טיפ טופ - כל בית צריך מרפסת?

עדית פלך


יוליה עמדה במרפסת כשרומיאו סח לה מילות אהבה. גם האפיפיור יושב במרפסת כשהוא נואם למיליוני מאמיניו. מהי למעשה המרפסת, למה כל כך חשוב לנו שתהייה מרפסת, והאם היא באמת נחוצה?

 

באזור מגורים אורבני, כשהקונה משלם עוד כמה עשרות ומאות אלפי שקלים רק משום שמחלונו ניתן להשקיף על פיסת טבע ירוקה, ניתן להבין את כמיהת האנשים לשבת תחת כיפת השמיים, כשהם מוקפים ירק ורוח קלילה מלטפת את גופם.

 

אבל אצלנו, בקיבוץ, במושב, לאיזו פונקציה משמשת המרפסת? למרבה הפרדוקס, מבט חפוז על בתי הקיבוצים, מגלה שמהר מאוד המרפסת נסגרת בחלקה או במלואה. וזאת במקרה הטוב. במקרה הגרוע, הופכת המרפסת למחסן גרוטאות של כל מה ש"אולי פעם נצטרך וחבל לזרוק".

 

המרפסת המיתולוגית בה ישבו המייסדים בשעות בין ערביים, לאחר יום עבודה מפרך בשדות, אינה נחוצה עוד. יש לנו מזגן בבית. בחורף קר מדי לשבת במרפסת, באביב, חוץ מימים נעימים ספורים, מכה השרב, והזבובים והברחשים עטים עלינו, בקיץ חם ולח ודביק, ובסתיו שוב מכה השרב ומותיר לנו ימים בודדים ליהנות מישיבה בחוץ, ואז שוב חורף.

 

מי שבכל זאת לא מוותר על המרפסת, טוב יעשה אם ישאל את עצמו בבואו לעצבה, למה באמת הוא מייעד אותה. אם לישיבה נינוחה של דיירי הבית, על כוס קפה בבוקר או אחר הצוהריים, די לו במרפסת קטנה שתכיל שולחן, כיסאות וכמה עציצים. מרפסת גדולה, אם אינה מטופלת ומטופחת בהמון תשומת לב, מהר מאוד תהפוך למקום מלוכלך, מלא בקורי עכביש ועלים יבשים.

 

מוטב, מראש, להשלים עם העובדה שחיי המשפחה מתנהלים סביב המזגן, ולתכנן מקום קטן (שאינו חייב להיות מקורה), בגינה, בו ניתן לשבת בנעימים, בתוך הירוק, בימים שמזג האוויר מאפשר זאת. פינת ישיבה על הדשא, או כיסוי חצץ, טוף וכד', יענו על הצורך של ישיבה בטבע ובמקביל ימנעו נפילה למלכודת "מרפסת המחסן". גם פינת ישיבה בצל מלא יכולה להיות מוקפת צבע. יש היום במשתלות מינים שונים של צמח הבשמת הנותן כתמי צבע מרהיבים, והוא מיועד לשתילה בצל מלא או חלקי. גם צמח הוינקה נותן פריחה משגעת בצל, וכך גם הגרניום שרבים טועים לחשוב שהוא צריך שמש מלאה. לא בכדי רחובות הערים באירופה, והמרפסות בפרט, מלאים בפריחה שופעת של גרניום זוחל, ושם כידוע הקיץ לא דומה לשלנו.

 

מי שאינו מעוניין להשקיע זמן בטיפוח הצמחים, יוכל לקבל את כתמי הצבע על-ידי פטריות קרמיקה, חסידות מעץ, פעמוני זכוכית ועוד ועוד אפשרויות שניתן למצוא בכל משתלה או בשווקים.

 

חצר הבית של עליז'קה ובבי בונן ממושב היוגב היא פינת חמד קסומה, ללא מרפסת, ולא חסר מקום לשבת. על הדשא, על משטח בטון שבתוכו "נשתלו" חלוקי נחל והוא מוצל חלקית על-ידי מחצלת במבוק ותחת העצים. בכול פינה עציצים, שהם למעשה פסלי מתכת, פרי ידיו של בבי. בקיר הבטון המהווה כניסה לבית,אך נראה גם מפינת הישיבה, הוכנסו במהלך הבניה אבני זכוכית כחולות היוצרות הרמוניה עם פעמוני הזכוכית התלויים בסככת הצל. זוהי פינה קסומה בבית של משפחה המרבה לארח בגינה, גם לארוחות רבות משתתפים, ומהווה הוכחה שלא כל בית צריך מרפסת.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים