הכול פוליטי

הכול פוליטי

קרני עם-עד


ח"כ אורית נוקד

ההצעה להפריד בין תפקיד מזכיר התנועה לראש המחוז הפוליטי נפלה (בגדול!) * מתלהט הקרב על תפקיד יו"ר "תנועת העבודה הציונית" * גם במועצות האזוריות מתחמם * שפע של מינויים "בחלונות הגבוהים" * וגם ד"ש ממורדי "העבודה" * לקט פוליטי

 

מזכיר התנועה, זאב (ולוולה) שור, שב מחופשה פרטית בחו"ל, היישר לקלחת הרותחת של המחוז הפוליטי ודיוני חוק ההסדרים במסגרת ועדת הכספים (ראו ידיעה בעמ' 9). כבר ביום העבודה הראשון לאחר שובו נאלץ מזכיר התק"ם להוכיח את מידת השפעתו וכוחו במזכירות המחוז, ואת המבחן הזה הוא צלח בנקל. מזכירות המחוז הורידה מסדר יומה את הצעתו של אברהם עזאני (עמיעד) לבצע הפרדה בין תפקיד מזכיר התנועה למשרת יו"ר מחוז הקיבוצים במפלגת העבודה. רק שניים צדדו בהצעה של עזאני, לעומת חמישים שתמכו בהמשך ההסדר הקיים, לפיו מזכיר התק"ם מתמנה אוטומטית כיו"ר המחוז.

 

אהרון ידלין (חצרים) הזכיר לנאספים שמדובר בנוהל ישן, לפיו גם מזכירים שקדמו לולוולה כיהנו בתפקיד יו"ר המחוז, למרות ייצוג קיבוצי נכבד שהיה אז למפלגות כמו רפ"י וד"ש. הדיון אפשר לולוולה להתמקד בקשר האמיץ שבין היותו מזכיר לתפקידו כיו"ר מחוז. "היכולת שלי לדאוג לקיבוצים בנושאים שונים - מים, מכסות פטם, ביטוח נזקי טבע ועוד - נובעת לא רק מהיותי מזכיר תנועה אלא גם, ובעיקר מהיותי יו"ר מחוז, דבר שממנף את כוחי". אבל עזאני אינו מתייאש, למרות ש"מאבקו" נחל מפלה: "מצער אותי לדעת", הוא אומר, "שמזכיר של 90 אלף חברים מתקשה לפעול בתוקף תפקידו זה, ונאלץ לנפנף בכך שהוא מייצג 14 אלף חברי מפלגה מהקיבוצים. מה יקרה כשיצטרך לבוא לפני שר שאינו מטעם 'העבודה'? האם ייפגע בשל השתייכותו הפוליטית, או יקבל אוזן קשבת פחות משהיו מקבלים חברינו המזוהים עם אותה מפלגה? ומה יקרה כשתחל קדנציה של מזכיר יחיד? האם יהיה מחויב למפלגה זו ולא לאחרת? דווקא משום כך אני חושב שאין זה ראוי שימלא את שני התפקידים".

 

אחריי, לקונגרס!

 

בתאריכים  18-16ביוני יתקיים בישראל הקונגרס הציוני העולמי, וכבר ביומו הראשון ייערכו בחירות לתפקיד יו"ר תנועת העבודה הציונית. מהמחוז הקיבוצי מבקשים להציג מועמדות יגאל צחור ודוד דרומלביץ', בנוסף לדני כהן ומוטי צווילינג, פעילי "העבודה". ולוולה טען במזכירות הפוליטית כי פיצול הכוחות לא יעשה טוב למחוז, והציע להתלכד סביב מועמד אחד, שעליו תמליץ ועדה בת חמישה חברים. לאחר דיון נקבע הרכב הוועדה: אהרון ידלין (יו"ר), יגאל סלע, תמר שלוי, סלביו חוסקוביץ', שבולת שופט-אדלמן ומזכיר התנועה, ולוולה.

 

דוד דרומלביץ' (רמת-רחל) מתנגד ל"ועדה המסדרת": "לאחר שפנו אליי חברים, חלקם מהקיבוצים ורובם מבחוץ, החלטתי לשקול בחיוב הגשת מועמדות לתפקיד. אני מרכז הוועדה המכינה לוועידה ה-י"ב של הקונגרס וחבר במועצת תנועת העבודה הציונית העולמית, ואין סיבה שלא אבחר לתפקיד. כל השמות ראויים, וראוי שצירי הוועידה יבחרו במתאים מכולם, ולא ועדה מסדרת שתמליץ ותאשר".

 

יגאל צחור (רביבים) מאמין שה"קבלות" שהציג והתמיכה שהוא מקבל מגדילות את סיכוייו לזכות בתפקיד. "כל חיי לא הבטיחו לי תפקידים ולא ביקשתי מינוי ללא בחירות", אומר צחור. "על המועמדות שלי כולם יודעים, זה כחודש. לא דרשתי ועדה ממליצה, לא אלך אליה אם לא אתבקש לעשות זאת, ובכל מקרה לא בטוח כלל שיש עדיפות לחבר קיבוץ - ולכן כדאי שלא לפזר כוחות".

 

אפרופו בחירות: תקנון הבחירות למזכיר/ת המחוז אושר על-ידי חברי המזכירות הפוליטית. הבחירות יתקיימו ב-16.7. עד כה ידוע כי חניק מרשק (גבעת-השלושה) ורועי מרגלית (משמר-השרון) מתכוונים להגיש מועמדות לתפקיד. בוועדת הבחירות חברים: מאירקה ויזל - יו"ר, שבולת שופט-אדלמן, יהודה טל ואורי פינסקי. עוד חבר צריך להיבחר מתוך רשימת הצעירים.

 

הכיסא החם ביזרעאל

 

אליק רון (תל-עדשים), שכיהן כמפקד המחוז הצפוני במשטרה, כמפקד יחידת שלד"ג וכמפקד הימ"מ - מתכוון להתמודד על ראשות המועצה האזורית עמק יזרעאל בבחירות שיתקיימו בעוד כחודשיים. רון, חדור רוח קרב ואמונה בדרכו, סבור שיוכל להביס את המועמד אייל בצר, שכיהן כסגנו של ברושי ומשמש כיום כראש מועצה זמני (סיכוייו של מועמד נוסף, ירון אוחיון ממצפה-עדי, נראים קלושים בשלב זה). מערכת הבחירות של אליק רון צפויה להיות סוערת, עקב מעורבותו באירועי אוקטובר  2000והדברים שנקשרו לשמו בדו"ח "ועדת אור". ח"כ עבאס זכור, ממפלגת רע"מ, כבר פנה לשר הפנים בדרישה לפסול את מועמדותו של רון לתפקיד. גם החשד שעלה בעבר, לפיו אליק רון קיבל תואר פיקטיבי מאוניברסיטת לטביה, עשוי להופיע במסגרת הקמפיין שינהלו המתמודדים מולו. נראה כי משחקי גביע העולם בכדורגל, האמורים להיפתח מחר, הכניסו גם את אליק רון למצב רוח ספורטיבי. "בין הצופים ביציע לבין אלה שמשחקים על המגרש", הוא אומר, "אני בחרתי להיות על המגרש. בעברי הפיקודי הייתי חזק במשחק, אחר כך עברתי לשבת ביציע ולקטר על מה שקורה, וכעת החלטתי לחזור. אני לא מטאטא דברים בהם הייתי מעורב, הם חלק ממני, לטוב ולרע, אבל להאשים אותי בכך שאני ימני או איש צמא דם - זה דבר מופרך מהיסוד. אני תקיף ולא תוקפן, קנאי לדגל ולא לשטחי ארץ ישראל, ואני תומך בגדר ההפרדה משום היותי חובב ציון ולא חובב פלסטין. בשלב זה של חיי אני מתכוון לשרת את חברי המועצה, כראש ולא כסגן, ולהביא בשורה חדשה ליזרעאל".

 

אייל בצר (נהלל) פותח גם הוא את הקמפיין: "אליק רון הוא מועמד לא רלבנטי, כיוון שאינו בא מעשייה הקשורה למועצה. מדובר במועצה מובילה בכל התחומים, שגדלה באלף נפש מדי שנה, ושאני ריכזתי בה את תחום ההרחבות והחינוך, שהיו הצלחות גדולות. יש לי תמיכה גורפת מצד מרבית התושבים, ולמרות שכיהנתי כסגן של ברושי שבע שנים - סגנון העבודה שלי שונה בתכלית. אני מאוד ביזורי, משתף, לויאלי לאנשים. זה גם מה שייתן לי את ראשות המועצה בבחירות הקרובות".

 

חברינו בצמרת הפוליטית

 

חגי אלון (לשעבר מרביד, כיום מנען) התמנה לפני כשבועיים לתפקיד עוזר מדיני בכיר של שר הביטחון, וכמתאם-על של התעשיות הביטחוניות במשרד הביטחון. אלון עובד עם עמיר פרץ כבר שבע שנים, ובשלוש השנים האחרונות שימש כמרכז הצוות הביטחוני-מדיני שלו. בתוקף תפקידו יטפל בנושאים הקשורים בשב"כ, במוסד ובמשרד החוץ.

 

נמרוד ויז'נסקי, עברון, הוא יועץ שר החקלאות לענייני התיישבות. גם בקדנציה הקודמת, במשך תשעה חודשים, סייע לשמחון במשרד לאיכות הסביבה. השבוע סיים ויז'נסקי לפקוד את חברי הקיבוצים למפלגת העבודה, ועתה הוא מטפל בסוגיית העובדים הזרים בהתיישבות.

 

ש: אתה לא מודאג קצת מהחקירה שמתנהלת נגד "הבוס" בנוגע לחשד לקבלת טובות הנאה?

ויז'נסקי: "אין לי הרבה מידע לגבי מה שקרה או לא, אבל אני מקווה ומאמין שמדובר בהרבה מהומה על לא מאומה. נהניתי לעבוד עם שמחון בעבר ואני נהנה לעבוד אתו גם עכשיו, בתקווה שזה יימשך יותר זמן מאשר העבודה במשרד לאיכות הסביבה".

 

ועוד: ערד חכים (רמת-השופט) החל לעבוד כעוזר הפרלמנטארי של חברת הכנסת שלי יחימוביץ'. אבינועם בר-זיו (שדה-נחמיה) ישמש כיועץ לענייני התיישבות של ח"כ עמי איילון. כמו כן, בקרוב עתידה שרת החינוך להודיע על "מינוי קיבוצי" במשרדה.

 

הולכת עם פרץ

 

אורית נוקד לא מורדת (בינתיים)

 

גם ח"כ אורית נוקד התבקשה להשתתף במפגש של "מורדי העבודה", שביקשו לערער על מנהיגותו וצעדיו של היו"ר ושר הביטחון עמיר פרץ, אבל היא מצאה לנכון לא להשתתף, כשהיא מדגישה: "בשלב זה". וכך מנמקת נוקד את החלטתה: "יש לי ביקורת על הדרך בה הולכת המפלגה, ועל דברים המתרחשים בה, אבל הביקורת היא עניינית ולא פרסונאלית. בכל מקרה, וללא קשר עם המפגשים, אני שומרת על קשר טוב ורציף עם כל חברי הסיעה ללא יוצא מהכלל".
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים