טיפ טופ

עדית פלך


גינה לי חביבה

 

במדור הקודם עסקנו בנחיצות המרפסת והחלפתה על-ידי פינות ישיבה בגינה המשפחתית. כניסתה של המרפסת אל תוך הבית, ולחילופין, מעברה לגינה, יוצרים טשטוש בין רהיטי הבית לרהיטי הגן.

 

קרנו של רהיט הגן עלה בשנים האחרונות ורבות המשפחות המשקיעות בו סכום לא מבוטל, לעתים אף יותר מהסכום המושקע בריהוט הבית. האם כדאי להוציא כסף רב על ריהוט לחוץ? ומה ניתן לעשות על מנת לחסוך במידת האפשר?

 

האפשרויות העומדות בפני הקונה די מצומצמות.

 

ראשית, קיימים רהיטי הפלסטיק המוכרים לכל. עמידותם ברטיבות ושמש חזקה במיוחד. הם רחיצים ונוחים לאחסון בימי החורף, ואף מגיעים עם כיסויים תואמים. הנקודה החלשה ברהיטי הפלסטיק היא נטייתם להישבר די בקלות.

 

קיימות בשוק מספר חברות המייצרות רהיטי פלסטיק. המובילה מתוכן, "כתר", נוהגת להחליף פריט שבור בחדש, ללא צורך בהסברים, מה שמהווה יתרון בולט על פני חברות שאינן נוהגות כך.

 

ניקוי רהיטי הפלסטיק פשוט למדי. מים וסבון, או כלור במידה והצבע לבן, יעשו את העבודה. חיסרון נוסף הוא נטייתו של הפלסטיק להתחמם בשמש, מה שהופך את דקות הישיבה הראשונות ללא נעימות. ונקודה נוספת, שהיא חיסרון או יתרון, תלוי בעייני המתבונן, היא מראה הפלסטיק שיש החושבים שהוא זול ואינו מקנה אווירת סטייל ויוקרה.

 

למרות שובו בגדול של הפלסטיק לתעשיית העיצוב, ברוח הרטרו המנשבת בכל מגמות האופנה, ריהוט הגן לא תופס מקום של כבוד בקרב המעצבים, והדגמים העכשוויים שכן ניתן למצוא, יקרים למדי.

 

עץ: הדבר האמיתי

 

חומר נוסף הוא העץ. העץ לסוגיו הרבים, מקנה תחושה של "דבר אמיתי", ריהוט מושקע ויוקרתי. מי שבוחר לקנות רהיטי עץ לחוץ, חייב לוודא שמדובר בעץ איכותי, שעבר טיפול מתאים לעמידות בתנאי רטיבות ושמש. עץ אורן, לדוגמה, אינו מתאים לריהוט גן. רהיטי העץ דורשים טיפול צביעה בלק אחת לעונה (רצוי), ומי שאינו אוהב להתעסק בצביעה, מוטב שימנע מרכישתם, או ייקח בחשבון את עלות צביעתם על-ידי בעל מקצוע.

 

התעלמות מצביעה חוזרת בלק, תביא את הרוכש מהר מאוד לקנייה חוזרת. את רהיטי העץ קשה למדי לאכסן בימי החורף, כיוון שבדרך כלל אינם "מתלבשים" האחד על השני.

 

קיימים גם רהיטי הקש והראטן. יתרונם בקלילותם הרבה, הן במשקל והן במראה, וכמו כן במחירם הזול יחסית. אך אליה וקוץ בה. מחירם הזול נגזר מעמידותם החלשה בתנאי מזג האוויר ולכן יש להחליפם לעתים קרובות למדי. זהו למעשה חיסרון המהווה גם יתרון, משום שכך מתאפשר "להלביש" את הגן בצורה שונה מדי שנתיים-שלוש.

 

ניתן להאריך את חיי הרהיט על-ידי צביעתו בלק. יש לקחת בחשבון שהראטן האמיתי, שהוא למעשה במבוק, מתנהג כמו הקש. מי שמעוניין ליהנות מיתרונות הראטן והפלסטיק גם יחד, טוב יעשה אם ירכוש רהיטים מראטן סינתטי, אתו מתנהגים כמו עם רהיטי הפלסטיק, ועדיין מראם יוקרתי יותר.

 

כמו כן קיימים רהיטי האלומיניום (או ברזל מגלוון) שבדרך כלל משולבים בזכוכית או שיש. הם חזקים ועמידים, אך גם הם מצריכים צביעה חוזרת מדי מספר שנים. התאמתם לנוף הגן שנויה במחלוקת, משום מראם הכבד ומשום שאינם עשויים מחומר המתמזג עם הטבע באופן זורם.

 

תהייה הבחירה אשר תהייה, לפני קניית רהיטי הגן, יש לתת את הדעת לגודל השטח העומד לרשותנו, לתנאי האכסון (אם קיימים בכלל) וכמובן לגודל התקציב.

 

הערת אגב קטנה לסיום: רהיטי הראטן והקש תופסים מקום של כבוד גם בעיצוב הפנים של הבית, כך שמי שביתו מאפשר זאת יכול לשחק אתם בהתאם לעונות השנה, ולרקוד על שתי חתונות במכה אחת.
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים