ברגיל קורא לגלאון להשעות עצמה מתפקידה כיו"ר הסיעה - עקב התבטאויותיה בזמן המלחמהגברי ברגיל

ברגיל קורא לגלאון להשעות עצמה

מתפקידה כיו"ר הסיעה

נחמן גלבוע 


גלאון: מיהו גברי ברגיל שיגיד לי להשעות עצמי מתפקידי? ג'ומס: אין קולקטיביות רעיונית בקבה"א, דבריו של ברגיל על דעתו בלבד

 

מזכיר הקיבוץ הארצי, גברי ברגיל, קורא ליו"ר סיעת מרצ-יחד בכנסת, ח"כ זהבה גלאון, להשעות את עצמה מתפקידה בשל העמדות שהביעה בתקופת המלחמה. לדברי ברגיל התבטאה גלאון בניגוד מפורש להחלטות הסיעה והנהלת המפלגה, וגרמה בכך נזק רב למפלגה בקרב מצביעיה ובציבור הרחב. הוא הוסיף כי גזר על עצמו שתיקה בנושא זה כל עוד נמשכה הלחימה, אך את דבריו השמיע בוועידת מרצ שנערכה ביום חמישי שעבר בחיפה. יש לציין כי לתנועה הקיבוצית הגיעו במהלך המלחמה שיחות טלפון רבות המביעות כעס גדול על התבטאויותיה של יו"ר סיעת מרצ ושל חברים נוספים בהנהלת מרצ.

 

ברגיל: "מרצ תמכה במלחמה לאורך כל הדרך והפעם הראשונה שהמפלגה הביעה התנגדות למלחמה, הייתה כשהוחלט על הכניסה לעומק לבנון עד הליטני לאחר שכבר הוחלט על הפסקת האש. למרות זאת נוצר הרושם בציבור הרחב ובקרב חלק ממצביעי מרצ, שהמפלגה התנגדה למלחמה החל מראשיתה. הרושם הזה הביא בעקבותיו כעס על מרצ, והסיבה העיקרית לכך היא העמדות הנחרצות שהביעה ח"כ גלאון נגד המלחמה מיומה הראשון. זכותה של גלאון להביע את עמדותיה האישיות, אבל היא לא יכולה לעשות זאת כיו"ר הסיעה וכמי שנתפשת כמייצגת עמדת מרצ.

 

"אם המפלגה רוצה לחזור ולהתחבר למצביעיה ולמצביעיה הפוטנציאליים אסור לה להיתפס כמפלגה הנמצאת בעמדה רחוקה בצורה קיצונית מהקונצנזוס בציבור הישראלי והקונצנזוס של מצביעי מרצ. מרצ היא מפלגת שמאל ציונית במדינת ישראל, וככזאת מוטלת עליה האחריות להבחין בהבדלים בין מלחמת ברירה לבין מלחמת אין ברירה הנובעת מקיומנו במזרח התיכון.

 

"אנחנו חיים בשכונה מאוד בעייתית, המלחמה האחרונה מול חיזבאללה הייתה בפירוש 'מלחמת אין ברירה'. מצמררת רק המחשבה מה היה קורה אילו התוכנית המקורית של חיזבאללה ואיראן הייתה מתממשת, והמתקפה עלינו הייתה נערכת בעוד שנתיים כשאיראן מצוידת בנשק גרעיני".

 

בתגובה אומרת ח"כ גלאון כי היא אינה מתכוונת ואינה מעלה על דעתה להשעות עצמה מתפקיד יו"ר הסיעה. "מי שם את גברי לקבוע שהעמדות שלי גרמו נזק למרצ?" היא שואלת. "אני, בניגוד אליו, עסקתי במניעת קורבנות, ולצערי גברי ואחרים הצטרפו אלי בשלב מאוחר מדי. תוצאות המלחמה היום מראות שצדקתי בכל שלב. אפשר היה לפתור את המערכה הזאת לא בהכרח על ידי יציאה למלחמה, אלא באמצעות תגובות מיידיות מקומיות". גלאון אומרת כי לעומתה ברגיל כשל בייצוג בוחרי מרצ ואילו היא קיבלה גיבוי מחברים רבים שמסרו לה שהיא "הקול האותנטי היחידי שייצג אותם במהלך המלחמה. מעולם לא פעלתי בניגוד להחלטת ההנהלה והסיעה. כל האמירות שלי מתואמות ותואמות החלטות אלו".

 

ולפני שתיפתח במרצ מערכה של כיפופי ידיים בין הקבה"א לח"כ גלאון, מבהיר ח"כ חיים (ג'ומס) אורון כי הדברים נאמרים על דעתו של ברגיל בלבד ואינם עמדה של הקבה"א. "בקבה"א אין קולקטיביות רעיונית אלא ישנם גוונים רבים", מציין ג'ומס "והעובדה היא שבתחילת המלחמה פורסם ב'הדף הירוק' על מחלוקת בין גברי לביני בנושא המלחמה. לא תמיד הסכמתי עם ההתבטאויות של זהבה במהלך המלחמה, אבל אני חושב שזה לא יהיה נכון ולא נבון להכניס לדיון הזה תביעה להתפטרות מתפקידם של מי שלא היו בדעותיי. אני מציע שננהל את הדיון הזה לגופו, ומבחינתי זהבה היא יו"ר הסיעה ותמשיך בתפקיד זה".

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים