"המדינה לא מתפקדת" - אמר ח"כ ברוורמן במסיבת פרידה משיבולת שופט-אידלמן, מזכירת מחוז הקיבוצים, היוצאת לשליחות באוסטרליה
שבולת

"המדינה לא מתפקדת"

נחמן גלבוע


כך אמר ח"כ אבישי ברוורמן במסיבת הפרידה שערך מחוז הקיבוצים לשיבולת שופט-אידלמן. בין כל הנואמים הייתה תמימות דעים באשר לחוזק ולעוצמה שמפגינה התנועה הקיבוצית בימים אלה

 

"מדינת ישראל איבדה את תפקודה. היא פשוט לא מתפקדת, בנושא האוכלוסיות החלשות בצפון. אני גם לא מציע להתלהב מהתוכניות לבנייה בנגב ובגליל אחרי המלחמה. לא הולכים לבנות כל כך מהר בנגב ובגליל. אומרים שכשהתותחים רועמים המוזות שותקות וגם הביקורות, ולכן נדבר אחרי המלחמה על המטמורפוזה שהחברה בישראל צריכה לעבור".

 

את הדברים הקשים האלו שמעו חברי מחוז הקיבוצים של מפלגת העבודה לא מפי יריב פוליטי מהאופוזיציה, אלא מפי ח"כ אבישי ברוורמן, שהודיע שעוד יש לו הרבה מה לומר על ממשלת ישראל. וזאת לאחר המלחמה. לתנועה הקיבוצית הוא חלק דווקא שבחים, ואמר שהיא הוכיחה את עצמה בימים אלו.

 

חברי מחוז הקיבוצים ופעילים פוליטיים באו ביום ראשון להיפרד ממזכירת המחוז, שיבולת שופט אדלמן, שיוצאת בימים אלו לשליחות תנועתית באוסטרליה. במפגש באפעל בלטו בנוכחותם שורת ח"כים של מפלגת העבודה, שהגיעה כדי לברך את המזכירה היוצאת ולשבח את התנועה הקיבוצית על פעילותה בימים אלו. ח"כ שלי יחימוביץ סיפרה ששופט אדלמן היא זו שקיבלה את פניה בכניסתה לחיים הפוליטיים ובמחווה וידידות נפלאה, אותנטית, אידיאולוגית, פמיניסטית, פתחה לה דלתות במפלגת העבודה ודאגה להזהיר אותה מפני מוקשים. גם יחימוביץ ציינה את התנועה הקיבוצית שהתגלתה בלכידותה ועוצמתה, בימים שבהם המדינה מתנערת מאחריות לאוכלוסיות החלשות.

 

ח"כים נוספים שהגיעו לברך היו נדיה חילו, דני יתום ועמי איילון. שיבולת גם זכתה לברכת פרידה ממחליפתה בתפקיד חניק מרשק, מח"כ אורית נוקד, ומיו"ר המחוז ולוולה שור. מחווה מיוחדת ערך שמשון בובר משדות ים, איש הפועל, ששיבח את נופר, בתה של שיבולת, המועמדת להגיע כשייטת לאולימפיאדה, ולאחר מכן שלף מפוחית פה לביצוע שיר פרידה מאולתר.

 

חלקו הראשון של המפגש הוקדש לסקירות הנוגעות למלחמה בלבנון והשלכותיה. ח"כ אורית נוקד דיווחה על המצב בקיבוצים והטיפול בבעיות שנתגלו. ולוולה שור קרא להדוף את הביקורת כנגד פעולות צה"ל, ולחזק את ידי שר הביטחון, עמיר פרץ. הוא דאג להזכיר שהחזית נמשכת גם בקיבוצי הדרום וציין את מפעלי האירוח בקיבוצים, שנרתמו לסייע הן לתושבי הצפון והן לתושבי הדרום ובהם חברי נחל עוז המופגזת.

 

שר המדע, התרבות והספורט, אופיר פינס, סקר את מהלכי המלחמה והתייחס למהלכים המתגבשים לסיומה. לדבריו ממשלת לבנון עומדת עכשיו בשעת מבחן שנושא הסכם הפסקת האש, וצריכה להחליט האם להיות בת ערובה של החיזבאללה או ממשלה ריבונית. הדילמה של ממשלת ישראל היא האם להישאר בלבנון עד בוא הכוח הבינלאומי, או לצאת מאודמות לבנון ולפקח על רצועת הביטחון מבחוץ. פינס הודה שהממשלה לא מטפלת כראוי באוכלוסייה בערים היהודיות וביישובים הערבים, והעלה את האפשרות לפינוי יזום מערים מסוימות.

 

הוא אמר שהציע לשר האוצר לחלק מקדמות, ולהשקיע אמצעים רבים לשיקומם ולטיפוחם על הנגב והגליל לאחר המלחמה.
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים