קשר ישיר - ביקורת על קטעי עיתונות

קשר

יעקב לזר


בלתי רגילים

"מעריב", 9.7, "מבט" 6.7

 

עמיר פרץ הוא איש של מילים גדולות, בומבסטיות. ביום שישי האחרון ערך פרץ ביקור אצל הכוחות הלוחמים של גולני בעזה, ואמר, ש"הישגי המבצע הם בלתי רגילים".

 

בלתי רגילים באיזה מובן? את החייל החטוף גלעד שליט לא הצליחו לאתר ובוודאי לא להחזיר הביתה. את ירי הקסאמים על אשקלון, שדרות ויישובי האזור, לא הצליחו למנוע. הקסאמים ממשיכים לנחות. ההישג המרכזי של המבצע עד יום שישי בבוקר, היה קצת יותר מ-20 פלשתינים הרוגים (ונכון לכתיבת שורות אלה מספר ההרוגים כבר עלה את ה-50). מה פה בלתי רגיל? בשום מבצע צבאי אליו יצא צה"ל עד היום לא הצליחו להרוג כל כך הרבה ערבים בזמן כל כך קצר?

 

יום לפני כן היה עמיר פרץ באפעל. שם הוא אמר, שלפעולה המדודה של צה"ל בעזה, יש לגיטימציה לאומית ובינלאומית, "כמו שלא הייתה מעולם". מעולם? אף פעם? אין זאת, כי אם יועצי התקשורת שלו עשו מחקר מהיר, וגילו שלשום מבצע קודם של צה"ל שנערך מחוץ לגבולות ארצנו, לא ניתנה לגיטימציה גורפת כזו, מבפנים ומבחוץ. יום לאחר מכן, על רקע ה"הישגים הבלתי רגילים" של המבצע, תמונת המצב כבר הייתה שונה לגמרי, אבל מי זוכר?

 

עמיר פרץ בוודאי סבור שהסגנון הזה שלו עושה רושם על מישהו. זה נכון, אבל רושם הפוך מזה שאליו הוא מתכוון. הוא צריך לזכור שהוא כבר לא מנהיג פועלים, הוא שר ביטחון. יש הבדל. גם בצורת ההתנסחות.

 

עצוב בבית קמה

אתר הקיבוצים, 7.7

 

"בינתיים אני נהנה מחיי בקיבוץ השומר עדיין על אופיו השיתופי ויכול להשקיף בשלווה ובשמחה לאיד על צרותיהם של אחרים". יזהר בן נחום, בטור אישי התוקף את השינויים בקיבוצים (השמחה לאיד היא גם על ההסתבכות של קיבוץ שובל. אין כמו שמחה לאיד בין קיבוצים שכנים).

 

בן נחום מלגלג על קליטת בנים לחברות בעצמאות כלכלית, ומזכיר לצורך כך את הכתבה על קיבוץ רבדים שהתפרסמה ב"הדף הירוק". אם הבנים לא שותפים לאותם חוקי משחק כמו חברי הקיבוץ האמיתיים, אז מה ההבדל בינם לבין תושבים? הוא שואל. "חברים תותבים", הוא מכנה אותם.

 

ממה שאני יודע, לחברי בית קמה, קיבוצו של יזהר בן נחום, אין את הפריבילגיה להשקיף בשלווה ובשמחה לאיד על צרותיהם של אחרים. יש להם מספיק משלהם. ניהלתי לא מזמן שיחה עם אחד מחבריו של בן נחום, ולמדתי ממנו שהילד הכי צעיר בבית קמה, שנולד לחברי קיבוץ, הוא היום בן שמונה. שמונה שנים לא נולד לחברי בית קמה תינוק! (בנחשון, אני מעריך, נולדו באותן שנים כ-40 תינוקות, פלוס מינוס). עוד אמר לי אותו חבר, שבית קמה ממוקם באחד המקומות הנוחים ביותר בנגב, ואילו היו מציעים לבני הקיבוץ לחזור אליו בתנאים שמתקבלים על דעתם, אין ספק שרבים מאוד מהם היו חוזרים. לקיבוץ הם אינם חוזרים, ולהצטרף לשכונה הקהילתית המוקמת בימים אלה בצמוד לקיבוץ הם אינם יכולים, משום שאין ידם משגת לרכוש בית במחירים הנדרשים בשכונה.

 

המסקנה העגומה העולה מהנתונים האלה, היא שחברי בית קמה ויתרו על הקיבוץ שלהם. או שיתופי או שום דבר, אחרינו המבול. "הקיבוץ שלי אינו משנה את אורחות חייו, לא מתוך חוסן פנימי", כתב בן נחום, "אלא פשוט מכיוון שאין בו בכלל דיונים על נושא כלשהו". ברבדים וביסעור ובגשר הזיו החברים לקחו אחריות על עתיד הקיבוץ ומצאו את הפתרונות המתאימים להם. ומה בבית קמה? בן נחום משקיף בשלווה ובשמחה לאיד על מה שקורה בקיבוצים אחרים? עצוב.

 

עבריינות אידיאולוגית

כל העיר, 7.7 ,Ynet 9.7

 

משטרת ירושלים עצרה לפני שבוע נערה בת 16 מאחת ההתנחלויות, בחשד שנכנסה לחצר ביתה של שופטת בית המשפט העליון אילה פרוקצ'יה, ותלתה שלטים בגנות השופטת, בה נכתב: "רודפת ילדים", "עבריינית אידיאולוגית", ו"כל הכבוד לנוער הגבעות". הביקור, לא הראשון מסוגו, היה על רקע החלטה של פרוקצ'יה, להשאיר במעצר נערה מתנחלת אחרת, שנעצרה בחשד לעבירת אלימות, וסירבה לשתף פעולה עם חוקריה.

 

גם הנערה שנתפסה בחצר ביתה של השופטת לא שיתפה פעולה. היא לא הסכימה לחתום על ערבות, בטענה שמדובר בחקירה פוליטית, ושבית הדין "לא הולך לפי חוקי התורה". הוריה נתנו לה גיבוי.

 

את המארב הבא של המשטרה צריך להציב בחצר ביתו של השופט או השופטת שיחליטו על המשך המעצר של הנערה הזו. אי אפשר לשחרר בערבות מי שאינו מסכים לחתום של טופס שחרור בערבות. "רודפי ילדים", "עבריינים אידיאולוגים", "ו"כל הכבוד לנוער הגבעות", יהיה כתוב על השלטים שנערי המתנחלים יבואו בלילה לתלות אצלם בחצר.

 

שלטים וכתובות נאצה זה הקדימון. חמישה מתנחלים נעצרו ביום א' השבוע, בחשד שניסו להצית בירושלים רכב של שוטר שהשתתף בפינוי מאחזים. החמישה, תושבי ההתנחלות יצהר, נעצרו על ידי חוקרי היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות. שלושה מהם נתפסו בעת מעשה לאחר ששפכו על הרכב דלק והציתו את פתיל ההשהיה.

 

כדאי להתחיל לשמור על הרכב של השופטת אילה פרוקצ'יה . גם כשיורדים גשמי קיץ, אין מנוחה לרשעים.

 

4000 בובות פנויות

מעריב, 9.7

 

ראש אגף התנועה במשטרה, ניצב שחר אילון, החליט לחלק בובות ספוג בצורת שוטר לנהגי ישראל שיקבלו דו"חות תנועה, בסימן - שפוך חמתך על הבובה ולא על השוטר, שרשם לך דו"ח. השר לביטחון פנים אבי דיכטר לא אהב את הרעיון (לא נועצו בו), ונתן הוראה לבטל את היוזמה היצירתית. עכשיו תקועה המשטרה עם 4,000 בובות ספוג של שוטרים (4 שקל הבובה) ולא יודעת מה לעשות אתן.

 

אולי לחלק לקראת החגים ביצהר, איתמר ותפוח? שישרפו אותן במקום את המכוניות של השוטרים?

 

כל המקיים נפש אחת

עמודים, ביטאון הקיבוץ הדתי

 

רבני הקיבוץ הדתי פרסמו קריאה לציבור שלהם, לחתום על כרטיס אד"י לתרומת אברים.

 

"יש להוריד מסדר היום את כל הטענות הפסדו-מיסטיות המונעות תרומת איברים", קובעים הרבנים, "להסביר שנתינת חיים לאחר המוות הוא ערך עצום, שזאת אחת המצוות המעטות שאדם יכול לקיים אחר מותו". בהודעה שפרסמו נאמר: "הקיבוץ הדתי קורא לראשי קהילות ולתנועות התיישבות להתגייס להעלאת החשיבות של תרומת איברים, שנאמר כבר על-ידי חז"ל: 'כל המקיים נפש אחת מישראל - כאילו קיים עולם שלם'.

 

הקריאה הזו בולטת במיוחד על רקע התנגדות חריפה לתרומת אברים, שהשמיע לא מכבר אחד מחשובי רבני העדה החרדית, וכינה אותה רצח.

 

כמי שנושא בארנקו כבר שנים כרטיס אד"י, אני מברך כמובן על יוזמת רבני הקיבוץ הדתי. לא שהאברים הקשישים שלי הם מציאה גדולה, אבל העיקר הצהרת הכוונות. מה שמביא אותי לכותרת מעניינת מהסוג הבא: "לראשונה - לב של תומך הקיבוץ השיתופי הושתל בחזהו של מוביל קיבוץ מתחדש. ציפייה דרוכה לתוצאות".
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים