חוג הנוער

סיון טל


מה זה חופש בכלל?

 

"ביום אנשים עובדים לפי השכל, בלילה לפי הלב - וזה הרבה יותר קשה. לכן אנשים מעדיפים לישון רוב הלילה... הטעם שלי להעדפת החשיכה הוא, כי בחושך עליך לתאר את עצמך, באור היום מתארים אחרים אותך" (מתוך הספר "מר אל כאן אנה")

 

"מה זה חופש בכלל?" (מוקי)

 

חופש?

 

סוף סוף מסיימים את התקופה שבה קבעו לנו מה לעשות ואנחנו חופשיים לעשות מה שאנחנו רוצים.

 

חופשיים? הדילמה היא בין לשבת עד מאוחר בלילה או לנסוע לתל-אביב. אלו באמת השאיפות הגדולות שלנו בחופש? אפשר לענות שכן, אבל אז אנחנו מגבילים את מושג החופש שלנו לחופש מלימודים בלבד. האם הרווחנו את החופש להתגבר על הפחדים? החופש להגיד דברים? החופש להשפיע על חיינו ולכוונם? החופש מהחשש של "אבל מה יגידו עלי"?

 

הזמן של הלילה בו אנו עובדים יותר עם הלב ופחות עם השכל הוא הזדמנות לפתוח דברים, ואת החופש מהלימודים אפשר לנצל על מנת להרוויח יותר משעות בהן אתה מתאר את עצמך ולא מניח לאנשים לתאר אותך.

 

יש חברות מסחריות שמנצלות את החששות שלנו ומשכנעות אותנו שאם נצרוך את המוצר שלהם כל האפשרויות ייפתחו לנו. פרסומת מגוחכת של "דיאט קולה" משכנעת אותנו שנחיה בחיים של חופש אם נשתה קולה, ואם חסר לנו טעם לחיים אז: טעם החיים קולה קולה, מחסור בחברים - מכבי, ואם נאכל הרבה המבורגרים נראה כמו מירי בוהדנה. בקיצור: כסף קונה הכל, אך האם מישהו מצא חברים בזכות בירה מכבי? לעומת זאת, יש מי שמצא חברים בלילות ארוכים משותפים.

 

אני מאמין יותר בלילה חשוך ביחד על אחד הנחלים בגליל או במדבר או במועדון הנעורים לאור נרות מאשר נסיעה לקרטינג רחוק (וגם הגזבר של הקיבוץ מסכים אתי, בגדול הוא לא חובב של קרטינג ונסיעות רחוקות).

 

בחופש נשלב בין הפעילויות בשאיפה שנרוויח גם את הלילה וגם את החוויות, שיהיה לנו חופש גדול.

 

"אם רצונך להיות חופשי ומאושר, עליך להקריב את חיי השיעמום, וזה לא תמיד קורבן קל" (ריצ'ר ד באך)

 

גדול?

 

מחיי השיעמום תמיד רוצים לברוח, אך הקורבן שמרגישים כשמוותרים על השיעמום גדול, מפני שחיי שיעמום נוחים - הם לא דורשים מאתנו כלום. לעומת זאת, לארגן לעצמנו חופש זה דורש הרבה: הרבה ארגון, אחריות, השקעה, מחויבות ועוד מילים ארוכות שנשמעות מבאסות.

 

ועכשיו, כמו בבגרות במתמטיקה, צריך להוכיח את טענתי. אז:

נערים מארגנים לעצמם  לכן : אתם קובעים את התוכן/האוכל/המסלול בגלל שחבריהם הכינו את הפעילות, נערים אחרים יתחברו בקלות ויגיעו יותר + מי שהכין יוצא בתחושת סיפוק פעילות מוצלחת (מ.ש.ל - מה שצריך היה להוכיח)

 

אני בטוח שיהיה לנו חופש גדול ומהנה, עם הרבה לילות ארוכים. שיהיה לכולנו בהצלחה. חג שמח.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים