החקלאות בידיה

קרני עם-עד


יעל שאלתיאלי (נוה-אור), ראש המועצה האזורית בקעת בית שאן, תהיה מנכ"ל משרד החקלאות * גבי פלקסר (קלי"ה) יכהן כיועץ שר התיירות לענייני התיישבות * "חברינו" ממשיכים לתפוס עמדות בצמרת הפוליטית

 

הלחצים מצד מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור, וחבריו ל"מטבחון" הפוליטי-קיבוצי על שרי העבודה, למנות את "חברינו" למשרות בכירים במשרדיהם החדשים - הניבו השבוע כמה הישגים לא מבוטלים. יעל שאלתיאלי (נוה-אור), ראש המועצה האזורית בקעת בית שאן בעשור האחרון, מונתה למנכ"ל משרד החקלאות ופיתוח הכפר. גבי פלקסר, חבר וגזבר קיבוץ קלי"ה, שכיהן בעבר כמנהל החברה הכלכלית במועצה האזורית "מגילות", יכהן כיועץ שר התיירות לענייני התיישבות. לפני כן פורסם דבר מינוים של איתן ברושי (גבת), ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, למנכ"ל משרד המדע, תרבות וספורט, ושל יענקל'ה בכר (מענית), מנכ"ל מפעלי גרנות, ליועץ שר הביטחון לענייני התיישבות. בתוך כך נבדקת האפשרות למנות את נמרוד ויז'נסקי (עברון) למשרת יועץ שר החקלאות לענייני התיישבות, ולהצמיד למשרדי החינוך, התשתיות, התיירות - יועצים ועוזרי שרים מהקיבוצים.

 

ולוולה, שכאמור פעל רבות לטובת המינויים האחרונים, אמר, זמן קצר לפני צאתו לחופשה פרטית בחו"ל: "הצעתי לשלום שמחון את יעל שאלתיאלי כמנכ"ל, והיה מוסכם על שנינו שהיא מועמדת מצוינת. יעל התלבטה זמן קצר בטרם השיבה, ואני מאושר מההחלטה שלה - שלמעשה מציבה אישה ראשונה בתפקיד מנכ"ל המשרד הזה. אנחנו מאמינים שהיא תצליח ומאחלים לה הצלחה, שתהיה גם הצלחתנו. אנו רואים במינוי הזה גם אות להתחממות היחסים עם שלום שמחון. אנחנו ממשיכים לפעול לשם שיבוץ חברים בתפקידים משפיעים, ועוד יהיו הפתעות".

 

יעל שאלתיאלי הופתעה מהתפקיד הממלכתי שהוצע לה, אבל היא כבר רגילה "לכבוש" מעוזים גבריים כמו: ריכוז משק בנוה-אור, גזברות-המועצה, וראשות המועצה האזורית. "לא היו לי תוכניות או שאיפות לנהל משרד ממשלתי, ולכן לקח לי זמן לעכל את הפנייה", אומרת שאלתיאלי. "התלבטתי מאוד, אבל לא בגלל החשש אם אוכל למלא את המשימה, כמו משום אהבתי את האזור ואת העבודה כראש מועצה. יש דברים רבים שהתחלתי לעסוק בהם והייתי רוצה לראות בהבשלתם (ראו מסגרת). שלום פנה אליי, שוחחנו על אופי התפקיד, ובסופו של דבר עניתי בחיוב - גם בגלל ה'כימיה' שנוצרה בינינו. כבר נפגשנו לא פעם בעבר, לא תמיד היו הסכמות, אבל אני מאמינה שיהיה טוב".

 

יוסי ישי, המנכ"ל היוצא של משרד החקלאות, נעתר לבקשת שמחון ויישאר בתפקידו כיו"ר הרשות לתכנון במשרד החקלאות וכמשנה למנכ"ל. המינוי טעון אישור הממשלה, והוא יובא בפניה באחת הישיבות הקרובות. לאחר קבלת האישור, תיכנס שאלתיאלי לתפקידה.

 

סמדר סיני, ראש המדור לקידום נשים בתנועה הקיבוצית, מיהרה לברך את שאלתיאלי על המינוי ההיסטורי. "אנחנו גאות ביעל ובטוחות בהצלחתה", אומרת סיני.

 

עם פרישתה מראשות המועצה, לאחר קבלת אישור הממשלה למינוי, יחליף אותה בתפקיד זה הסגן דני תמרי מקיבוץ שדה-אליהו, לשעבר מזכיר הקיבוץ-הדתי, ורק כעבור שישים יום ייערכו בחירות לראשות המועצה, כאשר תמרי מתכוון להגיש מועמדותו לתפקיד. הליך דומה יתרחש לגבי החלפת איתן ברושי. סגנו במועצה, אייל בצר (נהלל), ימלא את התפקיד עד שייבחר הראש הקבוע. שלא כהרגלו, העדיף איתן ברושי לא למסור הודעה לעיתונות. "בשלב זה, לפני אישור הממשלה לתפקיד, אני לא מעוניין להתראיין. אני מאמין שזה יקרה ביום ראשון הקרוב, ואז אשמח לדבר בהרחבה על הכול. בינתיים אני שולח ברכות ליעל שאלתיאלי וחושב שמדובר במינוי ראוי ומתאים".

 

גבי פלקסר, קלי"ה, יועץ שר התיירות לענייני התיישבות, יעסוק במסגרת התפקיד בפיתוח ובקידום התיירות באזורי הנגב והגליל, עם דגש על פיתוח תשתיות, צימרים ואינטרסים תיירותיים בקיבוצים ובמושבים. "כל השנים, כאיש אזור צפון-ים המלח, קידמתי גם נושאי חקלאות ותיירות", אמר השבוע פלקסר. "בנוסף, אני חבר מרכז מפלגה ופעיל במחוז הקיבוצים. זו הפעם הראשונה שאני 'יוצא לעולם הגדול'. את תפקיד היועץ אמלא בחצי משרה, לצד תפקידי כגזבר הקיבוץ".

 

ושר התיירות, בוז'י הרצוג, מוסיף: "מחויבותי לחיזוק התיירות הכפרית במועצות האזוריות תבוא לידי ביטוי בתוכנית העבודה של המשרד לשנת 2007.

 

עוד חבר קיבוץ שממתין ומייחל למינוי במשרד ממשלתי הוא ד"ר אבי אהרונסון מנתיב-הל"ה, המכהן כראש מחלקת החינוך בתנועה הקיבוצית זה כשלוש שנים, והנחשב למקורב לשרת החינוך יולי תמיר (בעבר פעל עבורה במחוז הקיבוצים יחד עם סמדר סיני). על פי-הידוע, ניסה ולוולה לקדם מינוי של חבר קיבוץ לתפקיד מנכ"ל המשרד, ושמו של פרופ' יאיר קארו (גבע), נשיא 'אורנים', אף עלה בהקשר זה - אבל לאחר המינוי של שמואל אבואב, ולנוכח הקושי לפטר פקידים בכירים במשרד לטובת אחרים, קטנים הסיכויים לשדרוג חברי קיבוצים על-ידי תמיר. "אין תפקידים פנויים", מודה אהרונסון, "ויולי לא תנהג כמו לימור לבנת, שמינתה את אנשי שלומה במקום עובדים שהיו שם קודם לכן. כרגע אין דבר קונקרטי שמסומן לגביי, אבל הדבר יכול להשתנות בעתיד. בשלב זה אני ממשיך את עבודתי כרגיל".

 

בנוסף לאלה, ממשיכים לכהן במשרדי הממשלה: נח כנרתי (כינרת, במשרד הנגב והגליל של פרס), ג'וחא אנגל (רמת-רחל, גם הוא במשרד הנגב והגליל), עמיקם סבירסקי (בית-השיטה, במשרד הביטחון של פרץ) ועוזי קרן (עין-גב, במשרד ראש הממשלה, של אולמרט).


החזון של שאלתיאלי


מיזם תיירותי חוצה גבולות (וחופשי מדרכונים) שישתרע על שתי גדות הירדן

 

רגע לפני שהיא מפנה את מקומה בראשות המועצה האזורית בקעת בית שאן, לטובת מנכ"לות משרד החקלאות, יכולה יעל שאלתיאלי לברך על תחילתו של פרויקט תיירותי גדול בו יהיו שותפים ירדנים, ישראלים ופלסטינים. לאחרונה שבה מארצות-הברית משלחת שכללה, מלבד שאלתיאלי, את ראש המועצה האזורית "תמר", דב ליטבינוף (עין-גדי), ראש עיריית יריחו וראשי העיירות הירדניות שונה וטבחה. המשלחת המשותפת נפגשה במשך עשרה ימים עם ראשי משרד החקלאות ואיכות הסביבה בארה"ב, ועם ראשי קרנות פיתוח בממשל האמריקאי, צירי קונגרס וראשי הבנק העולמי. מטרת העל של המפגשים: השגת תקציב ותמיכה שיאפשרו את הגשמת החלום והשלום ה"חם".

 

על-פי התכנון, יוקם באזור התיירות של גשר הישנה מיזם משותף לירדן ולישראל, שישתרע על פני אלף דונם ויוגדר כ"בועה מדינית" שלא תדרוש דרכונים וויזות מצד הירדנים והישראלים. האטרקציות המתוכננות, בין השאר: "יער מנהיגים" בן שלושים דונם, שיוקדש לזכרם של חוסיין ורבין, ובו עצי נוי ייחודיים, בריכות דיג, מתקני שעשועים וכדומה; הרחבת אפיק הירדן בין שני הגשרים הקיימים והקמת טיילת משני צדדיו; מעברי גשרים, כולל מעבר להולכי רגל ולרכבים חשמליים; אמפיתיאטרון, אזורי ספורט ומכללות משני צדי הירדן; גן בוטני וחממות לימודיות. "לא מדובר במפגש ראשון של הצדדים", מבהירה שאלתיאלי, "אנחנו מדברים בנושא זמן רב ונוהגים להיפגש עם ראשי רשויות ירדניות אחת לחודשיים. המצחיק הוא שלפני כמה חודשים, בטקס בגשר הישנה, שנציגי ירדן הוזמנו אליו - הירדני שדיבר לפניי הצר על כך שאין שם פארק פורח, ואני הודיתי שמדובר בחלום ישן שלי. קבענו, אם כן, על חלום משותף. גם שמעון פרס מעורב בתכנון המיזם, ואני מקווה שלא תהיה התנגדות מצד הגופים הירוקים. בסופו של דבר מדובר בהשקעה ובשדרוג של הצד הירדני, ולא בצד הישראלי, שכבר מזמן מטופל". _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים