יצירה: שיר, לקט אירועים לשבועות, תיאטרון, סרט, התזמורת הקיבוצית

סיליה קסטין, געש, שירה חיים, תחיה שירן, קרני עם-עד, דוד עורי


הכתם

סיליה קסטין, געש

 

בחצר עם שמש מבריאה,

היא תולה מצעים צחורים,

ובריזת בוקר מרקידה

אטב מובטל בחוט רופף.

 

שכנה רכלנית בודקת

את סוג אבקת הכביסה

והיא רק מאחלת

שכתם הלילה ידהה.

 

ראיתי, שרתי

שירה חיים

 

צילומים * קדרות * שירים * לקט אירועים

 

זום לשבועות לכבוד חג הביכורים מזמין הצלם מתי חלילי (משמר-העמק) ל"אסיף יצירה אמנותית", שלוש תערוכות המציגות במקביל מצילומיו. תערוכת יחיד, "פרחי שמש" (אוצר: משה ברקוביץ, ניר-דוד) - תוצג בגלריה "מוזה על המים" בגן-השלושה (הסחנה). במרכז האמנויות קסטרא בחיפה תוצג תערוכה קבוצתית של אמני קיבוץ (אוצר: צביקה ישראלי, יו"ר אגודת הציירים והפסלים בחיפה והצפון), ובמוזיאון ישראל בירושלים תוצג התערוכה הקבוצתית "צללים וצלליות" (אוצרת: עיינה פרידמן). התערוכות יתקיימו במהלך החודשים יוני-יולי.

 

קדרים באים בגלריה לתערוכות מתחלפות במרכז ג'ו אלון (להב) מוצגת תערוכת מחווה לקדרי חברון. בתערוכה משתתפים חברי אגודת הקרמיקאים בישראל, וזו דרכם להתייחס למצבם הגרוע של קדרי חברון, שמאז פרוץ האינתיפאדה נאלצו לסגור את בתי המלאכה ולחפש פרנסה אחרת. בחברון היו כשמונים בתי מלאכה, והיא הייתה מרכז לקדרות וליצירת אריחים למזרח התיכון כולו. אוצרת: חוי פינגולד. התערוכה תינעל בסוף חודש יוני.

 

שיר איחוד במסגרת שבוע חגיגי שכותרתו "שיר ישראלי 2006" - ייערך מופע ססגוני, נוסטלגי ומרגש של מיטב האיחודים המיתולוגיים מכל הזמנים: החברים של בני, להקת חלב ודבש, הפרברים, שלישיית שריד, שלישיית המעפיל, שובבי ציון, האחים והאחיות, הגרובטרון, יונה עטרי ואילי גורליצקי. זה יקרה ב-3 ביוני, במכללת עמק יזרעאל.

 

מולייר בעמק

תחיה שירן

 

תיאטרון העמקים גאה להציג: "גם הוא באצילים" * לזכרה של מרים רז (גבע)

 

לפני שנה הלכה לעולמה מרים רז, חברת גבע. בחמש השנים האחרונות, מאז הוקם "תיאטרון העמקים", עיצבה רז את התפאורה והתלבושות להפקות המגוונות.

 

כעת מעלה התיאטרון, לזכרה, את ההצגה "גם הוא באצילים", קומדיה סאטירית מאת מולייר. הבמאית היא ברנדה לנדס (גבע); מפיקה - בתיה לוטן (בית-השיטה); וצלילה לקס (גבע) הופקדה על ההרכב הקולי. שחקני התיאטרון והרקדנים (להקת שרה הלמן) יופיעו בתלבושות שאת חלקן תרמה האופרה הישראלית. גם התפאורנית, רותי קפלנסקי, ומעצבת התלבושות, חיה סמילנסקי, חברותיה של מרים רז, התנדבו לעזור. "הן עבדו במסירות ועשו עבודה מדהימה", מספרת ברנדה לנדס.

 

ההצגה תתקיים בשבת (10.6) באולם במזרע, ב-12.6 בבית ציזלינג שבעין-חרוד מאוחד, וב-15.6 באולם באפיקים.

 

"שובר קופות" משלנו

קרני עם-עד

 

התערוכה "לינה משותפת" ממשיכה לעורר הדים (עולמיים) * בעקבות הסרט "בית הילדים" שמתעד אותה * אמנות מתגלגלת

 

"בית הילדים" קוצר הצלחה בפסטיבלים חשובים ברחבי העולם. זהו סרטה של תמר פיינגולד, שנעשה בעקבות תערוכת האמנים בני הקיבוץ, "לינה משותפת" (אוצרת: טלי תמיר), שהוצגה בביתן הלנה רובינשטיין בתל-אביב ועוררה עניין ומחלוקת. הסרט, העוסק בחוויות הילדות הקשות של "ילדי החלום" והוריהם, זכה במקום השני בפסטיבל הסרטים בחיפה, שהתקיים בקיץ שעבר. לאחרונה הוא השתתף בפסטיבל הסרטים היהודי בטורונטו ובפסטיבל הסרטים היהודי בוורשה.

 

טלי תמיר, אוצרת מוזיאון נחום גוטמן, שעד לפני שנה כיהנה כאוצרת "גלריית הקיבוץ", מתייחסת לנושא ברגשות מעורבים. "אני שמחה על החשיפה שהסרט נותן לתערוכה ולבעיות שהיא העלתה", אומרת תמיר, "אבל צר לי על כך שבקולנוע זה 'עבד' טוב יותר מאשר באמנות. המגיבים לתערוכה שפכו עליי ועל האמנים קיתונות של רותחין, ולא הבינו את המסר - שחרג אל מעבר לחוויית הלינה המשותפת ודיבר על היעדר מרחב, חוסר אינטימיות, ייסורי החינוך המשותף. ציפיתי מסרט כזה שיקדיש יותר מקום לאמנות, ושלא יתעד רק את ההכנות לתערוכה אלא גם את התוצאה. בסרט נוצר מעין 'קונפליקט' ביני לבין אחת האמניות, עידית לבבי-גבאי, וגם זה לא היה לעניין. יחד עם זאת יש שם דברים יפים, שעשו טוב לנושא".

 

ש: מה שנשאר מהתערוכה זה הקטלוג והסרט?

טלי תמיר: "לאו דווקא. אני מוזמנת להרצות על התערוכה, ממחישה את הדברים באמצעות הקרנת העבודות, ויש גם עניין בסיפור הקיבוצי, בקהלים שונים".

 

מוצארט בקיבוץ

דוד עורי

 

התזמורת הקאמרית הקיבוצית מציגה ביצוע מופתי של יצירת מופת * דוח המבקר המהלל

 

מוצארט, מוצארט, מוצארט. ולמה שלוש פעמים?

א. כי הערב כלל רק יצירות שלו.

ב. הסימפוניה.

ג. המיסה.

 

מי צריך יותר מזה? היו לערב עוד כמה מעלות: התזמורת הקאמרית הקיבוצית; סולנים (בעיקר סולניות) מצוינים ; שתי מקהלות נהדרות; ומעל הכול - מנצח מצוין, שלא מזמן קיבל את פרס ישראל: מנדי רודן.

 

הקונצרט, שהתקיים במסגרת מנויי התזמורת ואני האזנתי לו באולם של קבוצת כינרת, נפתח בצליל מלא ויפה של סימפוניה מס'  ,39אחת משלוש האחרונות והגדולות של המלחין. היה זה ביצוע מופתי של יצירת מופת! אחרי ההפסקה עלו לבמה המקהלה הפילהרמונית של תל-אביב, בהדרכת לאונטי וולף, וכן אנסמבל זמרי מורן בהדרכת נעמי פארן; שתי הסופרניות איליה ומרי האס ושני הגברים פוזו ולובנהיים, לביצוע המיסה הגדולה של מוצארט ק. 427, אשר נשמעה לי דווקא קטנה מדי. שתי המקהלות נשמעו כאילו עבדו עם המנצח שבוע שלם, אבל שמעתי שלא היה להם זמן אפילו לחזרה אחת. בכל זאת, הם שלטו בחומר. וגם מנדי.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים