קשר ישיר - קטעי עיתונות

קשר ישיר

יעקב לזר


 

הכי בעולם

"הארץ", 28.7

 

מהו הבסיס העובדתי עליו נשען מפקד בסיס חיל האוויר בחצרים, אל"מ א, המאפשר לו לומר אחרי שבועיים של הפצצות בלבנון (ומספר ימים לפני הכפר כנא), שצה"ל הוא "הצבא הכי מוסרי בעולם"? (בשיחה עם מירון בנבנישתי).

 

אותו בסיס עובדתי, כנראה, שמאפשר לו לומר, באותו ראיון, ש"הרכבים היחידים שמותקפים (על ידי חיל האוויר), הם רכבים שיורים".

 

ללמדך, שמי שאמון על פגיעה במטרה, לא חייב להיות אמון גם על דיוק במילים. אחרי הכל, זה לא המקצוע שלו.

 

עבר תהליך הפללתי

"הארץ", 28.7

 

באותו ראיון עם אל"מ א. למדתי על מינוח צה"לי חדש (לפחות לי): רכב מופלל. חיל האוויר לא יורה על רכבים סתם. "כל רכב שנתקף עובר תהליך הפללתי. לפעמים יש אירועים נסיבתיים שבעטיים הרכב הזה מופלל, קריטריונים מסוימים שהרכב הזה עומד בהם וגורמים למקבל ההחלטות לקחת החלטה שהוא מופלל".

 

אני יכול להעלות על דעתי קריטריון אחד כזה. כלי טיס של צה"ל מגלה רכב טרנזיט נוסע בין הכפרים. מצד אחד אפשר שהוא מכיל משפחה שנמלטת מאימת ההפצצות, כפי שצה"ל הורה לה לעשות. מצד שני מדובר ברכב מספיק גדול כדי להעביר בו אמצעי לחימה לחיזבאללה, קטיושות למשל. יכול להיות שבעצם זה שהוא טרנזיט, הוא כבר הפליל את עצמו, ויגרום למקבל ההחלטות בחיל האוויר לקחת החלטה שהוא מופלל. כי יותר נכון להרוג משפחה לבנונית ברכב מילוט, מאשר לאפשר לחיזבאללה לקבל קטיושות, שאחר כך יהרגו משפחה ישראלית בנהריה (צפת, חיפה, עפולה). אם הם רוצים לברוח והם משפחה גדולה, שייסעו בשני מרצדסים ולא בטרנזיט.

 

חוץ מרכבים שמפלילים את עצמם, יש גם בתים שמפלילים את עצמם. לבנון מלאה כאלה (מיל.). אל"מ א. לא אומר את זה במפורש, אבל זה די ברור. בית שקיים חשש שהסתירו בו אמל"ח או שמתחבא בו מבוקש, עובר תהליך הפללתי, ובסופו של דבר הופך מבית עומד לבית משתרע.

 

החיזבאללה, לעומת זאת, יורים עלינו רקטות וטילים ללא הבחנה, ולא מעניין אותם בכלל, אם הרקטה שלהם תפגע בבית שעבר קודם תהליך מסודר של הפללה, או סתם בבית חף מפשע.

 

להשמיד ולמחוק

מודעה ב"מעריב", 28.7

 

עוד בענייני שפה. יש ימין חדש בישראל. הימין החדש זו "חברה רשומה, ללא מטרות רווח, שפועלת לאחדות העם וביטחון ישראל", שמביעה מחאה גדולה על היד הרכה, אם לא לומר אוזלת היד, שמגלה ישראל במלחמת לבנון השנייה, וקוראת "להשמיד ולמחוק את כל היישובים בדרום לבנון" (מעוניינים דוברי עברית מוזמנים לפנות לשמוליק, דוברי רוסית ליהודה).

 

במודעה שפרסם הימין החדש ביום שישי בעיתונים, צד את עיני השימוש החביב שעשו שמוליק ויהודה במילה "דוגמית" (מבית מדרשו של צביקה הדר, כמדומני). "מדוע אין הורסים את בינת ג'ביל עד היסוד, כדוגמית לכל שאר הקרבות בעתיד"? שאלו מנסחי המודעה, ופעם נוספת: "על כל קטיושה שתשוגר לישראל - יושמד עוד כפר לבנוני... לאחר הצגת 'דוגמית' כזאת, יהיה ברור לכל, שישראל - רצינית".

 

אם מחיקת כפר עד היסוד זו דוגמית, נקל לשער איך נראית דוגמה. ואם אני מבין נכון את ההבדל בין אל"מ א. מחיל האוויר לבין שמוליק (או יהודה) מהימין החדש - אל"מ א. צריך שהכפר הלבנוני קודם יופלל לפני שיופצץ, בשביל שמוליק ההפללה מיותרת.

 

הברוטליות והאכזריות

26.7 Ynet, "מעריב" 31.7

 

"אנו מתנגדים באופן מוחלט לברוטליות ולאכזריות של המדיניות הישראלית אשר הרקיעה לפסגות חדשות בשבועות האחרונים. דבר אינו יכול להצדיק את המשך הכיבוש, את הסגר והדיכוי בפלסטין. דבר אינו יכול להצדיק הפגזת אוכלוסייה אזרחית והרס תשתיות בלבנון וברצועת עזה". כך כתבה קבוצה של במאי סרטים ישראלים, במכתב שנשלח לבאי הביאנלה השמינית לקולנוע של העולם הערבי (שבוע לפני ההפצצה בכפר כנא). בין החתומים על המכתב הבמאים אבי מוגרבי, אברהם הפנר, ג'אד נאמן, רם לוי ואחרים.

 

"זה אבסורד מוחלט, שאנשי שמאל בישראל מביעים תמיכה בכוחות ובמאבקים שחיזבאללה מסמל", הגיב המחזאי והבמאי יהושע סובול ל"מעריב". "לא ייתכן, שהשמאל בישראל יתמוך באיזושהי צורה בכוח המנסה להחזיר את העולם המוסלמי לימי הביניים המוקדמים... בתופעות כמו החיזבאללה צריך להילחם בכל העולם, ולא רק אנחנו.... נסראללה ושולחיו מעוניינים להשמיד את מדינת ישראל". למחזאי והבמאי ואיש השמאל שמואל הספרי דעה דומה: "השאלה אם זה מוסרי להגיב על קטיושה שנופלת על הראש איננה עומדת כלל על הפרק. אידיוט מי שחושב שזה לא מוסרי".

 

מוגרבי, הפנר, נאמן ולוי אינם אידיוטים. הם רק חולים במחלה אופיינית לחלק מאנשי השמאל, והיא כנראה חשוכת מרפא. בניגוד לחיזבאללה, אי אפשר לחשוד בהם שהם רוצים להשמיד את מדינת ישראל. הם רק עוזרים, קצת, לאלה שכן רוצים.

 

ימין ושמאל ג'יהאדיסטי

מוסף "הארץ", 28.7

 

"גרתי על הגבול במלכיה, וראיתי את חלקות הטבק הקטנות של חקלאי דרום לבנון, והאמנתי ששגשוג משני צדי הגבול יבטיח שקט, שנסראללה ישאף שלאנשים שלו יהיה טוב. בכך טעיתי, בהחלט טעיתי". זהרה ענטבי, ממנהיגות "ארבע אימהות", בת קיבוץ גבע, בראיון ל"הארץ".

 

ועוד היא אומרת: "מה שמחריד אותי עכשיו זה השמאל הרדיקלי. הוא נשמע לי ג'יהאדיסטי בדיוק כמו שהימין ג'יהאדיסטי. כי כמו שהימין אומר שהעולם תמיד אשם ואנחנו תמיד צודקים, והשמאל הג'יהאדיסטי אומר שאנחנו תמיד אשמים והעולם תמיד צודק. גם לשמאל וגם לימין יש הוראת הפעל אחת, ללא קשר למה שקרה".

 

אמת, בהבדל קטן אחד: הוראת ההפעל של השמאל הקיצוני מתבטאת לכל היותר בכתיבת מכתבי מחאה וביציאה להפגנות. בהוראת ההפעל של הימין הקיצוני יש קשת תגובות הרבה יותר מגוונת. הם לא רק אומרים, הם גם עושים.

 

משל הגשם של חלוץ

מוסף שבת של "מעריב", 28.7

 

"אני חושב שיש פה הישגים יוצאי דופן, רק שההישגים שלנו מוצנעים, והישגי הצד השני זוכים לסיקור נרחב", אמר הרמטכ"ל דן חלוץ ל"מעריב". "יש פה איזו תחושה שיורד מבול והולכים שניים, ורק השחור נרטב והלבן יבש כל הזמן. לא. הגשם שאנחנו מורידים הוא הרבה יותר דרמטי. רק שזה גשם שקוף, אף אחד לא רואה אותו".

 

האמת, אני לא בטוח שהבנתי עד הסוף את משל הגשם של חלוץ. הפכתי והפכתי בו, ולא הצלחתי להחליט מי זה השחור שנרטב כל הזמן והלבן שנשאר יבש כל הזמן. אנחנו הלבנים שנשארים יבשים וחיזבאללה השחור שנרטב, או ההפך? (סיוע מצד הקוראים בפיצוח הסוגייה יתקבל ברצון).

 

מה שבטוח, שאחרי מה שקרה בכפר כנא, אף אחד לא יכול לטעון שאנחנו מורידים גשם שקוף שאף אחד לא רואה אותו. את הגשם אולי לא רואים, לפעמים מורידים אותו בלילה, אבל התוצאות שלו מופיעות בימים אלה על כל מסך טלוויזיה בכל רחבי הגלובוס.

 

אחרי הגשם, יש המון בוץ. בייחוד בלבנון.
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים