חילוקי דעות בין ברגיל לג'ומס לגבי עמדת מרצ על המלחמה בצפון

חילוקי דעות בין ברגיל לג'ומס לגבי עמדת מרצ

נחמן גלבוע


ח"כ חיים ג'ומס אורון

ברגיל: זכותנו להגן על הגבול הבינלאומי. ג'ומס: לא התחייבנו לתת לממשלה יד חופשית לכל פעולה, ולהצדיק הפצצת ביירות

 

מזכיר הקבה"א, גברי ברגיל, מביע אי נחת גלויה הן מההימנעות של סיעת מרצ בהצבעת אי-אמון שהוגשה פחות משבוע מאז תחילת המבצע הצבאי של ישראל בלבנון, שהוגשה על-ידי המפלגות הערביות ומהחלטת הסיעה, התומכת בזכותה של ישראל לפעול כנגד מי שפוגע בריבונותה, אך מסתייגת מפעולה שאינה מידתית, כגון פגיעה בריכוזי אזרחים ובתשתיות אזוריות ברצועת עזה ובלבנון.

 

בהחלטת הסיעה הוספו גם שני סעיפים הקוראים לממשלה להוביל להפסקת אש מיידית והדדית בין ישראל לרשות הפלשתינית ובין ישראל לממשלה לבנון, שתבטיח במקביל את החזרת החיילים החטופים, הפסקת פעולות האיבה, תפיסת הגבול בלבנון על ידי צבא לבנון ו/או כוח בינלאומי, הפסקת הפעילות הצבאית של ישראל בשתי הגזרות ושחרור אסירים. עוד נאמר כי הנהלת מרצ מתנגדת לכל הרחבה של פעילות צה"ל בלבנון, ומחליטה לצאת למסע ציבורי שתכליתו יוזמה ישראלית לפתיחת משא ומתן לקראת הסכמי שלום עם נציגיו הלגיטימיים של העם הפלשתיני, עם סוריה ועם לבנון.

 

"אני חושב שאנחנו כאנשי שמאל שפעלו ליציאת צה"ל מלבנון ותמכו בהתנתקות ובחזרה לגבולות הבינלאומיים ביהודה ושומרון", אומר ברגיל, "חייבים להיות ישרים עם עמדתנו עד הסוף ולהתייצב מאחורי הנחת העבודה, לפיה מרגע שחזרנו לגבולות הבינלאומיים, זכותנו להגן על עצמנו באופן מלא כתגובה לכל מתקפה. העובדה שארגון טרור כמו החיזבאללה שולט בגבול הצפוני של מדינת ישראל, היא איום אסטרטגי שישראל לא יכלה להשלים אתו לאורך זמן. הפעולה בצפון היא הכרחית בראייה של ביטחון לאומי כולל, והכרחית להבטחת יכולתנו להמשיך להילחם למען חזרתה של מדינת ישראל לגבולות הבינלאומיים בדרך להסדר קבע. הבעיה עם החלטת מרצ היא שהצליל הנובע ממנה הוא יותר של הסתייגות מאשר של תמיכה, גם אם זו לא כוונת המפלגה".

 

יו"ר הנהלת מרצ, ח"כ חיים (ג'ומס) אורון, אינו מבין על מה מלין ברגיל. קודם כל, הוא מזכיר, מרצ נמצאת באופוזיציה ולכן לא מצפים ממנה לתמוך בממשלה בהצעות אי אמון. "אני מציע לבחון את ההצבעה והחלטת ההנהלה בהקשר יותר רחב", אומר ג'ומס. "אנחנו אמרנו שיש הצדקה מלאה לממשלה לפעול בעקבות הפעולה של החיזבאללה, אבל לא התחייבנו לתת לממשלה יד חופשית לכל פעולה שהיא תעשה במסגרת התגובה. גם כשאני חושב שהמאמץ להרחיק את החיזבאללה מהגבול הוא מוצדק, אני לגמרי לא בטוח שזה מצדיק את הפצצת ביירות. בנוסף לזה, אמרנו באופן ברור שלחזור ולהסתבך בפעולות קרקעיות בלבנון, זו תהיה טעות מאוד גדולה".

 

ג'ומס אינו רואה בקריאה להפסקת אש מיידית שתביא להחזרת החטופים ולהפסקת הפעילות המלחמתית בלבנון ובעזה, משאלת לב שעדיין לא בשלו התנאים להשגתה. "ההבדל בין משאלת הלב הזו לאמירות של ראש הממשלה והרמטכ"ל הוא רק בציר הזמן", הוא אומר. "הרי גם הם אמרו שהפעולה הזו תסתיים באופן מדיני. בהחלט יש לי הרגשה שכבר היום צריך לפעול באופן אקטיבי להשגת הסדר, שיכלול בנוסף למרכיבי הביטחון גם החזרת חטופים ושחרור אסירים. הפנייה שלנו היא לא לחיזבאללה, אלא לממשלת לבנון ולרשות הפלשתינית. זה ההבדל בינינו לבין הסיעות הערביות וחלק מאנשי השמאל. אנחנו לא קוראים לפתוח במגעים עם החיזבאללה, משום שאנחנו יודעים שהוא לא רוצה הפסקת אש. הקריאה שלנו מיועדת גם לחזק כוחות בעולם הערבי כמו מצרים, סעודיה, ירדן, ממשלת לבנון ואנשי אבו מאזן ברשות, שיצאו כנגד הפעולות של החיזבאללה והם הכתובת שלנו להגיע להסדר. אם לא נעשה את ההסדר עם הכוחות האלו, נעמוד בעוד חצי שנה באותו מצב. אני לא מציע שמחנה השלום הישראלי יתבלבל, ויקרא לתת את המפתחות לסכסוך בידי נסראללה ופטרוניו האיראנים והסורים. מצד שני, השיחות עם ממשלת לבנון והרשות היו צריכות כבר להתחיל. אני לא מקבל את ההנחה שעכשיו יורים ולא מדברים. הדיבור הוא אינטרס שלנו גם כשהירי נמשך".
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים