדות התנועה הקיבוצית, יתרכז בדיון הענייני שעל הפרק וילמד אותו".

 

נוקד הוסיפה כי קיימים פתרונות שונים שעשויים היו לפתור את הבעיה אליה נקלע משרד הביטחון לאור ההוצאות הבלתי-צפויות שגרמה המלחמה האחרונה. עוד אמרה, כי לאחר ישיבת הסיעה בה הוחלט על החלת משמעת קואליציונית - היא מקבלת את ההחלטה ותתמוך בקיצוץ, תחת מחאה.


 מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים