תרבות תחת אש

תחיה שירן


פרויקט "קשת אילון" יעבור ל"בית ברל" ולמשכן העירוני למוזיקה ולאמנויות ברעננה * להקת המחול הקיבוצית עוברת מגעתון לשפיים וליקום * פסטיבל המוזיקה בכפר-בלום נדחה לסוף אוגוסט * כשהתותחים רועמים, המוזות נודדות

 

האירועים בצפון המדינה אילצו את הנהלת "קשת אילון" - כיתות האמן הבינלאומיות לכינור, המתקיימות זו השנה ה-16 בקיבוץ אילון שבגליל המערבי - לחפש אכסניה זמנית במרכז הארץ.

 

לפני ימים מספר שוגר אל אופיר פינס, שר התרבות, שדר בחתימת גלעד שיבא, מנכ"ל קשת-אילון, ומאיר בר-אוריין, יו"ר העמותה, המבהיר כי קשת-אילון נחושה בדעתה להמשיך בפעילות חרף המצב, ולא לבטל את קורס הקיץ המתוכנן. מהממשלה נדרשו גיבוי וסיוע.

 

בקיבוץ אילון מתקיימת כל השנה סדרת קונצרטים "קשת של צלילים", אך מחר (21.7) אמור להיפתח קורס הקיץ הבינלאומי, בחסות המאסטרו שלמה מינץ ובניהול המוזיקלי של פרופ' יצחק רשקובסקי, שיימשך עד 8 באוגוסט. לקורס נרשמו 56 כנרים צעירים מ-18 מדינות, המיועדים, כאמור, לקחת חלק במגוון כיתות אמן עם הדרכה אישית מגדולי הכנרים והמורים לכינור, שחלקן יתקיימו בליווי תזמורת, וכן בסדנאות ובקונצרטים - כאשר כל האירועים האלה פתוחים לקהל הרחב. בין השאר מתוכננים כמה אירועים שיוקדשו למוצארט, במלאות 250 שנה להולדתו; יום מחווה לאידה הנדל; וכמובן - קונצרט הגאלה המסורתי, המיועד לאיסוף תרומות, שיתקיים ב-1 באוגוסט במשכן לאמנויות הבמה שבבית האופרה בתל-אביב.

 

בסופו של דבר, העתיק הפרויקט את מקומו אל מתחם מכללת "בית ברל". מפרט גלעד שיבא: "נתגורר בבית-ברל ונקיים שם את כיתות האמן והשיעורים האישיים, ואת הקונצרטים בערבים נערוך במשכן העירוני למוזיקה ולאמנויות ברעננה (רח' השומר 19, חניה דרך רחוב הפלמ"ח, בשכנות לקריית החינוך)". שיבא מציין כי עיריית רעננה העניקה לקשת-אילון את השימוש באולם ללא תשלום, וכי מכללת בית-ברל, קרן ברל כצנלסון, המכון הבינלאומי למנהיגות וגם ה'קנטרי קלאב' של בית-ברל - "עשו כמיטב יכולתם ללכת לקראת קשת-אילון".

 

זו הפעם השנייה בהיסטוריה של קשת-אילון שהמתיחות באזור מחייבת את הנהלת הפרויקט להעתיק את הפעילות אל מקום אחר. בשנת 1993, בעיצומו של מבצע "דין וחשבון", הועתק הקורס לסמינר אפעל.

 

להקת המחול הקיבוצית פועלת בדרך כלל בקיבוץ געתון שבגליל המערבי. שם מתגוררים הרקדנים ואנשי הצוות, שם נמצא הסטודיו, נערכות החזרות ונולדות היצירות של רמי באר. מגעתון יוצאת הלהקה להופעות ברחבי הארץ ובחו"ל. עם תחילת מטחי הקטיושות על הגליל המערבי, נאלצו חברי הלהקה, כמו כל תושבי האזור, לרדת למקלטים.

 

הלהקה נמצאת עתה בעיצומן של חזרות חידוש ליצירתו של רמי באר "זכרון דברים", לקראת נסיעתה הצפויה, באוגוסט, להופעה באירוע הפתיחה של המרכז לחקר השואה באוסלו, בירת נורבגיה.

 

כיוון שכעת לא ניתן לקיים את החזרות בגעתון, החלו לחפש מקום חלופי. התברר שהההזדהות והרצון לשתף פעולה עם הלהקה, לנוכח מצב החירום שנקלעה אליו, היו גדולים ומרגשים. בין השאר, פנתה הנהלת להקת "קמע" אל הנהלת להקת המחול הקיבוצית והציעה לה את אולמות החזרות באולפן "בת דור" בבאר-שבע, ומקיבוץ עין-גדי הגיעה פנייה לאירוח הלהקה במחיר נמוך במיוחד.

 

לבסוף הוחלט לקיים את החזרות באולם ביקום, משכנה של התזמורת הקאמרית הקיבוצית, השרויה כעת בפגרת הקיץ. חברי להקת המחול, המגיעים ממקומות שונים בארץ, יתגוררו בקיבוץ שפיים, שם כבר פועלים לאיתור חדרים ודירות לאירוח הצוות, כולל שתי הרקדניות הזרות, מיפן ומנורבגיה, שהחליטו להמשיך את עבודתן בלהקה למרות "המצב".

 

כמו כן יקיימו חברי הלהקה מופעים מיוחדים לילדי הצפון ולילדים מהקיבוצים שבקו האש, המתארחים בקיבוצי המרכז, ויציגו בפניהם את המופעים המצליחים של הלהקה לילדים, "פטר והזאב" ו"קרנבל החיות".

 

גולת הכותרת של הקיץ לחובבי המוזיקה בישראל, פסטיבל המוזיקה בגליל העליון בניהולו האמנותי של מיכאל מלצר, שמרכזו בכפר-בלום והשנה כלולים בו שלושים מופעים מגוונים - ושהיה אמור להתקיים, בכפר-בלום ובמקומות נוספים בגליל, באולמות ותחת כיפת השמים, בין 29-20 ביולי - נדחה בינתיים לסוף אוגוסט.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים