טיפ טופ - מדור לעיצוב הבית והסביבה

עדית פלך


פרח שלי, הו פרח...

 

יש דברים בחיים שאנחנו עושים כמעשה שגרה ולא מתעכבים לחשוב למה. פרחים למשל. אולי זה צבע הפרח שברגע קבלתו צובע לרגע את חיינו, אולי זה הריח ואולי תחושת ההתחדשות שמביא עמו פרח רענן. וכאן אני רוצה להתעכב לרגע. התחדשות? ומה קורה כשנובל הפרח?

 

השבוע פגשתי אישה שהיא חיית טבע. עובדת בנוי בקיבוצה, אוספת בביתה גזעי עצים מעניינים ועלים שצדו את עינה, אישה שנושמת טבע ועוצרת נשמתה למראה יופיו. רק דבר אחד לא תמצאו בביתה: פרחים רעננים.

ואז היא אמרה לי משפט שנתן לי גושפנקה לתחושה שאני שומרת בלב, בסוד: "אני לא מכניסה פרחים חיים הביתה כי אני לא עומדת במראה הנבילה שלהם, אני קמלה יחד אתם".

אמרה ושיחררה אותי ממועקה רבת שנים.

 

אני גרה במקום שהוא אולי מהיפים בארץ בתקופת החורף. מייד לאחר הגשם הראשון אני תרה בעייני לראות האם הופיע הירוק בשדות.

ואז הוא פורץ. ים של ירוק מקיף את הגבעות מסביב, והפרחים בתורם, תחילה הנרקיסים, אח"כ הכלניות, הרקפות, הצבעונים, התורמוסים, הפרגים ולבסוף שושנת החציר.

ובד בבד עם עוצמת ההתפעלות והאושר שאני מרגישה בכל פעם שאני נוהגת בכביש המוביל לקיבוץ והמראה נגלה לעיניי, אני שומעת את הקול הקטן לוחש בעורפי: אל תתמסרי, זה עוד מעט ייעלם, זה כאן לזמן קצר בלבד.

וכך בדיוק קורה. בלי להרגיש האביב מגיע, הירוק הופך לצהוב, הקומביין עובר ליד ביתי בדרכו לקצור את הים הירוק. ואני קמלה.

זה לא שאני לא מכניסה פרחים חיים לביתי, אבל אני רוצה להמליץ כאן ועכשיו למאותגרות הנבילה: הכניסו פרחים ממשי הביתה.

 

פרח משי אמיתי הוא אמנות לשמה, הפרחים האיכותיים אינם זולים כלל. ענף אחד של ורד מרהיב יכול לעלות בין 25 שקל ועד סביבות ה-100 שקל, וגם יותר.

את פרחי המשי לא חייבים לרכוש בבת אחת, זה חלק מהקסם שבהם. ניתן למלא בהדרגה כד פרחים, להוסיף בכל פעם צבע נוסף, וליהנות מהחיפוש אחריהם בחנויות.

פרחי המשי אומנם אינם דורשים החלפת מים, קיצוץ קצוות והוספת כלור וסוכר, אך עדיין יש צורך לטפל בהם; מדי פעם יש לשטוף אותם תחת טוש קר לניקוי האבק המצטבר עליהם ורצוי גם לתת להם ניעור קל מדי פעם על מנת לתת מראה משוחרר לעלים.

מי שאינו משתגע עליהם, אך מוכן להתפשר, יכול להציבם במקום רחוק יחסית מהעין, שייתן תחושה של פרחים אמיתיים ולא יאלץ אותו להתעמת עם העובדה שמדובר בפרח מלאכותי.

ניתן גם להשתמש בטכניקת ציור והדבקת פרחים (נתעכב על כך במדור נפרד), במקום שבו רוצים להוסיף כתם צבע שיפריח חיים. זה יכול להיות על רהיטים, בדים, תמונות, כיד הדמיון הפרוע.

 

צבע הפרחים, כמובן, נתון לטעמו האישי של כל אחד ואחד, אך רצוי במקום שבו יש ססגוניות קבועה או שפע פריטים, להשתמש בצבע אחד בלבד שיתרום להרגעת המראה, ולחלופין מקום חיוור או משעמם, יאמץ באהבה זר פרחי משי ססגוני.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים