החצר

ורד דרורי


נתן טל

בשפיים הסנדלר לא הולך לשום מקום...

 

בכניסה לקיבוץ שפיים עמדה לה כ-60 שנה רצפת בטון חשופה ששמשה "זכר לחורבן" של חדר האוכל הראשון שנשרף בשנת 1947. לצדה עמד לו צריף מט ליפול (ששימש בין היתר כסנדלרייה) וכמו בהרבה קיבוצים היה מועד להריסה. יוזמה של מספר חברים וקשר ראוי לציון של עסקים וקהילה-פנים קיבוצי, יחד עם הרשות לשימור אתרים שייעצו ותמכו, הובילו לכך שהצריף שוחזר בדיוק מרבי ובנאמנות למקור, ובמתחם שסביבו נוסדה פינת ראשונים שבמרכז הגינה קיר שעליו שובצו תמונות וקטעי יומן מימי הקיבוץ הראשונים המודפסים על אריחי קרמיקה.

 

ייחודו של המקום, מעבר להיותו אתר ארכיוני פתוח לעין כל, אסתטי ומרהיב, הוא בהפיכת מקום משוחזר למקום תוסס וחי.

 

ומי גר בצריף? להקת המחול הקיבוצית, שבמקרה ורק במקרה, נתן טל, חבר שפיים ומזכיר תק"ם במיל., מנהל אותה.

 

רק עם אופנוע

 

בקיבוץ אחד צפונית לחיפה ושיתופי בעליל, החליט לו מרכז המשק שאופנוע זה הרבה יותר יעיל. אך מה, קמה צעקה: מה, לא ייכלל האופנוע בסידור רכב בשבתות ובהקמה?

 

חוצים את הקווים

 

ובאותו קיבוץ שומר סדר וחוק: יצאה לה "חבירת קיבוץ" בעלת תפקיד די נישא במקום, ונסעה אל הפרדס הסמוך. אך מה? הסתבר שעליה לחצות קו לבן (אנחנו שומרים רק על קווים אדומים!) פנתה לה שמאלה בבטחה כשמנגד הופיעה המשטרה: רשיונות נלקחו, ולא עזרה כל תחינה.

 

זאת ועוד, באותו היום נשלח מי מחברי אותו הקולקטיב שומר המוסר והחוק וקיווקו את הקו לשחור ולבן. ומי הגיח ובא? המשטרה. ושוב, לא עזרו כל ויכוח ותחינה, והוא הועבר לאחר כבוד לתחנה ועכשיו האשמה שודרגה: לא עוד חציית קו לבן, אלא טשטוש ראיות.

 

חום יולי...

 

פרופסור יולי תמיר, שרת החינוך המבטיחה, הבטיחה והגיעה לקיבוץ כפר מסריק למסיבת סיום שנת הלימודים ונפגשה עם הורים ותלמידים משלושת בתי הספר של המועצה.

 

אם אין לחם שיאכלו לחמניות ללא גלוטן וללא פחמימות

 

מירטה אורן (גן שמואל) החליטה לפני כ-19 שנה לייצר ולייבא מוצרים ללא גלוטן, בעיקר מכיוון שבנה דניאל סבל ממחלת הצליאק. זה התחיל כיוזמה קטנה להקמת דוכן טבע בתוך סופרמרקט והיום מתפרשת מחלקת הטבע בניהולה על 350 מ"ר וכ-2,000 מוצרים ממוינים על המדפים לפי נושאים: ללא גלוטן, ללא סוכר, ללא חלבון. בנוסף מספקת אורן מוצרים דלי גלוטן לכמאה נקודות מכירה ברחבי הארץ.

 

המחלקה המשגשגת משכה את עיניה של חברת לייף ועתה היא עובדת עמה בשיתוף פעולה בדוכן בגן שמואל למוצרי מאפה טריים ללא גלוטן, מה שמהווה חידוש ופריצת דרך.

 

הצד האפל של הירח בנווה שלום דום - ומאשה ליטבק מתרוצצת בעמק איילון

 

מספיחי ה-אירוע של השנה:

אז יחד עם מאשה ליטבק (נגבה), חמי סל (עין שמר), שהיה אחראי על האתר ביחד עם עמית מקיבוץ פלך, התרוצצו והזיעו שם קשות עוד רבים וטובים מ"ששת קוראינו הנאמנים". נזכיר רק את חלקם: נדב נאור וצוות הגד"ש של קיבוץ נחשון, אלי רכז גד"ש קיבוץ הראל וצוות הגד"ש של הראל, וכן נערות ונערים מ"צפית" ובעיקר מכפר מנחם ונחשון.

 

מנסים לכבוש את לב הקיבוצניקים בעמק יזרעאל: ירון אוחיון, אייל בצר, ואליק רון

 

הקרב בבחירות לראשות המועצה האזורית יזרעאל מתחמם. מול שלושת הגברים מתמודדת גם חנה אטלי משמשית. למרות שאין אף קיבוצניק שמתמודד על ראשות המועצה האזורית עמק יזרעאל, הקרב הגדול, מסתבר, הוא על לבם של הקיבוצניקים האזרחים הפשוטים.

 

ירון אוחיון אף הגדיל ועשה כשהתייחס בנייר החזון שלו שהופץ בכל היישובים במועצה גם לבעיה "קיבוצית" פר-אקסלנס הנוגעת להסדרת רישום הנכסים והבטיח, "שמועצה בראשותי תפעל ותקדם באופן אינטנסיבי את שיוך הדירות בקיבוצים".

 

תזכירו לנו מאיזה "זרם" הוא?

 

הקונגרס הציוני בידינו

 

בעוד יואל מרשק מבעיר מיני מדורות פוליטיות ותקשורתיות ביציאתו בקריאה נרגשת לאייש מחדש תפקידי פיקוד בצה"ל, התכנסו להם כמה וכמה מחברי התק"ם יחד עם עוד "כמה" צירים מרחבי העולם הציוני באולמות הקראון פלזה הירושלמי וכבשו כל חלקה פנויה במוסדות הקונגרס. בין הנצפים: חגי מירום (יפעת), שנבחר לגזבר הסוכנות, יגאל צחור (רביבים), שנבחר לראש תנועת העבודה העולמית, ואפילו תגבור דרומי הצטרף בדמות אורי נעמתי, ראש המועצה האזורית אשכול שתפקד בזכות עצמו כסגן ציר.

 

הקונגרס הציוני הל"ה, מילה אחרונה בהחלט...

 

ולעומת זאת גברי ברגיל, מזכיר הקבה"א, ושבע פרידמן, אקס מזכירת מרצ העולמית, המתיקו בשולחן בלובי עם "שניים סוכר" כשבפינה אחרת ישבו ירון שור מזכ"ל מרצ ודרור מורג "הנכנס לנעליים" של שבע והמתיקו אף הם...

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים