קרב ירוק

קרני עם-עד


סערה בקיבוצי המועצה האזורית מגידו בעקבות הכוונה להעביר ליקנעם-עילית, לצורכי בנייה, "שטחים ירוקים" * ובתוכם את "עמק השלום" הקסום

 

בשעה שהדי המלחמה בגזרת הגליל המערבי והעליון נדמו, והירוק המאובק של סוף הקיץ חוגג את נצחונו הגדול, מתפתחת "מלחמה" בגבולות המועצה האזורית מגידו והמועצה המקומית יקנעם. למלחמה הזו שותפים "ירוקים" ותומכי איכות הסביבה, ראשי רשויות, תושבי קיבוצים ומושבים וגופים ממשלתיים. מצד אחד מתייצבים אלה המבקשים להלביש את הסביבה הירוקה של רמת-מנשה בשלמת בטון ומלט, ומנגד - מי שדורשים לשמר את החי והצומח ככל הניתן, ולמנוע פגיעה ב"ריאה הירוקה" של מגידו, שמוגדרת כ"מרחב ביוספרי". ה"כלים" שנוטלים חלק במערכה: עצומות של תושבים, ועדות חקירה ושימוע, מליאה סוערת.

 

פארק רמת-מנשה משתרע על שטח של 84 אלף דונם, המהווה את רוב שטחה של המועצה האזורית מגידו. האזור מתאפיין במרחבים של נוף פתוח, בעלי חיים ושלל פרחים, יערות ושטחי מרעה וחקלאות. מדובר, למעשה, בריאה-ירוקה מרכזית בשולי כביש החוף. הנחלים הזורמים שם, לצד יער מחטני גבוה, גבעות געשיות ואתרים ארכיאולוגיים - הפכו את האזור לאחד היפים וה"בלתי נגועים" בארץ. "עמק השלום", בתוכו הוקמה בשנת 1960 חווה חקלאית על-ידי נוצרים אוהבי ישראל, מאכלס היום את "עמותת לטם", מרכז להדרכת טיולים בנושאי טבע וידיעת הארץ בעמק, המשלבת בפעילותה אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים.

 

זה שנים מספר שיקנעם-עילית, מועצה מקומית שעברה גידול ופיתוח מואץ לאחר גלי העלייה הגדולים של שנות השבעים, מבקשת להרחיב את שטחי המגורים והמסחר שלה "על חשבון" מועצת מגידו. בכוונת פרנסי המקום להגדיל את מספר התושבים מ-20 ל-40 אלף ולהפוך את יקנעם-עילית לעיר בישראל. המועצה האזורית מגידו, שמאכלסת 10 אלפי תושבים בלבד, התקשתה להיענות לדרישה המוקדמת של יקנעם להעביר אליה כ-5,000 דונם משטחי רמת-מנשה, כמו גם לדרישה המופחתת, של 3,000 דונם. אבל כשהוצגה הדרישה מצד ראש מועצת יקנעם-עילית, סימון אלפסי, להעברת 1,300 דונם לרשותו - הבין חנן ארז (הזורע), ראש המועצה האזורית מגידו, כי לא יוכל לסרב לכך, וכי אם יסרב, עלולה ועדת הגבולות של משרד הפנים לקחת יותר. "עמותת הירוקים", שפועלת מטעם המועצה, ושתחילה סירבה לוויתור כלשהו, הגיעה לפשרה עם ארז על העברת 880 דונם ליקנעם-עילית. כאשר נודע לה על הסיכום המחודש, פתחה בהחתמת מתנגדים לתוכנית. השבוע הראשון להחתמה היה מוצלח מאוד מבחינת העמותה: 2,200 מתושבי המועצה הביעו התנגדות למהלך, ועוד 400 שוחרי סביבה מכל הארץ, שעשו זאת באמצעות האינטרנט. השימוע, שנועד לשמש במה למתנגדי התוכנית טרם הגשתה לאישור הוועדה לבניין ערים, היה סוער.

 

שלשום, יום שלישי, אמורה הייתה להתקיים ישיבה של מליאת המועצה, בה אמורים היו להציג את טיוטות ההסכם בין מגידו ליקנעם, וגם טיוטה "משופצת" - המתבססת על הטיוטה הרשמית - שניסחו נציגי ה"ירוקים".

 

חנן ארז, ראש מועצת מגידו, אומר כי בנושא רגיש כזה צריך להיות לא רק צודק אלא גם חכם. "ההצעה הנוכחית היא הגיונית, לנוכח העובדה שבתחום המועצה האזורית מתגוררים כעשרת אלפים תושבים שמחזיקים בשטח פתוח של 85 אלף דונם, לעומת 'עיר בהתהוות' של קרוב לשלושים אלף איש. צריך לזכור שבאווירה הנוכחית בארץ, עם הבג"צים של הקשת המזרחית ופורום ראשי עיירות הפיתוח, היחס להתיישבות אינו טוב. באקלים לא-נוח כזה צריך להתפשר מעט, להתעקש היכן שצריך, ובכל מקרה לא להסתכן בהחלטות רעות מבחינתנו, של משרד הפנים. עד סוף החודש דרש משרד הפנים לקבל סיכומים, ולכן עלינו לפעול במהירות".

 

חנוך בארי (הזורע): "כמו כל תושבי המועצה קיבלתי לביתי הודעה להציג השגות על התוכנית המתגבשת, אבל לא התקיים דיון מקדים בקיבוץ כי להזורע אין נגיעה לעמק השלום. השימוע במועצה האזורית התקיים לפני שבוע, השר לאיכות הסביבה גדעון עזרא נכח במקום, והיה סוער. יותר ממאה חברים מהזורע חתמו על העצומה, ועוד היד נטויה".

 

סיוון קלס (רמת-השופט), יו"ר עמותת הירוקים של תושבי האזור: "אנחנו דורשים לראות תוכנית מסודרת לפני העברת הגבולות. בלי זה אין מקום לדיון, גם אם נאלצנו בשלב מוקדם יותר להסכים לפשרה של העברת 880 דונם. לדעתנו הדרישות של יקנעם-עילית גבוהות מדי, והם עושים זאת כדי לרדת בסופו של מו"מ ולהגיע למשהו מוסכם. בכלל, היינו רוצים להמשיך ולראות באזור הזה את הנוף, את הטבע, את חיות הבר ואת 'גן העדן' מהיפים בארץ. ההחתמה של המצדדים בעמדתנו מוכיחה שרבים וטובים תומכים בעמדה זו".


 מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים