אופציית ההידברות

ארנון לפיד


למרות המצב, הגיעו נציגי "פורום המשפחות השכולות" למפגש עם חברי יפעת, בניסיון לקדם את הסובלנות

 

ביום רביעי בשבוע שעבר, בערב, רבע שעה לפני התכנסותם של ותיקי יפעת במועדון למפגש עם "פורום המשפחות השכולות לשלום, סובלנות והידברות", יבבה הסירנה בקיבוץ. אולי לכן הגיעו רק מעטים למפגש עצמו, וכך מצאו עצמם צורית שריד ועמיתה - איברהים חליל, כפרי פלסטיני מסביבת שכם - עם כ-15 חברים בלבד, רבים מהם, הופתעה צורית לגלות, הורים שכולים, כמותה.

 

היא שכלה את בנה, גיא, לפני כעשר שנים, במהומות סביב פתיחת מנהרת הכותל. בנו של עמיתה הפלסטיני נדרס למוות בידי מתנחל ישראלי. שניהם חברים ב"פורום" המאגד כ-600 משפחות שכולות, חציין פלסטיניות, חציין ישראליות. הפורום, אומרת צורית, אינו פוליטי, ולא מציע הצעות פוליטיות, אלא מבקש "ליצור מצב, שבו המנהיגים והעמים משני הצדדים יעדיפו את ההידברות על הכוחנות, כיוון שברור שיום אחד נצטרך לחלוק אותה כברת ארץ, וככל שנמהר לדבר ולהגיע להסכם, נחסוך עוד כאב ושכול".

 

ש: והמסר הזה רלוונטי גם בימים שמעזה ומלבנון מופעל נגדנו טרור רצחני, ואין שום נכונות לדבר?

צורית שריד: "בעניין לבנון, אני אישית, לפחות, עומדת במקום אחר. עשינו מה שנדרשנו לעשות, יצאנו משם, ביקשנו לחיות בשלום, ומצאנו עצמנו מול ארגון שלא רוצה לאפשר לנו את זה. אני מניחה שאין לנו ברירה אלא לפעול בכוח. אני לא משלה את עצמי שבמזרח-התיכון אפשר לחיות בלי צבא".

 

ש: והחמאס שונה מהחיזבאללה?

"אנחנו חושבים שגם במצב הנוכחי ישראל צריכה לעשות יותר מאמצים להידבר עם אבו-מאזן. אני מסכימה שגם בעזה, אחרי שיצאנו ממנה, עומד מולנו חמאס שלא שש לדבר, אבל אני רואה זאת כביטוי לרצונם של הפלסטינים להציב מולנו כוח. הם בחרו בחמאס בעיקר בגלל הסיאוב ברשות הפלסטינית. לפחות כל מי שאנחנו מדברים אתם אומרים שפשוט נמאס להם מהשחיתות".

 

ש: למי אתם עמלים?

"זו באמת שאלה לא-פשוטה, אבל אנחנו משוכנעים שגם במצב הנוכחי הקשה צריך לשמור ולטפח את אופציית ההידברות, ולזכור שבסופו של דבר נמצאים בלבנון ובשטחים לא רק חיזבאללה וחמאס, אלא בעיקר אנשים פשוטים, שכמונו רוצים לחיות בשלום, ועייפו מהדם וההרג".

 

למרות המצב, מספרת צורית, קיבלו אותם החברים ביפעת בחמימות, והמפגש אתם היה נינוח בהרבה ממפגשים אחרים שהתנסו בהם אנשי הפורום. "היו חילופי דברים, אבל ברוח טובה, והמסר שיצאנו אתו הוא, שלמרות שאינם רואים כרגע פתרון, הם בהחלט מאמינים שצריך להגיע להידברות".

 

ש: גם הפלסטינים בפורום זוכים להקשבה ולהסכמה כזאת בקרב בני עמם?

"אענה לך בסיפור שסיפר איברהים חליל, שהיה אתי ביפעת: אחרי שבנו נדרס בידי מתנחל - ועל-פי קביעת בית המשפט, הדבר נעשה במתכוון - אמרה לבתו המורה שלה: 'עלייך להתנקם ביהודים שרצחו את אחיך'. בתגובה, ענתה לה הנערה: 'נכון שיהודי הרג אותו, אבל לא כל היהודים הרגו אותו'. זו בעיניי אמירה מאוד משמעותית, שמוכיחה שלא הכול שחור או לבן".
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים