החצר - לקט סיפורים מהתנועה הקיבוצית

החצר

ורד דרורי


ח"כ אבו וילן

נעמה לי אהבתך...

 

אבו (אבשלום וילן) ח"כינו הנמר"צ התבטא בחריפות נגד אלו המנסים לפגוע בקיום מצעד הגאווה בבירה הקדושה, ירושלים. התבטאותו בוועדת הפנים של הכנסת גררה תגובות נזעמות רבות, אחת מהם פרי עטו של משורר אלמוני אך כשרוני, מצורפת כלשונה. מה שנקרא - לא נגענו

ח"כ אבשלום וילן - שם רשעים ירקב

לא שלום ולא ברכה

לא הייתי מתייחס לדבריך הנלוזים

אלא כמבטא שפתיים השייך לפוחזים

ולא רק כי בכנסת מקום משכן הליצנים

אתה עושה מלאכתך ושם יורה פנינים.

אומר לך מעט על קדוש עליון זה

משיח קדוש השם אשר אותו אתה בוזה,

היה סמל לענווה וטוהר הכפיים

שם עצמו במקום אחד עם כל אנשי שוליים

איש ספר קדוש עליון מילותיו נלחשות בתפילה

כי ספר התהילים מוכר בכל מקום וקהילה

וגם אם אתה אינך מאמין בדברי החכמים

למד מעט היסטוריה בטרם תפער פה בקול ענות שוטים

דוד מלכנו יזכר לעד כדמות צדיק עליון

ובן שבוית מלחמה היה לו שמו הוא אבשלום

אשר לדראון נזכר לרוע מעשיו

כאשר חשב למרוד כמוך בדוד האב

(זו אולי הסיבה בגינה אותו תאהב)

אז אם תרצה להזכר כמי שהשאיר חותם

במקרה אתה כאבשלום תזכר ידידי וילן

ועוד נקודה פה אוסיף בטרם אסיים

לא את דוד אתה בוזה, בעצמך הינך הולם.

 

טוסה טוסה מטאטוסה

 

אז זהו, שמייד כשנחה עיני על אותה חנות מופלאה בפאתי בואכה שינקין, שבה יש את האוסף הכי מופלא שראיתם בחייכם של מטאטאים, החלטתי לשתף גם אתכם, "ששת קוראי הנאמנים", בפלא העיצובי הזה שפשוט שובה את העין וגם את הלב וגם את מי שלא מתקמצן על להוציא 80 שקל על מטאטא מרהיב ביופיו. שווה, לא רק למכשפות.

 

מצר הנודד

 

מזה 15 שנה שחברי קיבוץ מצר מקיימים מסורת של "נופש נייד". מדובר בכפר נופש נייד שמורכב מקראוונים ובכל שנה נודד ממצר לאחד החופים (בשנים האחרונות זהו חוף הים של קיבוץ נוה ים). לדעת דורון ליבר, רכז המשק והוגה הרעיון, מדובר בדיל הזול ביותר לחברים שכולל ארבע יחידות נופש עם כל השירותים הנלווים ובמחיר אטרקטיבי עד כדי כך שהשנה חברו אף חברי גבע לקואופרטיב.

ומה שראוי לציון זה שעדיין קיימים קיבוצים כמו מצר וגבע בהם חוברות להן יחדיו ארבע משפחות שמוכנות לבלות שבוע זו עם זו בחיי שיתוף ואחווה ... אל תגידו שזה נגמר!!

 

פרובוקטיבית

 

ובפינת הפרגון: ברכות לאסתר מורדוך (גזית), שקיבלה אישור לעבודת הדוקטורט שלה שאף על פי שהיא נושאת את השם הפרובוקטיבי "מהזונה ועד האמזונה", נוגעת בתחום מחזאות המקור הישראלית בראי המגדר ועוסקת בבחינת רפרטואר התיאטרון הקאמרי בשנים 2002-1982 בפרספקטיבה של הביקורת הפמיניסטית על ייצוגי נשים וסוגיות חברתיות.

המחקר נערך בהנחיית פרופ' אבי עוז מאוניברסיטת ת"א וזכה לשבחים בעיקר בזכות היותו פורץ דרך בתחום מרתק שנחקר לראשונה.

 

מה עושה עושה חלוץ, כשהוא עוזב את הקיבוץ...

 

הוא עובר להר חלוץ, מקים שש בקתות שכנות אחת לשנייה, אך נפרדות, בתוך היער, כשכל בקתה פונה אל החורש והחורש פונה אליה וכולן נעלמות בטבע על ההר. זה המקום בו יכול כל זוג לממש את חלומותיו ולזכות בסוף שבוע הכי רומנטי שיש.

"טבע בהר", אתר בקתות הנופש בהר חלוץ (ליד כרמיאל), שייך לאבנר קובלינר, שהגיע להר חלוץ מקיבוץ יסעור לפני כחמש שנים, אחרי שמילא תפקידים שונים בקיבוץ ובתנועה. יחד עם אבנר עובדים במקום אמו יונה קובלינר בת ה-77, חברת יסעור המגיעה מדי יום מהקיבוץ ומנהלת את המשרד, יובל ישמח (שבימים אלה בונה את ביתו בקיבוץ יסעור), האחראי על התפעול השוטף, ושולה נודלר, עוזבת יסעור שעברה גם היא להר חלוץ ואחראית על ארוחות הבוקר.

 

עם הרגליים על הקרקע

 

תלמידי תוכנית המחוננים של עמק חפר תכננו ובנו כדור פורח ואף שאפו לעוף בתוכו למסע סיום שנת הלימודים בהשראת מסעותיו של ז'ול ורן. אך מה לעשות ודרישות הבטיחות בימינו מחמירות משהיו בזמנם של ממציאי ההמצאות, אחרת בטח גם האחים רייט לא היו מקבלים אישור המראה. וכך נותרו תלמידי עמק חפר, מחוננים ומוכשרים ככל שיהיו, אבל עם הרגליים על הקרקע.

 

לא רק רוג'ר ווטרס

 

ביום שלישי שעבר יצאו עובדי התנועה הקיבוצית לסיור לימודי בירושלים, וספציפית - עוטף ירושלים, על כל מורכבות החיים במזרח העיר. את הסיור הנחה במקצועיות עמוס גיל, מנכ"ל עמותת "עיר עמים". הייתה סקירה מקיפה על חומת ההפרדה, המכונה גם גדר ביטחון, על הבעייתיות הרבה והשפעתה על חיי תושבי מזרח ירושלים. התארחנו גם בקיבוץ רמת רחל החוגג 80 שנים להיווסדו. ארגן את הסיור החבר יוסי בן-שאול (מעברות).
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים