החצר

ורד דרורי

 


1. מנעימים את השהות

 

התזמורת הקאמרית הקיבוצית ערכה מחווה מיוחדת לילדי הצפון ויישובי עוטף עזה והזמינה "ילד והורה בכרטיס אחד" לקונצרטים לילדים "מכתבים מפליקס" ו"בארץ צליל", אשר התקיימו במוזיאון ת"א לאמנות. ההיענות הייתה מעל למצופה.

התזמורת הקיבוצית שחלק מנגניה הם קיבוצניקים ואלה שלא כאלה גם הם גרים בפריפריה, הרגישה שזה הזמן להראות סולידריות ולחנך בינתיים את ילדי ישראל להאזנה למוזיקה קלאסית.

"קצת רגעי נחת והנאה מצלילים של מוזיקה שונה מזו הנשמעת לאחרונה במקומות מגוריהם", אמרה ציפי לסקי, מנהלת השיווק של התזמורת.

 

2. שאמאן להמונים

 

מול המלחמה הזאת אפשר לנכס לעצמנו גם קצת חוכמה אינדיאנית, ומי אם לא נטע אלוני ממעגן מיכאל היא זאת שתעזור לנו בזה. אלוני מנחילה מזה שנים את תורת ה"שאמאנים" האינדיאנים במסגרת מרכז טנקה במעגן מיכאל, ולאחרונה הוציאה לאור את הספר "הרוח הוא אמי" המתאר את חייו, משנתו ודרכו של שאמאן אינדיאני מצפון אמריקה.

"בר הארט" ("bear heart"), שהוא אחד מאחרוני השאמאנים הקלאסיים, מלמד בצורה קולחת איך לעמוד בשלווה אינדיאנית מול קושי הימים הללו!

 

3. הר של כשרון

 

סרטו של ד"ר אמיר הר-גיל מקיבוץ יקום, "הכשרון לחיות", זכה בפרס חביב הקהל בפסטיבל הסרטים הבינלאומי Real to Reel שהתקיים במדינת צפון קרולינה בארה"ב. הסרט בלט מתוך קבוצה עצומה של סרטי עלילה באורך מלא, סרטים קצרים, סרטי אנימציה וסרטים דוקומנטריים. עוד קודם לכן הגיע הסרט הזה לציונים גבוהים בארץ והיה בין חמשת המועמדים הסופיים לזכייה באוסקר הישראלי.

הסרט מתאר סיפור אהבה בין אביו של אמיר, ניצול שואה ונכה מלחמת השחרור, לבין אישה גרמניה שאביה היה נאצי שניהל מפעל לייצור מכלי הגז שהיה בשימוש במחנות ההשמדה.

סחטיין אמיר!

 

4. ויחנו איש תחת זיתו

 

האייטם הבא לא היה אייטם לולא היה הג'יפ החונה קשור בשלשלאות (לעץ זית) ומסונדל כיאות שייך ללא אחר מאשר זמי בן חורין (געש), מאבירי הזרם השיתופי ומהיותר לוחמניים שבהם. "שלי שלי ושלך גם שלי?!"

 

5. "מועדון לחבייר"

 

כל הקיבוצים המתחדשים מוצאים הזדמנות בימים טרופים אלו לחדש את תחושת היחד.

בעיתון "על המצב" שיוצא מדי יום במועצה האזורית גליל עליון ומביא לצד עדכונים גם אנקדוטות שונות, מצאתי ידיעה קצרצרה שהודיעה ש"בקיבוצים עמיעד, מלכיה, כפר-הנשיא ומחניים, נפתחו מחדש המועדונים לחבר, לקפה, עוגה וגיבוש!" יוזמה ברוכה לכשעצמה, ומי יודע, אולי, אם תימשך המלחמה, עוד תוחזר ה"לינה המשותפת".

 

6. ומדרום תיפתח הטובה

 

בעלי הצימרים במועצה האזורית אשכול ומפעילי האטרקציות התיירותיות החליטו להעניק הנחות מיוחדות לתושבי הצפון וזאת לאות הזדהות עם מצבם. המחירים המיוחדים יאפשרו למי שמעוניינים, לבוא לאורחנים וחדרי האירוח בחבל הבשור לתקופה ממושכת עד לסיום הלוחמה.

מי שיגיע לנפוש באזור מוזמן גם להנות ממסאז' בספא, במחירים מוזלים. באתר "נענע" לעומת זאת הופיע השבוע מאמר המתאר את חוויותיה המהנות של כתבת האתר לענייני תיירות. מה להגיד לכם? צימרי רעים נשמעים אחלה.

 

7. ועוד הוסיפו להלל את יוספה...

 

השבוע נפרדו עובדי התנועה הקיבוצית מיוספה יגר (כפר סאלד), שסיימה את תפקידה כמזכירת אגף הכלכלה מזה 14 שנה.

יוספה שיוצאת לגמלאות ליוותה בתפקידה תהליכי שינוי רבים ועבדה בצמוד למספר רכזים. וכך התכנסו ובאו כל שועי ושוהי ליאונרדו אל מול שולחנות עמוסי כל טוב (טוב, לא צריך להגזים - עוגות ופירות. בכל זאת, המחלקה לכלכלה). נאמרו מילות התודה, והוזכרו כל התכונות שמאפיינות את יוספה - חריצות, מקצועיות, דקדקנות, סדר ו"ייקיות". בהצלחה ליוספה בהמשך.

 

8. סינדרלה בגבעת ברנר

 

דלעת ענק במשקל של 70 קילו ובהיקף של 2.10 מטר, שהייתה יכולה לשרת את המרכבה של סינדרלה בנוחיות רבה, גודלה במשתלת גבעת ברנר והפכה למוקד עניין ועלייה לרגל של חברי הקיבוץ שבאים לצפות בפלא. דלעת הענק גדלה וטפחה לממדים אלו במשך כ-100 ימים וגם אז היא נקטפה בשל מחלת עלים שתקפה אותה ואיימה על שלומה. מי יודע למה הייתה יכולה עוד להגיע. אפשר לחזות בפלא ולמהר, לפני שהפיה תהפוך אותה לכרכרה.

 

9. עוד מילה על אופטימיות

 

חיה אברהמי מקיבוץ רמת הכובש עוסקת מזה שנים רבות בציור במקביל לעיסוקה כמורה לאמנות. חיה, ששואבת את השראתה ממקורות רבים, עוסקת מזה זמן בנושאים בעלי מוטיבים פרימיטיביים והצבועים בניגוד עז בקשת רחבה של ורודים עזים, כתומים וסגולים.

יש מי שאומר שצריך להרכיב משקפיים ורודות כדי להסתכל החוצה ולראות את הכל ורוד ויש כאלו שזה כנראה בא להם טבעי.

 

10. נשות הצפון מעניקות חום

 

בימים אלו כשאנו משופעים בהצעות לעזרת אנשי יישובי הצפון, משמח לשמוע שהם עצמם, מי שנשארו בביתם, יוצאים מגדרם על מנת להנעים את זמנם של חיילי צה"ל ולהקל עליהם כמיטב יכולתם. כך שמענו על ורד הכובסת ממעין ברוך שמכבסת עבור החיילים, על נשות גונן שאופות עוגות, ועוד יוזמות ברוכות שכאלו.

 

צו שמונה

 

לידיעת כל מי שהתקשה להשיג בזמן האחרון בטלפון את אייל רייז, מזכ"ל השומר הצעיר - זה לא משום שהנייד שלו הלך לאיבוד. רייז גוייס בצו 8 מהיום הרביעי למלחמה. רייז, מג"ד במילואים, היה בין הראשונים שהכינו את מערך הצנחנים בשטח. ככה זה כשאתה מחנך כל יום לשלום ויש לך רקורד קרבי

 

משפחה אחת

 

כ-100 ילדי קיבוץ יפתח מגיל גן ועד מסיימי י"ב מתארחים בחצרים מאז פרוץ המלחמה בצפון. האירוח, אומרים בחצרים, הוא לכל פרק זמן שנחוץ, ללא מגבלה. ילדי חצרים קיבלו את "הצפונים" בחום ואהבה ואלה משתלבים בפעילות הקיץ של המקומיים. בין האורחים למארחים נוצרו קשרי ידידות אמיצים. חברי יפתח עובדי נטפים, המלווים את הילדים, עובדים באתר נטפים בחצרים. "כולנו משפחה אחת", אומר עופר רימון, מנהל אתר "נטפים" בחצרים.
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים